Slovákov schladia mrazivé noci, oteplí sa na konci týždňa

Mráz
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Tento týždeň čakajú Slovákov chladnejšie teploty. Najväčšia zima bude vo štvrtok. Meteorológovia predpovedajú na niektroých územiach i mrazivé noci.

Od stredy začne na naše územie prúdiť chladný vzduch zo severovýchodu. Mierne oteplenie nastane až v sobotu.

Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústvav (SHMÚ) na svojom webe.

Pondelok

Počasie na začiatku pracovného týždňa ovplyvňuje výbežok vyššieho tlaku vzduchu zo severu.

V pondelok hlásia malú, spočiatku miestami zväčšenú oblačnosť a to najmä na juhu krajiny. Ráno sa ojedinele vyskytne hmla.

Teplota počas dňa dosiahne 13 až 18 stupňov Celzia, pričom na Orave, v Liptove a na Spiši hlásia okolo 11 stupňov. Vo výške 1500 metrov klesne na 6 stupňov Celzia.

Fúkať bude severovýchodný až východný vietor s rýchlosťou 10 až 25 kilometrov za hodinu.

Shmu
Foto: shmu.sk

Utorok

Druhý pracovný týždeň sa výrazne oproti pondelku nezmení. Počasie bude v područí tlakovej výše od severovýchodu, ktorá so sebou prinesie malú, miestami zväčšenú oblačnosť. Ráno sa ojedinele objaví hmla, alebo sa zamračí.

V noci klesne teplota na severe Slovenska aj pod nulu, hlásia 2 až -3 stupňov, na ostatnom území sa bude pohybovať od 7 do 2 stupňov Celzia. Počas dňa teplota vystúpi na 13 až 18 stupňov, ale na Orave, Liptove a na Spiši predpovedajú iba 11 stupňov.

Shmu
Foto: shmu.sk

Streda

Od stredy začne na Slovensko prúdiť chladný vzduch zo severovýchodu. Stred tlakovej výše sa presunie nad južnú Škandináviu a Poľsko a zmohutnie.

Denná teplota sa zastaví najviac na 16 stupňov Celzia, ale na severe krajiny sa musia obyvatelia pripraviť na 9 stupňov. Z utorka na stredu klesne nočná teplota na 4 až -2 stupne, na krajnom juhovýchode hlásia 6 stupňov.

Shmu
Foto: shmu.sk

Štvrtok

Štvrtok bude najchladnejší deň v týždni. Meteorológovia predpovedajú 8 až 13 stupňov Celzia, na severe iba 4 až 8 stupňov. V noci zo stredy klesne teplota na 3 až -3 stupne.

Situáciu ovplyvní stred mohutnej tlakovej výše, ktorý sa presunie nad Pobaltie a po jej okraji bude prúdiť od severovýchodu nad karpatskú oblasť chladný vzduch.

Bude jasno až polojasno, na východe zväčšená oblačnosť.

Shmu
Foto: shmu.sk

Piatok a sobota

Noc z piatka na štvrtok bude mrazivá. Teplomer ukáže 1 až -5 stupňov. Cez jasný až polojasný deň vystúpi teplota na 8 až 14 stupňov.

Mierne oteplenie príde v sobotu. Postará sa o to slabnúca tlaková výš, po okraji ktorej začne k nám prúdiť od juhu teplejší vzduch.

Nočná teplota klesne na 2 až -4 stupne, počas dňa sa vyšplhá na 11 až 17 stupňov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom