Slovan vyhral v Skalici, v Košiciach rozhodol jediný gól

Skalica slovan
Miroslav Šatan z HC Slovan Bratislava pred trojicou hráčov z HK 36 Sklaica, Ondřejom Šmachom (61), Vlastimilom Lakosilom a Janom Hruškom (57) v zápase 51. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HK 36 Skalica a HC Slovan Bratislava. Skalica, 24. február 2012. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Hráči HC’05 Banská Bystrica a HKm Zvolen si piatkovými víťazstvami v 51. kole Tipsport extraligy 2011/2012 zabezpečili postup do play-off najvyššej hokejovej súťaže v SR. Banská Bystrica prekvapujúco triumfovala 1:0 na ľade majstrovských Košíc, Zvolenčania uspeli v Trenčíne 6:5.

Hráči MHC Mountfield Martin napriek domácemu víťazstvu 7:5 nad Žilinou prišli o možnosť postúpiť do vyraďovacej časti.

Tri kolá pred koncom základnej časti totiž má siedmy Zvolen pred deviatym Martinom nedostižný 10-bodový náskok. Martinčania sa síce teoreticky ešte môžu bodovať dotiahnuť na ôsmych Banskobystričanov, ale v konečnom účtovaní by v prospech „baranov“ pri rovnosti hovorilo doterajších desať získaných bodov zo vzájomných duelov, pretože MHC Mountfield ich vrátane budúcotýždňového domáceho zápasu proti tímu HC’05 môže nazbierať už len osem.

Po piatku je teda isté, že do play-off postúpia Košice, Slovan Bratislava, Skalica, Poprad, Trenčín, Žilina, Zvolen a Banská Bystrica. Pre Martin sa ligová sezóna spolu so záverom základnej časti skončí. Poslednú Nitru čaká baráž o účasť v najvyššej hokejovej súťaži s víťazom I. HL. Vyhne sa jej iba v prípade, že sa ním stane Bardejov, ktorý je farmou Košíc a do extralige nemôže postúpiť.

V piatok mohli spečatiť celkový triumf v základnej časti hokejisti HC Košice, ale o definitívu sa pripravili spomenutou domácou prehrou s Banskou Bystricou. Budú si musieť počkať minimálne do nedele, keď pred vlastnými fanúšikmi privítajú MHC Mountfield Martin.

HK 36 Skalica – HC Slovan Bratislava 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Už v úvodných sekundách predviedla prvá skalická formácia kombinačnú akciu zakončenou gólom Školiaka do pravého horného rohu bránky.

Nechýbalo však veľa a hostia mohli protiútokom odpovedať – ešte stále v 1. min.

Slovan napokon vyrovnal v 4. min po tom, ako sa puk odrazil od Lakosila a situáciu najpohotovejšie zvládol Šatan. Domácim sa v polovici prvej tretiny naskytla možnosť upraviť stav vo dvoch na seba nadväzujúcich presilových hrách, ale hostia sa dokázali ubrániť.

Do druhej časti úspešnejšie vstúpili Bratislavčania, keď Kudrna s Hudecom získali puk v útočnom pásme pri skalickej rozohrávke a prekonali Lakosila.

Po tomto góle si Záhoráci vytvorili tlak, ale Konrád zneškodnil mnohé ich akcie. Poradil si aj so strelou Lušňáka, ktorý sa osamotene ocitol pred bránkou. Spomedzi šancí „belasých“ vynikol samostatný únik a blafák Skokana v 27. min, Lakosil však podržal svoj tím.

V záverečnom dejstve sa hra zdynamizovala a útok striedal útok na oboch stranách. Najbližšie k vydarenému zakončeniu bol kapitán domácich Pálffy, ale ani z tesnej blízkosti neprekonal Konráda. Domáci sa naďalej snažili nájsť recept na vyrovnanie, Bratislavčania však ukázali kvalitnú prácu v obrane. V poslednej minúte hrali Skaličania power-play, ale nepodarilo sa im vynútiť si predĺženie.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Každá prehra, samozrejme mrzí. Neteší ma, že sme nesplnili všetko, čo sme si pred zápasom povedali. Chýbalo nám, žiaľ, aj trochu šťastia.“

Jan Neliba (tréner Slovana): „Dnes bol už najvyšší čas ukázať tvár tohto tímu a nebolo dobré, že sme na začiatku inkasovali. Šancí mala Skalica mnoho, aj brankári predviedli výborné výkony. My sme napokon mali viac šťastia.“

Góly: 1. R. Školiak (J. Hruška, Pálffy) – 4. Šatan (Štajnoch, Bulík), 23. M. Hudec (A. Kudrna)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Šefčík, M. Junek, 3495 divákov

