Slovan prevalcoval Poprad, Košice vyškolili Nitru

Mikulášske kolo hokejovej extraligy
Sprava: Hráči HK AutoFinance Poprad brankár Marcel Melicherčík, Daniel Brejčák a hráč HC Slovan Bratislava Dávid Buc počas zápasu 28. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Slovan Bratislava a HK AutoFinance Poprad. Bratislava, 6. december 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Výsledky 28. kola slovenskej hokejovej extraligy.

Výsledky:

HK 36 Skalica – MHC Mountfield Martin 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)

Dukla Trenčín – HC’05 Banská Bystrica 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

HC Košice – HK Nitra 6:3 (1:1, 3:1, 2:1)

HKm Zvolen – MsHK DOXXbet Žilina 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

HC Slovan Bratislava – HK AutoFinance Poprad 7:2 (0:1, 4:0, 3:1)

Fanúšikovia počas zápasu 28. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Slovan Bratislava a HK AutoFinance Poprad. Bratislava, 6. december 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

Hráč HC ´05 Banská Bystrica Roman Tománek (vpravo) a hráč Dukly Trenčín Ondrej Mikula počas 28. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - HC ´05 Banská Bysrica. Trenčín, 6. december 2011. Foto: SITA/Tomáš Somr
Hráč HC ´05 Banská Bystrica Juraj Cebák (vpravo) a hráč Dukly Trenčín Andrej Štastný počas zápasu 28. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - HC ´05 Banská Bysrica. Trenčín, 6. december 2011. Foto: SITA/Tomáš Somr
Sprava: Hráč HK AutoFinance Poprad Radoslav Suchý a hráč HC Slovan Bratislava Dávid Skokan počas zápasu 28. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Slovan Bratislava a HK AutoFinance Poprad. Bratislava, 6. december 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

I. tretina

Skalica

Skóre stretnutia otvoril v 4. min hosťujúci Zeliska po samostatnej akcii, keď sa v strednom pásme dostal k puku a spomedzi kruhov prekonal Lakosila ponad vyrážačku – 0:1. Skaličania si počkali na odpoveď až do presilovej hry.

Pálffyho strelu od modrej čiary tečoval do bránky Lušňák – 1:1. V 13. min sa domáci takmer dostali do vedenia po kombinačnej akcii Šáteka s Kutálkom.

Tri minúty pred koncom prvého dejstva mal Ižvolt viac príležitostí na skórovanie, ale Lakosila neprekonal. Domáci sa tešili z vedenia po góle Kloza len dve minúty, pretože Martinčania vyrovnali zásluhou Sobotu tesne pred odchodom do kabín.

II. tretina

Do druhej tretiny vstúpili šťastnejšie hostia rýchlym gólom Galamboša zblízka – 2:3. Šátekova odpoveď prišla po presnej nahrávke Kutálka len o necelú minútu po vedúcom martinskom góle – 3:3. Hokejisti MHC Mountfield si potom vynútili tlak počas presilovej hry, štvrtý gól však nepridali. Naopak, v 40. min unikol Kutálek a hoci bol atakovaný hosťujúcim obrancom, dokázal sa presadiť – 4:3. Gól však musel potvrdiť až videorozhodca pre posunutú bránku.

III. tretina

V záverečnom treťom dejstve mysleli oba tímy na ofenzívu, šance boli najmä pri viacerých vylúčeniach. Po nevyužitej presilovke Skalice a Martina využili domáci svoju druhú výhodu v početnej prevahe v 50. min strelou Tibora Višňovského pomedzi nohy Šimka – 5:3. Skaličania si už víťazstvo ustrážili.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Za päť dní sme museli odohrať tri zápasy doma a chlapci to výborne zvládli. Čo sme si predsavzali, to sme dokázali aj splniť. Hráčom patrí veľká vďaka.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Prišli sme do Skalice s okyptenou zostavou, do hry sa dostali aj obrancovia. Hrali sme otvorený hokej, napádali sme Skaličanov v strednom pásme. Skúsenosť domácich hráčov v presilových hrách sa ukázala, v presilovkách nám strelili tri góly. To aj rozhodlo zápas. Škoda, že za priaznivého stavu 3:2 sme hneď inkasovali vyrovnávajúci gól. Na súčasné podmienky v tíme sme odohrali kvalitný zápas.“

