Slovan prešetruje bitku chuligánov, mrzia ho slušní diváci

ŠK Slovan Bratislava - AC Sparta Praha
Výtržnosti fanúšikov počas zápasu Európskej ligy medzi Slovanom Bratislava a Spartou Praha, pre ktoré musel hlavný rozhodca Martin Strömbergsson v 42. minúte zápas prerušiť. Niekoľko chuligánov z tábora hostí prelomilo ochrannú bariéru a agresívne sa vrútilo do sektora s priaznivcami domáceho klubu. Vzduchom lietali vytrhnuté sedačky, dymovnice i delobuchy. Po pár minútach vbehli medzi nespratníkov ťažkoodenci. Bratislava, 23. októbra 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Vedenie futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava zaujme ešte v priebehu piatka stanovisko k incidentom zo štvrtkového domáceho stretnutia proti Sparte Praha v Európskej lige. Krátko pred koncom prvého polčasu predmetného duelu skupina chuligánov zo sektoru určeného pre priaznivcov hostí prelomila bezpečnostnú bariéru a agresívne sa vyrútila na divákov sediacich vo vedľajšom sektore. Vzduchom lietali vytrhnuté sedačky, delobuchy, svetlice, výtržníci na útok využili aj železné časti rozobraného oplotenia.

Obrazom: Slovan prehral so Spartou 0:3, derby poznačili násilnosti

Ťažkoodenci boli pripravení v okolí štadióna

Takmer celý sektor s domácimi priaznivcami, v ktorom sa však nenachádzali „ultras“ Slovana, zutekal, kde sa dalo. Ľudia vybehli preč zo štadióna, ale aj priamo na ihrisko, aby utiekli pred nájazdom agresorov. Až o niekoľko minút pribehli k miestu incidentu ťažkoodenci a oprávnenou hrubou silou eliminovali nájazdy sparťanov.

Ťažkoodenci boli od začiatku súboja pripravení v okolí štadióna a na zásah potrebovali podľa slovenských zákonov súhlas usporiadateľa, ktorý ich mohol oň požiadať, ak nezvláda upokojiť situáciu vlastnými bezpečnostnými zložkami.

Stanovisko Slovana

Vedenie Slovana Bratislava vydalo k incidentom oficiálne stanovisko, ktoré agentúra SITA prináša v plnom znení bez redakčných úprav.

ŠK Slovan Bratislava ostro odsudzuje incident, ku ktorému došlo počas štvrtkového zápasu Európskej ligy UEFA na štadióne Pasienky, keď skupina fanúšikov AC Sparta Praha násilne prenikla zo svojho sektoru a napadla domácich fanúšikov. Veľmi nás mrzí, že ujmu utrpeli predovšetkým slušní diváci. Ľudia, ktorí na tribúny nepatria, pokazili športový zážitok tisícom fanúšikov na štadióne, pri televíznych obrazovkách, ale aj samotným aktérom futbalového stretnutia. Uvedomujeme si vážnosť tohto prípadu a potrebu jeho dôkladného vyšetrenia. Sme pripravení poskytnúť dostupné informácie a súčinnosť Policajnému zboru SR. Vzhľadom na krátkosť času, ktorý uplynul od štvrtkového zápasu, naďalej prebieha kompletizácia a vyhodnocovanie všetkých podkladov a dôkazových materiálov tak, aby médiá a verejnosť dostali komplexné a pravdivé informácie. Zatiaľ nie je možné informovať ani o detailoch našej spolupráce s políciou pri zabezpečení sektoru fanúšikov AC Sparta Praha, ktorý podliehal špeciálnemu režimu. Zástupcovia ŠK Slovan Bratislava sa preto k prípadu vyjadria na tlačovej konferencii v priebehu budúceho týždňa.“

Agentúru SITA informoval manažér pre marketing a médiá Slovana Bratislava Tomáš Cho.

Hlavný rozhodca Martin Strömbergsson v čase začiatku incidentu prerušil zápas na 40 minút, potom sa normálne dohralo. Úradujúci český šampión triumfoval nielen agresivitou svojich priaznivcov, ale aj výsledkovo (3:0).

Sparta odsudzuje násilnosti z Pasienkov

Vedenie českého futbalového klubu AC Sparta Praha, realizačný tím i hráči odsudzujú násilnosti, ktoré viedli k prerušeniu štvrtkového stretnutia Európskej ligy na ihrisku Slovana Bratislava. Podľa klubového webu „rudých“ sa AC Sparta Praha udalosťami intenzívne zaoberá.

Situáciu je treba riešiť komplexne bez ohľadu na veľké emócie, ktoré zápas sprevádzali. Klub momentálne čaká na podrobnejšiu správu delegáta duelu, ktorá bude zásadným dokumentom aj pre disciplinárnu komisiu UEFA pri prerokúvaní prípadu. Zástupcovia ACS pristupovali k stretnutiu s vedomím vysokej rizikovosti mimoriadne zodpovedne a absolvovali okrem iného už štrnásť dní pred samotným zápasom priamo v Bratislave bezpečnostnú poradu. Na tej sa zúčastnili aj zástupcovia ŠK Slovan, Polície SR a bezpečnostný manažér štadióna. Na porade zmienil zástupca klubu mnoho bezpečnostných rizík a návrhov na ich riešenie,“ uvádza sa v stanovisku na www.sparta.cz.

Správanie časti našich fanúšikov, ktorí sa na štadióne prejavovali násilne, odsudzujeme. Nič také si v hľadisku neprajeme. Sme radi, že drvivá väčšina našich priaznivcov sa sústredila na podporu mužstva a nesprávala sa v rozpore s dobrými mravmi,“ vyhlásil tréner úradujúceho českého šampióna Vítězslav Lavička.

Mužstvo Sparty po skončení zápasu na odporúčanie bezpečnostných zložiek na štadióne išlo krátkym potleskom poďakovať sektoru svojich priaznivcov za podporu. Podľa zástupcov organizačného tímu išlo o postup, ktorý prispel k stabilizácii situácie po záverečnom hvizde. Poďakovanie zo strany hráčov a realizačného tímu však smerovalo len k fanúšikom, ktorí sa nedopustili žiadnych násilností a výtržností.

Klub bude situáciu aj naďalej intenzívne riešiť,“ uvádza sa ďalej na oficiálnej internetovej stránke Sparty Praha.