Futbalový Prešov zdolal Slovan, Trnava v Nitre vyhrala

Slovan
Hráč Slovana Erik Grendel počas zápasu 32. kola futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava a MFK Košice. Bratislava, 16. máj 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov stretnutí 33. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2011/2012:

FC ViOn Zlaté Moravce – AS Trenčín 2:3 (2:0)

Góly: 26. a 37. Orávik – 59. Hlohovský, 62. Depetris, 83. P. Mazan, ŽK: 32. Candrák – 52. Lobotka, rozhodovali: Fajčík – Kubačka, Hrdlička, 526 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – A. Candrák, P. Farkaš (72. Pintér), Pavol Majerník, M. Husár – M. Hruška – Pilát, L. Kováč, Orávik, Hodek (53. Ondrejka) – Martin Luhový (38. Brčák)

Trenčín: Šemrinec – Godál (46. R. Mazáň), Kleščík, Diakite, Holúbek – Lobotka – P. Mazan, S. Štefánik (38. Čögley), Diaz (77. Štyvar), Hlohovský – Depetris

I. polčas

Zlate moravce

Chudobná návšteva v úvodnom dejstve videla sotva priemerný futbal. Po štvrťhodine hry dobrý Luhového center z pravej strany v poslednej chvíli stiahol pred nabiehajúcim Hodekom Šemrinec. Do vedenia išli domáci v 26. min kurióznym gólom Orávika, ktorý využil nedorozumenie v zadných radoch Trenčína a elegantným lobom prekonal brankára hostí – 1:0.

Po polhodine hry Mazan potiahol loptu k bránkovej čiare, spätnou prihrávkou našiel Diaza, ktorého prízemnú strelu Kuciak s prehľadom kryl. V 34. min sa po Hruškovom centri v dobrej príležitosti ocitol Luhový, z desiatich metrov však trestuhodne prestrelil. Skóre sa opäť menilo v 37. min, keď si na Kuciakov výkop nabehol Orávik a hlavičkou z hranice šestnástky upravil na 2:0. V závere prvého dejstva sa rútil sám na bránku striedajúci Brčák, ale zoči-voči brankárovi mieril tesne mimo.

II. polčas

Do druhého dejstva vstúpili Trenčania akoby pokropení živou vodou. V 59. min Hlohovský z dvadsiatich dvoch metrov utešenou strelou do šibenice nedal Kuciakovi šancu a znížil na 1:2. Vyrovnanie priniesla 62. min, keď aktívny Hlohovský sa presadil cez Farkaša a ideálne uvoľnil Depetrisa, ktorý chladnokrvne od žrde prekonal Kuciaka – 2:2.

Domáci sa snažili strhnúť vedenie na svoju stranu, dobrú Husárovu hlavičku Šemrinec kryl. V 70. min Orávik ponúkol tutovku Brčákovi, ten z dvoch krokov hlavičkoval vedľa. Dokonalý obrat v skóre priniesla 83. min, keď si na ideálny center Štyvara nabehol Mazan a strelou zblízka poslal Trenčín do vedenia – 2:3. V závere si už hostia víťazstvo ustrážili a domov si odnášajú všetky body.

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „My sa trápime celú jar. Dnes sme dali dokopy ledva desať hráčov. Vyhrávali sme 2:0, Brčák išiel sám na bránku. Keby dal, možno by bolo rozhodnuté. Snažili sme sa, bojovali, ale na Trenčín to nestačilo. Veľmi nás poznačili odchody v zimnej prestávke, teraz musíme naše mužstvo vhodne doplniť.“

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „V úvodnom dejstve sme pustili súpera do dvojgólového vedenia. Som rád, že Hlohovský zdvihol zástavu tohto mužstva. Vedeli sme, že aj zo stavu 0:2 sa dá toto stretnutie otočiť. Sezónu sme uzavreli sympaticky, k čomu chlapcom gratulujem.“