Góly: 12. Lušňák (Pálffy, Kloz), 18. Kloz (Pálffy, Obdržálek), 23. M. Šátek (Kutálek, Holovič), 40. Kutálek, 50. T. Višňovský (Kloz) – 4. Zeliska, 20. Sobota (Miroslav Ižvolt, Tupý), 22. Galamboš

Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – J. Tvrdoň, Návratek, 1618 divákov

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Karlíček, Gula, T. Magušin, Jaborník – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Holovič, M. Šátek – J. Jurík, Klejna, Konečný

Martin: M. Šimko – Brcko, Martin Výborný, Matejka, Drgoň, Zukal, Tupý, J. Perniš, Vartovník – Kriška, V. Škoda, Murček – J. Markovič, Galamboš, Michal Važan – Macejka, Miroslav Ižvolt, Sobota – J. Cíger, Zeliska, Škumát

I. tretina

Trencin bystrica

V 3. min hostia síce dosiahli gól, rozhodca ho však po konzultácii s videom neuznal a namiesto toho Bystričania hrali presilovku.

Mužstvá síce svižne korčuľovali, hernej krásy a vzruchu pred bránkami však bolo pomenej.

O niečo aktívnejší boli Trenčania, v 15. min Fabuš opakovanou strelou bekhendom do odkrytej bránky otvoril skóre, v 19. min navyše Tybor trafil do žŕdky.

II. tretina

Rozháranú a nesúrodú hru v prostrednej časti ozvláštnili aspoň góly. Najskôr v 28. min Biro vysunul do brejku Gašparoviča a ten nezaváhal – 2:0. Potom v 33. min kontroval kontaktným gólom Grman, ktorému sa podarilo s pukom obísť okolo celej bránky a z otočky vsietiť. Už o necelú minútu sa priebojný Tybor predral až ku bránke a prestrelil gólmana – 3:1.

V tretej tretine bola vyššia iniciatíva na strane hostí, ktorí zatlačili protivníka a v 52. min Kristoffersson strelou spoza protihráča znížil. Trenčín hral v tejto časti pasívne a do útoku sa dostal len sporadicky. Domáci však ustáli niekoľko skrumáží vo vlastnom obrannom pásme. V 59. min sa náhle dostal do brejku Fabuš, ktorý obišiel aj brankára a do odkrytej bránky rozhodol o víťazovi. Štyri sekundy pred koncom duelu ešte počas banskobystrickej power-play Tybor do prázdnej bránky podčiarkol výsledok – 5:2.

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „Sme radi, že v tomto nervóznom stretnutí sa nám podarilo zvíťaziť najmä zásluhou bojovnosti. Strelili sme šťastné góly a konečne sme súperovi dokázali odskočiť na viacgólový rozdiel. V tretej tretine sme sa dostali pod tlak, ale z tejto situácie sa nám paradoxne podarilo vyťažiť víťazstvo. Ďalšia skutočnosť, ktorá nás môže tešiť je, že ďalší odchovanec trenčianskeho hokeja junior Habšuda odohral dobrý zápas, čo môže byť prísľubom do budúcnosti.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Prvé dve tretiny boli asi najhoršie, ktoré Banská Bystrica odohrala za štyri roky môjho pôsobenia v klube. Pred treťou tretinou sme preto v kabíne zvýšili hlas, stiahli sme zostavu na tri formácie a začali sme dôsledne napádať súpera. Táto zvýšená bojovnosť nám priniesla kontaktný gól, ktorý nás ďalej vyburcoval, ale ďalšie – častokrát vyložené šance – sme už nedokázali premeniť. Hoci sme bojovali až do konca, v závere sme dostali nešťastný štvrtý gól. Preto už musí byť pre nás len poučením to, že nestačí v zápase hrať len 20 minút.“

Góly: 15. P. Fabuš (Sojčík, Melichárek), 28. J. Gašparovič (M. Biro), 34. Tybor (J. Gašparovič), 59. P. Fabuš (Trefný), 60. Tybor (Biro) – 33. M. Grman, 52. Kristoffersson (Heizer, M. Kokavec)

Vylúčení: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Junek, Výleta, 1030 divákov

Trenčín: V. Kováč – Bobček, Trefný, M. Biro, Gabriš, Štindl, E. Bednár, Habšuda – P. Fabuš, Sojčík, Melichárek – Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň – O. Mikula, A. Šťastný, M. Filo – Radulay, P. Kopecký, Lelkeš

Banská Bystrica: Chorošun – Cebák, Brňák, Paľov, M. Grman, Kubka, Bambúch – Tománek, Jabrocký, T. Hričina – Kristoffersson, Heizer, M. Kokavec – Jokila, Češík, V. Kútny – Marcinek, Petro, Bendík

I. tretina

Kosice nitra

V úvode prvej tretiny mal najskôr príležitosť nový košický kapitán Zálešák, mieril však nad bránku.

