Slovákov pri výstupe na Mount Everest zasiahla lavína

Mount Everest
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Dvojicu slovenských horolezcov Vladimíra Štrbu a Zoltána Pála, ktorí sa snažia vyliezť na najvyššiu horu sveta Mount Everest, zasiahla v pondelok pri výstupe lavína. Informoval o tom časopis .týždeň a viac informácií pridal portál sme.sk.

Horolezci, ktorí chcú zdolať Mount Everest (8848 m) ťažšou trasou, odišli z tábora C2 a nastúpili na tzv. Boningtonovu cestu, kde ich zasiahla silná snehová búrka. Podľa Michala Novotu, ktorý o expedícii informuje priamo z tábora pod Everestom, zostali horolezci uväznení v bivaku vo výške 7200 metrov nad morom. Napriek zlému počasiu k dvojici mieri vrtuľník so štyrmi šerpami.

Tím je s horolezcami v kontakte a podľa Novotu sú obaja v psychickej pohode. „Vlado je fyzicky v poriadku, Zoli dostal zásah do očí a dobre nevidí,“ píše sa na oficiálnom facebookovom profile expedície s tým, že z tábora C2 ich vrtuľník prevezme najneskôr v stredu ráno.

Britská alebo Boningtonova cesta patrí k najťažším výstupovým trasám na Mount Everest. Vedie v juhozápadnej stene z nepálskej strany a až v roku 1975 ju preliezla britská expedícia pod vedením Chrisa Boningtona. Vrchol hory vtedy dosiahla dvojica Britov Doug Scott a Dougal Haston.

Zatiaľ posledný pokus zvládnuť túto trasu pred výstupom Vlada Štrbu a Zoltána Pála urobila v roku 2007 kórejská expedícia, výstup však prerušila pre dve smrteľné nehody. „Slovenská dvojica si vybrala túto trasu a chcela ju zvládnuť alpským štýlom s minimom istenia a podporného materiálu. Ich expedícia do Nepálu sa začala pred vyše 70-timi dňami. Obaja sú skúsení horolezci, ktorí zdolali viacero himalájskych štítov,“ informoval web sme.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom