Slovan zdolal Kostanaj dvojgólovým rozdielom

ŠK Slovan Bratislava - FC Tobol Kostanaj
Zľava: Mamadou Bagayoko zo Slovana a Bauržan Džolčijev z FC Tobol Kostanaj v súboji o loptu v prvom zápase 2. predkola Ligy Majstrov medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Tobol Kostanaj. Bratislava, 12. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Slovenský futbalový šampión ŠK Slovan Bratislava zvíťazil v utorňajšom prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov 2011/2012 nad kazašským tímom FC Tobol Kostanaj 2:0 (1:0). O úvodný gól duelu na bratislavských Pasienkoch sa postaral kanonier „belasých“ Filip Šebo v 41. min. Konečnú podobu výsledku dal togský legionár Karim Guédé deväť minút pred koncom riadneho hracieho času. Odveta je na programe budúci utorok 19. júla v Kazachstane (úvodný výkop o 18.00 h SELČ).

Výsledok prvého zápasu 2. predkola LM 2011/2012:

ŠK Slovan Bratislava (SR) – FC Tobol Kostanaj (Kaz.) 2:0 (1:0)

Góly: 41. Šebo, 81. Guédé, ŽK: 56. Kladrubský, 67. Halenár, 90.+ Bagayoko – 34. Džolčijev, 79. Kislicyn, 83. Bogdanov, 90.+ Šljivič, ČK: 67. Halenár (Slovan) po druhej ŽK, rozhodoval: Švecov (Ukr.), 5128 divákov

Slovan: Putnocký – Bagayoko, Dobrotka, Had, Štepanovský (76. Kolčák) – E. Grendel (63. Milinkovič), Kladrubský, Guédé, Žofčák – Halenár, Šebo

Kostanaj: Petuchov – Kislicyn, Bogdan (69. Jurin), Š. Kučera, Ovšinov – Šljivič – Kuantajev, Volkov, Bekrič (56. Bogdanov), Džolčijev (64. Gridin) – Zebeljan

Viac vzruchu počas prvého polčasu videli diváci pred bránkou Aleksandra Petuchova. Už v 2. min Karim Guédé mieril z 25 m tesne nad, v 5. min síce Džolčijev nebezpečne vnikol do šestnástky Slovana, ale domáca obrana zažehnala nebezpečenstvo. Ďalší projektil na kazašského gólmana z veľkej diaľky vyslal v 10. min Kladrubský, no bombu novej posily „belasých“ vytlačil kapitán hostí na roh. O dve minúty neskôr po Grendelovom rohu nebezpečne hlavičkoval Dobrotka. V 17. min si ukrajinský rozhodca Švecov nevšimol Džolčijevovo spracovanie rukou v gólovej príležitosti, no ani z tohto mráčika nezapršalo. V 20. min pálil po nacvičenom signále z priameho kopu Grendel. O osem minút centroval z rohu Žofčák a Šebo nebezpečne hlavičkoval. Obrovskú šancu po osi Žofčák – Halenár – Guédé spálil defenzívny štít z Toga, no krátko pred koncom prvého dejstva sa Bratislavčania dočkali. Po ďalšej Kladrubského bombe brankár strelu iba vyrazil a Šebo pohotovo dokopol loptu do bránky – 1:0. Za tohto stavu odchádzali mužstvá do šatní.

Do druhej polovice súboja vstúpili aktívnejšie hostia. V 49. min síce Šebova ľavačka preverila Petuchovovu pozornosť, no potom sa vo dvoch šanciach ocitli hráči Tobolu. V 54. min sa na Putnockého sám rútil Džolčijev, no Had ho v šestnástke „zákrokom zápasu“ čisto odzbrojil. O minútu neskôr znova Džolčijev zľava vyskúšal domáceho gólmana, Putnocký bez problémov zneškodnil jeho strelu. Po hodine hry mieril pre zmenu Šebo zvnútra šestnástky len do hosťujúceho brankára. V 67. min sa po zbytočnej druhej žltej karte porúčal z ihriska Juraj Halenár, no Slovan aj napriek oslabeniu pridal aj druhý gól. V 81. min Žofčák vysunul Guédého, ktorý elegantne preloboval vybiehajúceho Petuchova – 2:0. V záverečných minútach sa síce hostia snažili aspoň raz skórovať, no pozorná defenzíva Slovana ich nepustila do gólovej príležitosti.