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, Kloz, Jankovič, Pojkar, Magušin, Křetinský, Gula – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Kutálek, Holovič, Šátek – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – J. Jurík, Klejna, R. Konečný

Slovan: Konrád – Dobroň, Švarný, Jass, P. Frühauf, Luža, L. Kozák, Štajnoch, M. Bakoš – Šatan, Bulík, L. Hudáček – D. Skokan, Kukumberg, M. Bartánus – Preisinger, M. Hudec, A. Kudrna – D. Buc, M. Sloboda, Harvey

HK Nitra – HK AutoFinance Poprad 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Bez názvu

V Nitre sa hral pred skromnou kulisou priemerný hokej.

Domáci priaznivci sa z gólu tešili už po 65 sekundách: Tománek posunul v útočnom pásme puk na Štefanku a ten strelou spomedzi kruhov prekvapil Melicherčíka.

V ďalšom priebehu úvodnej tretiny mali hostia k dispozícii tri presilovky, ale nič z nich nevyťažili. Vyrovnať mohol paradoxne v oslabení obranca Suchý, v 17. min však zblízka neprekonal Šimbocha.

Nie príliš atraktívny hokej pokračoval aj po prvej prestávke. Hostia však svoju k zrýchlili hru a brankára Nitry ohrozovali častejšie. Dvadsiata šiesta minúta priniesla sľubnú príležitosť domáceho Tománka, ale nitriansky strelec nezakončil krátky únik gólom. O dve minúty mohli Popradčania vyrovnať, keď až dvaja domáci hráči zlomili hokejku, túto improvizovanú presilovku piatich proti trom však hostia nezužitkovali. V polovici zápasu mal dve výborné príležitosti Svačina, ale pokus o blafák a ani strelu zblízka nezakončil gólom.

V 35. min sa však už Podtatranci radovali: v presilovke vrátil Chovan puk Balánovi a na jeho pokus zo strednej vzdialenosti zareagoval domáci brankár neskoro – 1:1. Hostia mali naďalej viac z hry a ich prevahu vyjadril zmenou skóre v 39. min Kroták. Obávaný kanonier rutinérsky zakončil svoj únik po dobrej prihrávke od Svitanu.

Hostia vstúpili do tretej tretiny útočne naladení a ich snahu o „poisťujúci“ tretí gól korunoval v 45. min Svačina: v početnej výhode si nakorčuľoval medzi kruhy a výzvu od Chovana trafil ideálne – 1:3. Už nasledujúcou akciou sa však domáci vrátili do zápasu. V skrumáži pred Melicherčíkom Hamrák ideálne našiel Kropáča, ktorý nepohrdol odkrytou bránkou a bolo 2:3 z pohľadu Nitry. Skóre sa napokon už nezmenilo.

Miloš Fleischer (asistent trénera Nitry): „Začali sme dobre, vychádzali nám kombinácie a dostali sme sa aj do vedenia. V druhej tretine sme však vlastnými chybami umožnili súperovi dostať sa do tempa. Popradčania mali aj viac šancí, z ktorých dve využili. V záverečnej časti sme sa urobili korektúry v zostave, ale na vyrovnanie to nestačilo.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Úvod nám nevyšiel, prvá tretina bola z našej strany zlá. Nemali sme dobrý pohyb a ani organizáciu hry. V druhej tretine sme to zlepšili a zvládli sme priebežný obrat. V záverečnej časti sme už kontrolovali priebeh a toto dôležité stretnutie sme napokon dotiahli do víťazného konca.“

Góly: 2. M. Štefanka (Tománek), 46. Kropáč (Hamrák, Uhnák) – 35. Balán (Michal Chovan, A. Kroták), 39. A. Kroták (P. Svitana), 45. Svačina (Michal Chovan, A. Kroták)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše R. Rapáč (Poprad) 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga – Stano, J. Tvrdoň, 1398 divákov

Nitra: Šimboch – K. Grman, Tůma, Ďurák, Vosátko, Martin Bača, Ordzovenský, Gurčík, Hrudík, Káčer – G. Saliji, Hrnka, H. Ručkay – Kropáč, M. Štefanka, Tománek – Mašlonka, Hamrák, Martin Segľa – Bene, Uhnák, Radulay

Poprad: Melicherčík – Pentikäinen, R. Suchý, Tavželj, Kovačevič, Fabian, Jáchym, D. Kramár – Škovira, Strömberg, Vaic – Michal Chovan, Balán, R. Rapáč – Svačina, A. Kroták, P. Svitana – Homa, S. Takáč, Malina

HC Košice – HC’05 Banská Bystrica 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Kosice banska bystrica

Vo vyrovnanej prvej tretine sa mohli ujať vedenia hosťujúci „barani“, keď v 7. min po Sýkorovej strele zápästím zazvonila horná žŕdka za Hylákom.

