Slovan začal sezónu Fortuna ligy triumfom nad nováčikom z Pohronia, uspeli aj Žilina a Senica

Slovan Bratislava

Obhajca titulu ŠK Slovan Bratislava zvládol vstup do novej sezóny slovenskej najvyššej futbalovej súťaže Fortuna ligy.

V sobotňajšom zápase prvého kola zvíťazil na pôde nováčika FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa 3:1 aj vďaka dvom gólom Andraža Šporara. V ostatných dvoch dueloch úvodného kola Senica zdolala Trenčín 3:1 a Žilina si poradila s Michalovcami 3:0.

Šporar premenil pokutový kop

„Belasí“ pod vedením dočasného trénera Vladimira Radenkoviča čakali na prvý gól iba do 8. min. Dobrú prácu slovinského útočníka Šporara dokončil srbský ofenzívny hráč Aleksandar Čavrič, ktorý len nastavil nohu a poslal loptu do siete.

V druhom polčase mohol pridať Čavrič druhý presný zásah, ale v pokutovom území ho nedovolene atakoval Lukáš Tesák a hlavný rozhodca Pavol Chmura nariadil penaltu.

Zodpovednosť na seba zobral najlepší strelec minulej fortunaligovej sezóny Šporar, brankára poslal na opačnú stranu a zvýšil náskok hostí. V polovici druhého dejstva skórovali aj domáci futbalisti. Historicky prvý gól Pohronia v najvyššej súťaži dosiahol Patrik Abrahám, ktorý strelou bez prípravy prekonal Dominika Greifa, jediného Slováka v základnej zostave Slovana. Nováčik mal šancu aj na vyrovnanie, no Patrik Jacko v dobrej pozícii tesne minul a v 85. min sledoval, ako Šporar pridal tretí gól Bratislavčanov.

Trenčín nestačil na Senicu

Na Záhorí začali lepšie domáci futbalisti, keď tesne pred uplynutím úvodných desiatich minút nebezpečne vystrelil Kolumbijčan Frank Castaňeda. Trenčania však postupne vyrovnali hru. Strelou z priameho kopu pohrozil Ante Roguljič a v 45. min skončila lopta prvýkrát v sieti.

Osman Bukari predviedol vydarenú krídelnú akciu na pravej strane, presne prihral do pokutového územia a trenčiansky navrátilec David Depetris potvrdil povesť kanoniera. Po prestávke sa však zmenil obraz hry. Striedajúci Nigérijčan Peter Moses Eneji v 68. min vyrovnal pohotovou strelou z prvej a o trinásť minút neskôr si jeho pokus zrazil do vlastnej siete líder trenčianskej defenzívy Peter Kleščík. Definitívnu bodku za zápasom dal v závere riadneho hracieho času Castaňeda, ktorý premenil pokutový kop.

Žilina uspela v Michalovciach

Žilinčania otvorili skóre stretnutia v Michalovciach už po štyroch minútach, keď si pripísal premiérový ligový zásah Severomacedónec Besir Demiri. Nová akvizícia hostí si našla priestor na zadnej žrdi a zakončila rýchly protiútok. Na konci druhej desaťminútovky sa k nemu pridal ďalší gólový debutant Ján Bernát, ktorý predviedol krásny volej zvnútra šestnástky a nedal šancu brankárovi Matúšovi Kirovi.

Do prestávky skóroval ešte aj stopér Martin Králik, keď si našiel odrazenú loptu po rohovom kope a zblízka ju poslal do siete. Po zmene strán Zemplínčania prestriedali, zvýšili ofenzívnu aktivitu, ale nedokázali upraviť nepriaznivé skóre. Hráči Žiliny potvrdili, že proti Michalovciam sa im výsledkovo darí, z ostatných siedmich súťažných zápasov prehrali iba jediný.