MFK Košice – FK Senica 0:0

ŽK: 16. Karaš, 52. K. Kuzma, 66. Lopez – 63. Križko, 76. Strnad, 84. T. Kóňa, 89. Bolinha, ČK: 82. Strnad po 2. ŽK, rozhodovali: Mastiš – Lieskovský, Poláček, 360 divákov

Košice: Fernando López – Mikuláš Tóth, Ostojič, Redžepi, Viazanko – Skvašík (46. Isola), Hovančík – Karaš, K. Kuzma (86. Gál-Andrezly), U. Matič – D. Škutka (57. Diaby)

Senica: Kamesch – Wijlaars, P. Pavlík, Štrbák, Pedro Leal – Strnad – Jar. Diviš (70. Bolinha), Križko, T. Kóňa, J. Černý (46. Kalabiška) – R. Blackburn

I. polčas

Pred slabou návštevou nebolo zo začiatku stretnutia veľa vzruchu. Prvú strelu na bránku vyslal v 21. min U. Matič, ale jeho strela z priameho kopu išla presne do stredu bránky. Naopak o šesť minút neskôr na druhej strane Kóňa výborne trafil z priameho kopu a López musel vytlačiť jeho strelu na žrď. V 35. min hosťujúci Černý vyslal z 35 m krásnu strelu, ktorú košický brankár s námahou vytlačil na roh.
Senica

V záverečnej päťminútovke prvého polčasu mali šance Košičania, najprv Škutka z uhla nebezpečne vystrelil, no Kamesch neho pokus vyrazil a o minútu sa dobrým zákrokom vyznamenal aj pri hlavičke Hovančíka.

II. polčas

Po zmene strán sa tempo hry zvýšili, bolo už viac vzruchu pred bránkami, no strelci nemali svoj deň. V 57. min Škutka spoza šestnástky vystrelil len do stredu bránky, kde stál gólman Senice. O sedem minút neskôr Matičov priamy kop tesne minul svätyňu a v 70. min Hovančíkov volej išiel tiež iba do stredu bránky, a tak Kamesch s nimi nemal veľa práce. Neskôr sa osmelili aj hostia. V 73. min Kalabiška si nabehol na dlhú prihrávku a takmer prekvapil Lópeza. Domáci kontrovali Matičovým nepriamym kopom, ktoré Kamesch vytlačil. V záverečnej štvrťhodine sa už nič zaujímavé nestalo a mužstvá sa rozišli po bezgólovej remíze.

Ján Kozák st. (tréner Košíc): „Súhlasím s vyjadreniami môjho kolegu, ktorý vystihol, čo sa dialo na ihrisku. Počas mesiaca, čo som pri mužstve, som zistil, že je v ňom tvárny hráčsky materiál. Ten po doplnení tromi – štyrmi skúsenými hráčmi by mal mať svoju kvalitu a mohol by hrať o vyššie priečky.“

Stanislav Griga (tréner Senice): „Škoda, že bolo tak málo divákov, lebo pred takou kulisou sa potom aj zle hrá. Myslím si, že diváci videli dobrý futbal, šance boli na oboch stranách, preto je remíza spravodlivá. Bod proti Košiciam nás teší, lebo je to nepríjemný súper, s ktorým máme vyrovnanú bilanciu.“

FC Nitra – FC Spartak Trnava 0:2 (0:1)

Góly: 31. M. Vyskočil, 82. Schranz, ŽK: 9. Grman, 56. V. Gajdoš, 59. Martin Tóth, 72. Moravčík – 76. Habánek, 82. Mikovič, rozhodovali: Kružliak – Slyško, Košecký, 4020 dívákov

FC Nitra: L. Hroššo – Grman, Martin Tóth, Kolmokov, Harbuľák – Držík (46. F. Moravčík) – Ľ. Kolár, V. Gajdoš (59. Boszorád), Seydouba Soumah, Cleber (66. Šimonek) – Kroupa

Trnava: Kamenár – Habánek, Gross, Čvirik, Ľ. Hanzel – Michal Gašparík (46. Ciprys), Mikovič, Karhan, Bicák (72. Schranz) – M. Vyskočil, L. Tomaček (79. Pavelka)

I. polčas

Trnava
Trnava

Hostia z Trnavy začali za veľkej podpory svojich divákov aktívnejšie, keď Čvirik s Karhanom strelami z diaľky rozcvičili Hrošša v nitrianskej bránke. V 14. min ich napodobnil domáci Harbuľák, no z dvadsiatich piatich metrov tesne minul svätyňu Trnavy. Krátko na to Tomačekovu strelu vyrazil Hroššo. V 19. min mal blízko ku gólu Gajdoš, no po Kolárovej prihrávke netrafil presne.