V bojovnom stretnutí potom mali sľubnejšie šance domáci. V 10. min Bartoš neprekonal Chorošuna a v dorážke neuspel ani Mlynarovič. Dobrú príležitosť mal i Gron, no hosťujúci brankár sa opäť vyznamenal. Rovnako pri Pašekovom pokuse.

V druhej časti pokračoval vyrovnaný súboj, v ktorom mali naďalej hlavné slovo obaja brankári. Chorošun najprv zmaril pokusy Spilara a Jenčíka. Vzápätí Hylák dvakrát zneškodnil dobré možnosti Kútneho. V 33. min si hosťujúci gólman poradil so šancou Draveckého. Najväčšiu možnosť mal po veľkej chybe Pašeka Banskobystričan Kristoffersson, keď korčuľoval neohrozene sám na Hyláka, ale ten sa nenechal prekabátiť.

V záverečnom dejstve Kristoffersson znovu neuspel proti Hylákovi. Neskôr bol v permanencii Chorošun. Zneškodnil Miklíkov nájazd i Spilarovu príležitosť a zlikvidoval aj dve tutovky Košičanov – v 47. min šancu Miklíka a o minútu neskôr Pašekov nájazd. V 52. min náhle udrelo pred Hylákom: hostitelia zabudli na Heizera a jeho delovku zastavila až sieťka. Keďže štyri a pol minúty pred koncom dostal domáci Kolba päťminútový trest, nedošlo ani k záverečnému tlaku Košíc a hostia sa napokon tešili z najtesnejšieho víťazstva.

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „V prvých dvoch tretinách nám chýbala koncentrácia. Vytvorili sme si niekoľko šancí, ale boli sme bez dôrazu pri zakončeniach. V tretej tretine sme začali lepšie korčuľovať. Urobili sme však jednu individuálnu chybu, po ktorej sme inkasovali. V závere sme odvolali brankára, ale už sa nám nepodaril obrat.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Odohrali sme vyrovnaný zápas, v ktorom dominovali obrany nad útokmi. Vynikli obaja brankári. S postupom času to bolo o prvom góle: kto ho strelí, ocitne sa vo výhode. Napokon sa šťastie usmialo na nás. V závere nás síce súper dostal pod tlak, ale ´pomohol´ nám náš bývalý hráč, ktorý sa hrubým faulom nechal vylúčiť na päť minút. Som rád, že sa nám podarilo získať aj skalp posledného extraligového tímu, lebo v tejto sezóne sme ešte Košice neporazili.“

Gól: 52. R. Heizer (Češík, Bambúch)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: Kolba (Košice) na 5+DKZ za faul lakťom, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Rovenský, V. Snášel, 4801 divákov

Košice: Hylák – Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák – P. Bartoš, Kristek, Zálešák – Jenčík, S. Gron, Michel Miklík – Pašek, Marcel Haščák, Dravecký – Matúš Chovan, Mlynarovič, Spilar

Banská Bystrica: Chorošun – Huba, M. Grman, Cebák, Brňák, Kubka, Bambúch, Beňa, Novajovský – Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson – Jabrocký, Miroslav Hlinka, Kútny – L. Novák, Pulliainen, M. Kokavec – Češík, R. Heizer, T. Hričina

Dukla Trenčín – HKm Zvolen 5:6 (0:1, 1:3, 4:2)

Trenčín - Zvolen

Prvá tretina nepriniesla pekný hokej, v hre prevládali nepresnosti a ucelených akcií – tobôž útočne nebezpečných – bolo na ľade ako šafranu. V 16. min Čurilla šikovným švihom zavesil puk do trenčianskej bránky a hostia sa ujali vedenia.

Domácim sa podarilo vyrovnať v 24. min dokonca počas vlastného oslabenia, keď úspešným zakončovateľom bol Gašparovč. V polovici zápasu hrali Zvolenčania sériu presiloviek, krátkodobo aj o dvoch hráčov, a v 32. min jednu z nich zužitkoval peknou delovkou od modrej čiary Mucha.

V 35. min hostia viedli už o dva góly, pretože domáca obrana nechala pred bránkou manévrovať Brabenca, ktorý bez akýchkoľvek problémov poslal bekhendom puk do šibenice. To už nevydržal domáci brankár Kováč a prenechal svoje miesto Hiadlovskému.