OBRAZOM: ŠK Slovan Bratislava – FC Tobol Kostanaj

ŠK Slovan Bratislava - FC Tobol Kostanaj 2:0
Filip Šebo zo Slovana sa teší z prvého gólu v prvom zápase 2. predkola Ligy Majstrov medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Tobol Kostanaj. Bratislava, 12. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Zľava: Mamadou Bagayoko zo Slovana a Bauržan Džolčijev z FC Tobol v súboji o loptu v prvom zápase 2. predkola Ligy Majstrov medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Tobol Kostanaj. Bratislava, 12. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Zľava: Martin Dobrotka zo Slovana a Dumitru Bogdan z FC Tobol v súboji o loptu v prvom zápase 2. predkola Ligy Majstrov medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Tobol Kostanaj. Bratislava, 12. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Sprava: Karim Guede zo Slovana a brankár Alexandr Petuchov z FC Tobol v prvom zápase 2. predkola Ligy Majstrov medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Tobol Kostanaj. Bratislava, 12. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Hlasy

Karel Jarolím (tréner Slovana): „Sme len v polčase nášho snaženia, no výsledok 2:0 je vzhľadom na Halenárovo vylúčenie pre nás priaznivý. Súper sa prezentoval iným spôsobom, než ako sme mali možnosť vidieť na záznamoch. Chceli sme hrať kompaktnejšie, a hoci sme mali územnú prevahu, na môj vkus sme postrácali veľa lôpt. Verím, že sa postupne dostaneme do rytmu a naše výkony budú lepšie. Halenár nás vylúčením dostal do nepríjemnej situácie, určite mu k tomu poviem svoje.“

Peter Štepanovský (obranca Slovana): „Bol to pre mňa zatiaľ najväčší zápas v kariére. Nastúpil som na kraji defenzívnej formácie, hoci som stredopoliar. Trénerovi som snáď dokázal, že na to mám a verím, že mi bude dávať príležitosť aj naďalej. Duel s Tobolom bol náročný, najmä po vylúčení Halenára. Som rád, že sme víťazstvo poistili v závere aj druhým gólom.“

Juraj Halenár (útočník Slovana): „Bola to asi moja druhá červená karta v kariére. Nie som typom hráča, ktorý sa takto správa na ihrisku, žiaľ vo futbale sa to stáva. Uvedomujem si, že som oslabil mužstvo a veľmi ma to mrzí, ale zároveň sa chcem poďakovať chalanom za to, že dotiahli zápas do víťazného konca. Verím, že sme si to dobre rozohrali a máme reálnu šancu na postup.“

Jiří Kladrubský (stredopoliar Slovana): „Som spokojný so súťažným debutom za Slovan, po mojej strele padol prvý gól. Otec mi poradil, aby som strieľal z týchto stredných vzdialeností a chcú to odo mňa aj tréneri. Kto nevystrelí nemôže predsa dať gól. Pred odvetou sme si vytvorili dobrú pozíciu, ale nechcem to zbytočne zakríknuť, rozhodne sa až v Kazachstane.“

Sergen Petrenko (tréner Tobolu): „V útoku sme hrali bezzubo, a tak sme len ťažko mohli pomýšľať na víťazstvo. Urobili sme tiež veľa detských chýb. Na odvetu sa však pripravíme lepšie. Prekvapilo ma, že moji zverenci sa po Halenárovom vylúčení nesnažili útočiť, ale chceli akoby udržať nepriaznivý výsledok 0:1.“

Výsledky utorkových prvých zápasov 2. predkola futbalovej Ligy majstrov 2010/2011 (odveta je na programe 19. júla):

FC Pjunik Jerevan (Arm.) – Viktoria Plzeň (ČR) 0:4 (0:3)

Góly: 7. a 40. BAKOŠ (druhý z pok. kopu), 28. P. Horváth (z pok. kopu), 73. D. Kolář, rozhodoval: Lerjeus (Švéd.),

Marek Bakoš odohral celý duel a zaznamenal dva góly, Marián Čišovský absolvoval celé stretnutie, Michal Ďuriš nastúpil v 75. min, Miloš Brezinský (všetci Plzeň) sedel iba na lavičke pre náhradníkov

FC Valletta (Malta) – FK Ekranas (Lit.) 2:3 (1:3)

Góly: 43. Mifsud, 90. Barbosa da Silva (z pok. kopu) – 15. Umeh, 22. Glevečkas, 41. Radavičius, rozhodoval: Radovanovič (Č. Hora)

FK Mogren (Č. Hora) – Litex Loveč (Bul.) 1:2 (1:0)

Góly: 14. Zec – 77. a 79. Todorov, rozhodoval: Mažeika (Litva)

NK Maribor (Slovin.) – F91 Dudelange (Lux.) 2:0 (0:0)

Góly: 36. Arghus, 45. Ibraimi, rozhodoval: Banari (Mold.)

Shamrock Rovers (Ír.) – Flora Tallinn (Est.) 1:0 (1:0)

Gól: 34. C. Turner, rozhodoval: Kehlet (Dán.)

Viac k osobe Filip ŠeboJiří KladrubskýJuraj HalenárKarim GuédéMarek BakošMarián ČišovskýMichal Ďuriš