V 24. min dostal prihrávku do behu Tomaček, následne v pokutovom území vyzvŕtal obranu Nitry, ale jeho strelu Hroššo kryl. V 31. min sa napokon hostia ujal vedenia, keď po rohovom kope Karhana zmenil smer lopty pätou Vyskočil a Hroššo reagoval neskoro – 0:1. O tri minúty sa pokúsil z diaľky vyovnať Gajdoš, ale tesne minul Kamenárovu bránku a podobne pochodil ten istý hráč aj päť minút pred koncom prvého polčasu.

II. polčas

Krátko po prestávke mali hostia niekoľko pokusov o zvýšenie skóre, no tentokrát Hrošša neprekonali. V ďalšom priebehu naservíroval domáci Kolár niekoľko nebezpečných lôpt, no jeho spoluhráči neboli presní, takisto na opačnej strane striedajúci Ciprys, ktorý sám pred Hroššom trafil žrď domácej bránky.

V 82. min však dostal striedajúci Schranz prihrávku z ľavej strany od Ciprysa a zblízka zvýšil na 2:0 pre hostí. Ten istý hráč mal ešte v úplnom závere dve dobré príležitosti a na opačnej strane aj domáci Soumah, no skóre sa už nezmenilo.

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): „Trnava vyhrala zaslúžene, aj keď sme v prvom polčase nevyužili istú nervozitu jej hráčov. Po strelení druhého gólu v druhom polčase však už hostia kontrolovali hru. Blahoželám im k druhému miestu, ale aj k tomu, akých majú fanúšikov.“

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „V hlavách našich hráčov podvedome mátal zápas Žiliny, ale našou povinnosťou bolo vyhrať. Vedeli sme o kvalitách súpera, že Nitra má dobré mužstvo, ale strelili sme dôležitý prvý gól. Šance mala aj Nitra, v druhom polčase sme sa však po druhom góle upokojili. Hráčom ďakujem za sezónu, ich veľký posun a ďakujem aj divákom.“

1. FC Tatran Prešov – ŠK Slovan Bratislava 2:1 (0:1)

Góly: 50. M. Marcin, 67. P. Petráš – 19. Halenár, ŽK: 41. M. Adam, 42. Piter-Bučko, 52. Marcin – 49. R. Konečný(Prešov), rozhodovali: Vnuk – Vorel, Petríček, 1035 divákov

Prešov: Jak. Diviš – Lysjuk, Piter-Bučko, Krajník, P. Leško – P. Petráš – M. Marcin (76. Dolný), P. Katona, Marián Adam (46. L. Hruška), Torres – Guba (46. Kamenčík)

Slovan Bratislava: P. Kováč – Kolčák, Kladrubský, Had, R. Konečný – Kopúnek – Piroska, Grendel, Halenár (54. Jánošík), Piliev – Šebo (71. Szarka)

I. polčas

Prvý polčas začal vo vlažnom tempe a hralo sa prevažne medzi šestnástkami V 16. min sa zastreľoval hosťujúci Halenár, keď po Grendelovom rohovom kope vystrelil vedľa pravej žrde Divišovej bránky. O tri minúty sa už však nemýlil, keď Piroska poľahky vnikol do pokutového územia, našiel Halenára a ten nedal Divišovi šancu – 0:1.

Slovan

V 28. min mohlo byť 0:2, ale Piliev z výbornej pozície trafil len bočnú sieť prešovskej bránky. V 32. min to skúšal z priameho kopu Kopúnek, ale jeho delovku brankár Diviš vyrazil na rohový kop. Prvý polčas sa skončil zaslúžene 0:1.

