Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Európska únia
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Slovákov podľa prieskumu teší vývoj v Európskej únii, do eurovolieb sa však masívne nechystajú

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Slováci sú spokojnejší s vývojom v únii ako vo vlastnej krajine, 50 percent si myslí, že členstvo v únii je dobrá vec, 77 percent si myslí, že Slovensko v únii profitovalo. Do eurovolieb sa však masívnejšie nechystajú.

Členstvo v EÚ najviac oceňujú Luxemburčania a najmenej Česi. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý v Európskom informačnom centre predstavil riaditeľ kancelárie EP Robert Hajšel.

K téme sa vyjadrili aj europoslanci József Nagy (EPP), Monika Beňová (S/D), Pál Csáky (EPP) a politológ z Univerzity Komenského v Bratislave Pavol Baboš. Zhodli sa, že chýba informovanosť občanov o činnosti europarlamentu.

Slabá účasť v eurovoľbách

Imidž rekordne najhoršej účasti Slovákov (13,05%) v minulých voľbách do Európskeho parlamentu (EP) sa podľa prieskumu napraví len málo. Záujem voliť má 30 percent Slovákov, menší záujem je len v Česku (21%).

Dôvody sú rôzne, 23 percent Slovákov si myslí, že príčinou sú nedostatočné vedomosti o EÚ, 54 percent si myslí, že eurovoľbami sa nič nezmení, kým 48 percent Slovákov nezaujíma politika a 47% nedôveruje politickému systému.

Europoslanec Nagy skonštatoval, že dôvodom je aj slabá informovanosť občanov o europarlamente. V tom ho podporila aj Monikou Beňová, ktorá skritizovala nezáujem verejnoprávnych aj súkromných médií podávať správy zo schôdzí EP.

Boj proti terorizmu a nezamestnanosť

Ako sa ďalej uvádza v Eurobarometre, Európania by privítali, keby sa pred voľbami do EP rozoberali otázky boja proti terorizmu, nezamestnanosti mladých, migrácie, ekonomiky a rastu. Slovákov viac zaujíma boj proti nezamestnanosti mladých a migrácia, nasleduje téma sociálnej ochrany občanov.

,,Slovenská spoločnosť je oproti priemeru EÚ oveľa viac materiálna. Materiálne výhody požaduje od autorít, či sú nimi národné vlády alebo EÚ ako nejaká forma nadnárodnej vlády. A to je dôvod, prečo Slovákov viac trápi sociálna ochrana alebo ochrana spotrebiteľa a klíma,“ vysvetlil politológ Pavol Baboš.

Ukazuje sa, že voliť do europarlamentu chodia ľudia, ktorí sú pevne rozhodnutí a to sa rodí dlho pred voľbami, uviedol Baboš a dodal, že preto je kampaň nevyhnutná už rok pred voľbami. ,,Dôvodom je neporozumenie úlohy europarlamentu a europoslancov,“ povedal.

Menej členských krajín a menej peňazí

,,Po voľbách bude menej členských krajín, čo znamená, že bude aj menej peňazí a občanom SR nemôže byť jedno, koľko peňazí dostane Slovensko, aké budú podmienky investovania, koľko nových pracovných miest môžeme vytvoriť, koľko nových ciest môžeme opraviť. To sú dôležité veci, ktoré sa týkajú každého občana,“ povedal poslanec EP Csáky.

Občania dvadsiatich siedmich členských štátov EÚ si o rok zvolia svojich zástupcov v Európskom parlamente a ovplyvnia tak aj rozhodnutie o tom, kto sa postaví na čelo Európskej komisie. Budúcnosť Európskej únie bude počas nasledujúcich dvanástich mesiacov predmetom diskusií, do ktorých sa zapoja občania v celej Únii, a to na národnej či miestnej úrovni.

Európsky parlament je už dnes centrom rozpráv o budúcom fungovaní EÚ, v rámci ktorých s poslancami od januára diskutujú šéfovia vlád jednotlivých členských štátov. Prieskum bol uskutočnený v apríli 2018 na vzorke 27 601 ľudí z členských krajín. Respondentov zo SR bolo 1 043. Celý prieskum je na webovej stránke.

Odporúčané články

Slovensko prispeje do rozpočtu Európskej únie budúci rok viac, príjmy zostanú násobne vyššie Vyššie clá na dovoz áut do USA by podľa Bruselu porušilo pravidlá Svetovej obchodnej organizácie

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X