V 5. min netrafil Mlynarovič odkrytú časť nitrianskej svätyne. V 8. min hosťujúci Martin Segľa ani na trikrát nepretlačil puk za Hylákov chrbát.

Košičania mohli isť do vedenia po sťahovačke Grona, ktorý sa ocitol osamotený pred Čiliakom, ale neprekonal ho. V 14. min nariadil hlavný rozhodca P. Grečko po faule Fojtika trestné strieľanie a Piatak strelou k ľavej žŕdke ho premenil – 1:0.

Mimoriadne kuriózny gól padol v 15. minúte. Pri avizovanom vylúčení hosťujúceho Valčáka brankár Nitry Čiliak vyrazil puk, ktorý letel cez celé klzisko a tým, že sa odrazil od mantinelu, skončil v opustenej košickej bránke. Čiliak bol tak autorom vyrovnávajúceho zásahu.

II. tretina

V druhej tretine mala Nitra viacerých vylúčených hráčov a v 26. min za to pykala pri presilovke piatich proti trom, keď Gron z uhla prekonal Čiliaka – 2:1. V polovici stretnutia pri presilovke trafil Spilar najskôr žŕdku, aby vzápätí zvýšil Piatak na 3:1. V 32. min však domáci nechali G. Salijimu dostatok priestoru, a ten dal kontaktný gól. Domáci potom nevyužili niekoľko príležitostí, ale dočkali sa 51 sekúnd pred druhou prestávkou, keď košické vedenie poistil Pašek.

V 30. sekunde tretej tretiny zvýšil Zálešák na 5:2, ale v 43. min sa Nitre podarilo v presilovke zásluhou Miroslava Štefanku znížiť na rozdiel dvoch gólov. Posledné slovo v zápase mal v 59. min domáci Ján Tabaček, ktorý v 59. min v presilovke strelou do modrej čiary upravil na konečných 6:3.

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Možno sa budem opakovať, ale zasa sme nepremenili množstvo šancí. V prvej tretine sme mohli dať štyri góly. Puk nám skáče na bránkovej čiare, ale nevieme to premeniť, najmä pri tých príležitostiach nám chýba viac presnosti.“

Ján Jaško (tréner Nitry): „V prvej tretine sme prehrávali. Šťastný gól nám pomohol, hra sa vyrovnala, ale potom sme mali veľmi veľa vylúčených a to nás stalo množstvo síl. Gól domácich na 4:2 bol podľa mňa rozhodujúci.“

Góly: 14. E. Piatak (z tr. strieľania), 26. S. Gron (Kolba, Michel Miklík), 31. E. Piatak (D. Pašek, M. Novák), 40. D. Pašek (Kolba), 41. Zálešák (Dravecký, Homer), 59. J. Tabaček (Homer, Zálešák) – 16. Čiliak, 32. G. Saliji (Ďurák), 43. M. Štefanka (G. Saliji, T. Hrnka)

Vylúčení: 6:11 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0 , rozhodovali: P. Grečko – Rovenský, Snášel, 4790 divákov

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Martin Chovan, M. Takáč – Dravecký, Zálešák, Jenčík – Michel Miklík, S. Gron, Mlynarovič – Spilar, O. Gmitter, P. Bartoš – Marcel Haščák, D. Pašek, E. Piatak

Nitra: Čiliak – Pavol Gurčík, M. Hruška, Rais, Ďurák, Kružík, M. Bača, Hrudík, König – S. Saliji, Valčák, H. Ručkay – M. Segľa, M. Štefanka, G. Saliji – P. Barinka, Hrnka, Fojtík – Púchovský, Piačka, Grošaft

I. tretina

Vo Zvolene si iba málo divákov našlo cestu na štadión a prvá tretina ich nemohla potešiť. Prvú šancu mali domáci v oslabení, Brabenec išiel s Čurillom na bránku hostí, ale český matador neprihral a volil nie príliš vydarenú strelu na Laca. Zvolen pykal o pár sekúnd, keď Žiline napokon vyšla presilovka, potom čo Drevenák z ľavej strany prihral pred bránku voľnému Houdekovi a ten šikovne usmernil puk za Škrečka – 0:1.
Dusan hein

O minútu neskôr mali šance zblízka hosťujúci Linet a Kubiš, ale nepresadili sa.