II. polčas

Do druhého polčasu vstúpili domáci ako vymenení a. v 51. min sa gólovo presadili, keď Lysjukov center z ľavej strany našiel hlavu Marcina, a ten poľahky prekonal Kováča – 1:1. Tatran bol pri chuti a viac sa tlačil do pokutového územia súpera. V bránke hostí sa blysol Kováč v 64. min, keď vyrazil Marcinovu delovku z 20 m. O tri minúty už bolo 2:1, keď z trmy-vrmy v pokutovom území vystrelil Petráš. Tatran si tak po výbornom druhom polčase pripísal tri body a v poslednom zápase sezóny vyhral nad Slovanom Bratislava 2:1.

Sergij Kovalec (tréner Prešova): „Bol to zápas proti kvalitnému súperovi. V prvom polčase bol lepším mužstvom Slovan. Druhé dejstvo bolo futbalovo lepšie, moji chlapci v ňom chceli otočiť výsledok. S výsledkom som spokojný.“

Vladimír Weiss (tréner Slovana): „Zápas sa musel divákom páčiť. V stretnutí boli dva rozdielne polčasy. V prvom dejstve sme jasne dominovali, v druhom polčase bol lepší Tatran a zaslúžene zvíťazil.“

MFK Ružomberok – Dukla Banská Bystrica 2:0 (1:0)

Góly: 45. Masaryk, 90.+ Almaský, ŽK: 61. Lásik, 82. Skalák – 59. Laksík, 85. Turňa, rozhodovali: Trutz – Chládek, Žákech, 591 divákov

Ružomberok: L. Hrdlička – P. Maslo, Kostelný, Greššák, M. Jurkemik – J. Vavrík (6. Ivan Kotora, 73. Almaský) – Skalák, Ďubek, Serečin (85. M. Nagy), Lásik – Masaryk

Banská Bystrica: Budinský – Ľupták, Poljovka, Gyömbér, Savič (46. Turňa) – Brašeň, Marek Hlinka, Považanec, T. Hučko – Laksík (71. Kupčík), Matúš (46. Augustín)

I. polčas

Od začiatku sa hral svižný a behavý futbal. Tempo viac diktovali domáci, ktorí sa neustále tlačili do pokutového územia súpera.
Ruzomberok

V 14. min strelu Masaryka zastavila bočná sieť. Vzápätí z diaľky páli Ďubek, ale brankár Dukly Budinský nemusel zasahovať.

V 34. min pokus domáceho Serečina len tesne minul cieľ. Krátko pred polčasovou prestávkou uvoľnil Jurkemik ideálne Masaryka, ktorý s prehľadom poslal Ružomberok do vedenia – 1:0. Pre kanoniera MFK to bol už osemnásty ligový gól v tejto sezóne, znamenajúci pre neho prakticky istý zisk koruny kráľa strelcov.

II. polčas

Po zmene strán to bolo dlho bez zaujímavejšieho momentu. Hra so odvíjala zväčša len v strede ihriska a hŕstka divákov asi viac myslela na finálový zápas hokejových majstrovstiev sveta. Vzruch prišiel až v nadstavenom čase, keď striedajúci Almaský poistil víťazstvo domácich.

Aleš Křeček (tréner Ružomberka): „Diváci videli len priemerný futbal. Som rád, že sme vyhrali a s Ružomberkom sa lúčim s pekným pocitom.“

Dušan Tóth (asistent trénera Banskej Bystrice): „Počas väčšej časti duelu sme boli lepším tímom, ale nedokázali sme si vypracovať šance. V druhom polčase to bol len priemerný zápas, v ktorom boli domáci o niečo lepší a zaslúžene zvíťazili.“

DAC 1904 Dunajská Streda – MŠK Žilina 0:2 (0:0)

Góly: 56. J. Marcin (vlastný), 86. Deza, ŽK: 76. Ayuk – 61. Ricardo Nunes, rozhodovali: Pavlík – Mókoš, Mikulaj, 1077 divákov