Ani v tejto 20-minútovke však hra nedosiahla aspoň solídnu kvalitatívnu úroveň, Zvolen viedol len vďaka o čosi väčšiemu dôrazu a disciplinovanosti. Prejavilo sa to aj v 39. min, keď sa Marek Ďaloga okamžite po návrate z trestnej lavice dostal do brejku, a hoci tiesnený, poslal puk pod hornú žŕdku – 1:4.

V 42. min Tybor „prestrelil“ brankára a znížil na 2:4, ale už o dve minúty domáca defenzíva zazmätkovala a nekrytý Otčenáš využil ponúknutý priestor – 2:5. Potom však Zvolenčania vylúčeniami ponúkli súperovi viac ako poldruha minútovú presilovku piatich na troch a Trenčania to zužitkovali na svoj návrat do zápasu. Počas 47. min v rozpätí 18 s tvrdými strelami prekonali gólmana obrancovia Hlubuček a Gabriš a upravili tým skóre na jednogólový rozdiel. Domáci výrazne pridali na aktivite i dôraze pri streľbe aj v súbojoch, ale zároveň otvárali pre súpera priestor na brejky.

Z nich hostia vyťažili zvýšenie náskoku v 53. min, keď Otčenáš zakončil do odkrytej bránky. O minútu Zvolenčania získali aj možnosť trestného strieľania, ktoré však Zuzin nepremenil. Až v dramatickej tretej tretine získal zápas potrebnú iskru a hostia už v jeho závere dokázali ubrániť svoje víťazstvo napriek tomu, že 15 s pred sirénou domáci Trefný ďalšou z radu deloviek od modrej ešte stihol využiť presilovku.

Jozef Daňo (asistent trénera Trenčína): „S takou hrou v našom obrannom pásme, akú sme predviedli v tomto zápase, sa body naozaj nedajú získať. Dokázali sme súperov náskok stiahnuť na jediný gól, ale znova prišla obranná chyba a dostali sme rozhodujúci šiesty gól. Potom sme už mali na akýkoľvek zvrat príliš málo času. Musíme popracovať na odstránení týchto chýb, pretože doma skutočne nemôžeme dostať šesť gólov.“

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Chceli sme potvrdiť našu zlepšenú formu z predchádzajúcich zápasov. Prakticky dve tretiny sme boli lepší ako súper, veľmi dobre sme využívali kontry a boli sme efektívni pri ich premieňaní. V tretej tretine sme si zápas skomplikovali zbytočnými vylúčeniami, Trenčín zvýšil aktivitu a dostal nás pod tlak, ale teší nás, že sme toto cenné víťazstvo udržali a potvrdili tým našu účasť v play-off.“

Góly: 24. J. Gašparovič (Gabriš, R. Tvrdoň), 42. Tybor (J. Gašparovič, Melichárek), 47. Hlubuček (Pardavý), 47. Gabriš (J. Gašparovič), 60. Trefný (Gabriš, P. Fabuš) – 16. Čurilla (Marek Slovák, L. Jurík), 32. J. Mucha (L. Jurík), 35. Brabenec (Jindra, V. Baláž), 39. Marek Ďaloga (L. Jurík), 44. Otčenáš (Síkela, M. Vantroba), 53. Otčenáš

Vylúčení: 5:9 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 1:1, rozhodovali: Gašparík – Milan Novák, V. Brath, 1940 divákov

Trenčín: V. Kováč (35. T. Hiadlovský, 47. V. Kováč) – Hlubuček, Nechala, Gabriš, M. Biro, Trefný, E. Bednár, Habšuda, Štindl – P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý – Melichárek, J. Gašparovič, M. Daňo – Sojčík, R. Tvrdoň, Tybor – O. Mikula, Broska, Jakúbek

Zvolen: Trenčan – Marek Ďaloga, Jindra, M. Vantroba, J. Mucha, Hraško, Juraško, Ťavoda – Zuzin, Brabenec, V. Baláž – Marek Slovák, L. Jurík, Čurilla – Otčenáš, M. Jurík, Síkela – Martin Ďaloga, Fekiač, T. Méry

MHC Mountfield Martin – MsHK DOXXbet Žilina 7:5 (0:0, 3:4, 4:1)

Zilina martin

V susedskom derby sa obaja súperi pomalšie rozbiehali. V prvej desaťminútovke sa šance striedali na oboch stranách. V 2. min Stupka neprekvapil Šimka a o minútu Ižvoltovu šancu zlikvidoval Murín. V 7. min vyprášil Zeliska Murínovi betóny a v 9. min si z rohu nakorčuľoval Richard Huna, ale ani on nezaskočil Šimka. V 11. min hrali hostia presilovku.