Domáci znovu pohrozili v oslabení. V 8. min v brejku L. Jurík ideálne prihral Čurillovi, ale ten zoči-voči neprekonal Lacal.

Žilinčania však prečíslenie v 12. min využili: Michajlov korčuľoval z ľavej strany, Škrečko čakal prihrávku na pravú stranu Drevenákovi, ale ruský útočník volil strelu a vyplatilo sa – 0:2. O dve minúty neskôr mohli hostia viesť už trojgólovým rozdielom, ale Richard Huna netrafil odkrytú bránku vo vyloženej pozícii.

V 15. min zaujal na opačnej strane po Vantrobovej strele teč Čurillu pred Lacom, puk však nešiel za chrbát brankára a v 18. min neprekvapila hosťujúceho brankára ani strela Mareka Slováka v presilovke.

II. tretina

V druhom dejstve sa Zvolenčania snažili znížiť, ale vytvárali si málo príležitostí. V 28. min zaujala Balážova strela z ľavého kruhu a v polovici zápasu brejk domácich v oslabení, keď Ďaloga prihral aktívnemu Balážovi, ale ten Laca opäť neprekonal. V 32. min sa ocitol sám pred Škrečkom T. Sýkora, no neuspel. Podarilo sa to až o tri minúty neskôr Nemcovi, ktorý zblízka zvýšil na 3:0, keď zužitkoval prihrávku Sýkoru z ľavej strany. Domáci potom výrazne ožili, v 36. min išiel Baláž sám na Laca, stíhal ho Richard Huna a znemožnil mu hokejkou dobre vystreliť. Gól strelil Zvolen až v početnej výhode v 39. min: z pravej strany poslal puk pred bránku L. Jurík a od korčule Otčenáša putoval za Laca – 1:3.

V tretej tretine využili opäť presilovky Žilinčania – hrali dvakrát v početnej výhode piatich proti trom a z oboch sa presadili. V 45. min poslal Róbert Huna puk z mierneho uhla z pravej strany na bránku a puk sa odrazil od chrbta Škrečka za čiaru. Rozhodca Lauff nechcel gól uznať, no napokon videorozhodca sám zatelefonoval do boxu časomeračov, zavolal hlavného rozhodcu, a tak gól platil. Zvolenčania potom mohli znížiť, ale po prihrávke L. Juríka mieril Otčenáš iba do bočnej siete. Následne hostia využili ďalšiu presilovku o dvoch hráčov, keď sa presadil druhýkrát v zápase Michajlov. Domáci v závere iba kozmeticky upravili výsledok, keď 50 sekúnd pred klaksónom skóroval zblízka Otčenáš.

Góly: 39. Otčenáš (L. Jurík, V. Baláž), 60. Otčenáš (V. Baláž, L. Jurík) – 4. Houdek (M. Drevenák, Smotrila), 12. Michajlov (Smotrila, Ďurkech), 35. V. Nemec (T. Sýkora, T. Staňo), 45. Róbert Huna (M. Drevenák, Richard Huna), 54. Michajlov (Houdek, M. Drevenák)

Vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše: Brabenec (Zvolen) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff – Korba, Smerek, 1307 divákov

Zvolen: Škrečko – Ťavoda, Marek Ďaloga, Vantroba, Juraško, J. Mucha, Hraško, Korhonen, Zošiak – Otčenáš, L. Jurík, V. Baláž – Marek Slovák, Brabenec, Čurilla – Zuzin, Trochta, Škvaridlo – Síkela, M. Jurík, Puliš

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Houdek, Ďurkech – Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, T. Sýkora – M. Drevenák, Michajlov, Smotrila – Stupka, Linet, Kubiš – od 41. Krčula