Dunajská Streda: P. Kučera – Nikolič, J. Marcin, Huber, Ágh – Adiaba – Copa, Lénárth, Ayuk, Medgyes (36. Fodrek) – Delarge

MŠK Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček, V. Leitner, Ricardo Nunes – Pečovský – Barčík (89. Šulek), Bello, Pich – J. Novák (56. M. Ceesay), T. Majtán (85. Deza)

I. polčas

Zilina
Zilina

V súboji mužstiev z opačných koncov tabuľky bola kvalita aj väčšia motivácia na strane hostí, ktorí na Žitný ostrov pricestovali s cieľom zabojovať o svoj šiesty majstrovský titul. V tejto snahe ich podporilo asi 150 „žlto-zelených“ fanúšikov.

Väčšinu prvého polčasu sa hralo na domácej polovici. Preriedené tribúny však nevideli priveľa futbalovej krásy. V úvode skúšal Novák prekvapiť Kučeru, jeho nečakaná strela z ostrého uhla však smerovala mimo. Prvý a jediný, kto v prvom polčase trafil medzi tri žrde, bol v 15. min Majtán, s jeho pokusom spoza šestnástky však domáci brankár nemal problém.

V 19. min sa Mabouka presadil pri postrannej čiare, nacentroval pred bránku, kde Novák z malého vápna prestrelil. Rovnaká spolupráca sa zrodila aj o minútu neskôr, Novák sa ocitol v ďalšej tutovke a tentoraz namieril vedľa. Gól na kopačke mal aj Pich a to v 24. min, keď center Ricarda Nunesa z rohového kopu prešiel celou obranou, no hosťujúci krídelník v páde netrafil odkrytú bránku. V ďalšom priebehu si už ani jedno z mužstiev neutvorilo výraznejšiu šancu.

II. polčas

Žilina nastúpila do druhého polčasu očividne nabudená. V 49. min z priameho kopu tesne spoza šestnástky Novák prepálil múr, ale Kučera nemal problém s jeho strelou a chytil ju do náručia. V 56. min predviedli hostia peknú akciu, Ricardo Nunes peknou prihrávkou poslal do šance Barčíka a jeho strela s pomocou Marcinovho teču skončila v sieti – 0:1.

O desať minút mohli hostia vyhrávať už o dva góly, Bellova delovka však skončila len na ľavej žrdi. V 75. min Pečovský vybojoval loptu a z hranice šestnástky vyprášil Kučerove rukavice. Po následnom rohu Leitner hlavou netrafil odkrytú bránku.

Striedajúci Deza sa minútu po svojom príchode na trávnik odhodlal k dlhému sólu a technickou parádou z rohu pokutového územia prehodil Kučeru – 0:2. Žilina si už v pohode ustrážila víťazstvo a získala prvé double v klubovej histórii.

Krisztián Németh (tréner Dunajskej Stredy): „V prvom polčase sme dokázali držať krok s hosťami, v defenzíve sme boli dostatočne kompaktní, ale chýbala nám kvalita v ofenzíve. V druhom dejstve sme si dali nešťastný vlastný gól a nedokázali sme vyrovnať. Po hrubej individuálnej chybe sme inkasovali aj druhýkrát a prakticky bolo po zápase. Žiline gratulujem k titulu.“

Frans Adelaar (tréner Žiliny): „Spočiatku sme boli trochu nervózni a hoci sme nehrali dobre, priebeh prvého polčasu sme kontrolovali. Mali sme tri veľmi dobré šance, nedokázali sme však skórovať. Počas polčasovej prestávky sme si povedali, že nesmieme hrať tak nervózne a v druhom dejstve sme hrali oveľa lepšie, čakali sme na šance, ktoré prišli a v závere sme dali ešte jeden veľmi pekný gól. Zaslúžili sme si dnes vyhrať a tiež získať titul. Som veľmi spokojný a hrdý, že som trénerom mužstva, ktoré získalo prvé double v klubovej histórii.“