V nej „vlci“ hrýzli, ale Šimko sa vyznamenal najmä pri Drevenákovej príležitosti. Žilinčania zvýšili tempo, dostali domácich pod tlak, Šimko však svoje mužstvo podržal.

V úvode druhej tretiny sa štyrikrát menilo skóre v početnej výhode. Najskôr Brcko v 22. min tečoval Výborného strelu a Martin viedol – 1:0. O dve minúty Dlouhý prekonal Šimka a bolo vyrovnané – 1:1. V 25. min našiel Zeliska pred Murínom číhajúceho Ižvolta a ten gólom do prázdnej bránky znova poslal „kosačky“ do jednogólového náskoku. Aj druhý vyrovnávajúci gól Žilinčanov padol v presilovke: Róbert Huna sa v 31. min preštrikoval pred Šimka a trafil popod vyrážačku – 2:2. O dve minúty sa podaril Žiline priebežný výsledkový obrat, keď Drevenák prekonal tentoraz v rovnovážnom stave Šimka – 2:3. Martinčania potom ustáli dve oslabenia za sebou. V závere tretiny začali opäť padať góly v presilovkách: v 39. min vyrovnal Brcko, ale posledné slovo mal sedem sekúnd pred druhou sirénou Róbert Huna a vrátil hosťom vedenie – 3:4.

Aj v tretej tretine zostalo roztrhnuté vrece s gólmi. V 44. min hrali Martinčania 37 sekúnd trvajúcu presilovku 5 na 3 a sekundu po naskočení Troligu z trestnej lavice Výborný „prestrelil“ Murína – 4:4. V 53. min v hre 4 proti 4 Smotrila naklonil misky váh opäť na stranu hostí. Martinský presilovkový koncert však pokračoval v 54. min keď Škoda našiel pred bránkou Krišku a zase bolo vyrovnané – 5:5. O tri minúty otočili domáci skóre gólom Važana v oslabení. Rozhodujúci moment prišiel 80 s pred treťou sirénou: Kriška pridal poistku na 7:5. Martinčania si pripísali štvrté víťazstvo v rade.

Branislav Stolárik (asistent trénera Martina): „Chceli sme zvíťaziť, aby sme si udržali nádej na play-off. Po prvej časti, ktorá nám vôbec nevyšla, prišli dve divoké tretiny. V presilkovkách sme boli veľmi efektívni a to rozhodlo. Škoda, že po víťazstve Banskej Bystrice v Košiciach sa pre nás zatvorili brány play-off.“

Milan Jančuška (tréner ŽIliny): „Hodnotiť zápas budem tento raz netradične. V hre piati proti piatim sme boli lepším mužstvom. Zápas však rozhodli presilovky a oslabenia. Po druhej tretine nebol dôvod na to, aby sme v tretej mali šesť vylúčených hráčov. Ako tréner by som nebol rád po takom víťazstve, aké sa podarilo Martinu.“

Góly: 22. Brcko (Fadrný, M. Výborný), 25. Miroslav Ižvolt (Zeliska), 39. Brcko, 45. M. Výborný (Fadrný) 54. Kriška (V. Škoda), 57. Michal Važan (Galamoš), 59. Kriška (V. Škoda, Drgoň) – 24. Dlouhý (P. Sivák, Kudělka), 31. Róbert Huna (D. Devečka, I. Murín), 33. M. Drevenák (Houdek, Troliga), 40. Róbert Huna (Richard Huna, P. Sivák), 53. Smotrila (M. Drevenák)

Vylúčení 10:11, navyše: Galamboš a Fadrný (obaja Martin) na 10 min za nešp. správanie, presilovky 5:3, oslabenia 1:0, rozhodovali: R. Lauff – P. Korba, Bogdaň, 2200 divákov

Martin: M. Šimko – Drgoň, Matejka, Brcko, M. Výborný, Leško, Zukal, Škumát, Vartovník – M. Sobota, Galamboš, Michal Važan – Kriška, V. Škoda, Fadrný – Macejka, Zeliska, Miroslav Ižvolt – Themár, Murček, J. Cíger

Žilina: I. Murín – D. Devečka, Kudělka, Krčula, Dlouhý, Ďurkech, Houdek – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Troliga, Smotrila – T. Sýkora, Linet, Kubiš

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2011/2012 po piatkovom 51. kole:

HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body)

Viac k osobe Ján SýkoraMarcel HaščákMarek ĎalogaMichal ChovanMichel MiklíkMilan NovákMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert Huna