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Dostali sme lacné góly po chybách v defenzíve. Nie som spokojný s našou hrou, nevieme streliť gól ani z vyložených šancí. Hneď na začiatku zápasu sme inkasovali gól v oslabení, čo sme nechceli. Trochu nám to zrazilo sebavedomie, naviac aj druhý gól Žiliny bol z kategórie lacných. Aj keď sme v prvej tretine prestrieľali súpera 19:9, hokej sa hrá na góly a nie na šance. Takže sa nemôžeme vyhovárať, že pomer striel v celom zápase bol na našej strane. Puky sa navyše odrážali k súperovi, a tak sme aj dostali tri góly v oslabení. Nemáme ideálnu formu a musíme sa s tým popasovať.“

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Som spokojný s výsledkom aj výkonom mojich hráčov. Teší ma hra mužstva, hráči majú potrebné sebavedomie a našou oporou je brankár Laco. Máme dobrý pohyb, vyhrávame osobné súboje, čo je alfa a omega úspechu. Som rád, že dávame góly, dnes rozhodli aj presilovky.“

I. tretina

Popradčania v úvodnom dejstve úspešne narúšali rozohrávku súpera v strednom pásme a sami boli oveľa nebezpečnejší ako Slovan.

Už v 4. min nepremenili svoje šance Kuľha s Krotákom, v následnej presilovke trikrát neuspel aktívny Vaic. V 10. min mohol poslať domácich do vedenia Preisinger, ale jeho bekhend kryl Melicherčík.

Poprad sa dočkal až v poslednej minúte I. tretiny, keď v presilovke dorazil puk za bezmocného Konráda fínsky útočník Koskinen – 0:1.

II. tretina

Do druhého dejstva nastúpil Slovan ako vymenený a hostia viditeľne zaostávali. V 22. min vyrovnal na 1:1 Šatan, keď usmernil puk do odkrytej bránky Popradu. Domáce tribúny potešil v 28. min M. Bartánus, keď spomedzi kruhov prestrelil gólmana súpera. V 36. min Slovan strelil až dva góly, keď najprv po vynikajúcej Šatanovej prihrávke D. Skokan iba nastavil hokejku a následne skúsený Lipiansky bekhendom pomedzi nohy Melicherčíka upravil na 4:1.

V záverečnom dejstve si „belasí“ bez problémov nielen udržali náskok, ale ho aj zvýšili. V 48. min v presilovke prestrelil Melicherčíka obranca Frühauf a o minútu neskôr sa do listiny strelcov zapísal Švarný. Siedmy a zároveň posledný gól Slovana dosiahol pred rekordnou návštevou v 53. min Bulík po prieniku do útočného pásma po ľavej strane. Poprad v závere v presilovke o dvoch korčuliarov skorigoval na konečných 7:2, gól dosiahol Rapáč.

Góly: 22. Šatan (Lipiansky, L. Hudáček), 28. M. Bartánus (M. Bakoš, Dobroň), 36. D. Skokan (Šatan, M. Bartánus), 36. Lipiansky (M. Bakoš, M. Bartánus), 48. P. Frühauf, 49. Švarný (L. Hudáček, Lipiansky), 53. Bulík (D. Buc, I. Ďatelinka) – 20. Koskinen (Vandas, Rapáč), 60. Rapáč (P. Svitana, Fabian)

Vylúčení: 9:7 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – M. Novák, Brath, 10 046 divákov

Slovan: Konrád – Dobroň, L. Bohunický, Štajnoch, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka, L. Kozák – D. Buc, Preisinger, D. Skokan – Šatan, Lipiansky, L. Hudáček – M. Bartánus, Bulík, M. Bakoš – A. Kudrna, M. Sloboda

Poprad: Melicherčík – D. Brejčák, R. Suchý, A. Novotný, Kovačevič, M. Šterbák, Fabian, D. Kramár – Vandas, Koskinen, Kuľha – A. Kroták, Kmiť, Vaic – P. Svitana, Hult, Rapáč – Škovira, Kraft, Gellerstedt

Štefan Mikeš (tréner Slovana): „Začali sme málo uvoľnene, tak to vyzeralo na ľade a Poprad dominoval. Bol to mimoriadny zápas, súpermi aj kulisou. V prvej prestávke sa to zlomilo, mali sme hru pod kontrolou, ukázali sme čo vieme a zaslúžene zvíťazili.“

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Začali sme až nezvykle dobre, aktivita bola na našich hokejkách a Slovan sme v prvom dejstve prakticky do ničoho nepustili. Potom sme sa akoby uspokojili a urobili množstvo chýb, ktoré sme si vyčerpali asi na dva zápasy. Slovan sa naštartoval a potom dominoval.“

HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných

nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0