Slovan zdolal lídra tabuľky z Košíc presvedčivo 4:1

Bez názvu
Vladimír Dravecký z Košíc (uprostred) a hráč Slovana Tomáš Bulík počas zápasu 45. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi tímami HC Slovan Bratislava a HC Košice Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – 46. kolo základnej časti:

HC Slovan Bratislava – HC Košice 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Góly: 3. M. Bakoš (Jackman, Hujsa), 6. D. Skokan (D. Buc, Kapuš), 30. D. Skokan (Kapuš, D. Buc), 44. Róbert Huna (Richard Huna) – 52. Homer (Gmitter, Martin Frolík)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – M. Novák, Stano, 3380 divákov

Slovan: Konrád – Jackman, Hájek, Cartelli, Frühauf, J. Kováčik, Štajnoch, Jendek, Demel – M. Bakoš, Bulík, Hujsa – Preisinger, Lipiansky, Vaic – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna – D. Skokan, Kapuš, D. Buc

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Michal Grman, Šeda, Slimák – Michel Miklík, Kristek, Andrašovský – Dravecký, S. Gron, P. Bartoš – Fabuš, Jenčík, Huba – Gmitter, Martin Frolík, M. Baláž

Bratislavčania začali aktívne a z toho vyťažili vylúčenie Kristeka, ktoré už po siedmich sekundách domáci potrestali. Po vyhratom buly Slovana ešte brankár J. Hudáček pravým betónom puk vyrazil, ale dostal sa k nemu M. Bakoš a v 3. min pohodlne skóroval – 1:0. O niekoľko okamihov neskôr putoval na trestnú lavicu Slimák, druhú početnú výhodu však belasí nevyužili. Presadili sa až v rovnovážnom stave, keď sa pred košickou bránkou dostal k puku D. Skokan a popri brankárovi oceliarov v 6. min zvýšil na 2:0. Aj v ďalšom priebehu úvodného dejstva bol aktívnejší Slovan, ale tretí gól už nestrelil.

V prvej polovici druhého dejstva hrali hostia presilovku pri vylúčení Lipianskeho, ale počas dvoch minút ani raz nebezpečne nevystrelili. Zahrmelo tak na druhej strane. V 30. min sa po chybe defenzívy Košíc dostal puk k D. Bucovi, od neho putoval cez Kapuša k D. Skokanovi a ten pohodlne strelil svoj druhý gól v zápase – 3:0. Ešte pred druhou sirénou mali obaja súperi po jednej presilovke, ale ani na jednej strane gól nepadol. Výborne chytal brankár Slovana Konrád, ktorý si bez problémov poradil s viacerými šanciami úradujúceho majstra.

Domácemu mužstvu vyšiel vstup do tretieho dejstva, keď v 44. min po spolupráci súrodencov Hunovcov kapituloval brankár J. Hudáček aj štvrtýkrát – do streleckej listiny sa zapísal Róbert Huna. V 52. min sa prvého úspešného zásahu dočkali aj Košičania, keď Homer na dvakrát vymazal nulu na Konrádovom konte inkasovaných gólov. Hostia mohli skorigovať na dvojgólový rozdiel pri štvorminútovom vylúčení Štajnocha za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou, ale pri veľkej šanci S. Grona výborne zasiahol Demel a skóre sa nemenilo. V ďalšom priebehu už Slovan nedovolil Košiciam ani pomyslieť na skorigovanie nepriaznivého stavu a doma zaslúžene zvíťazil 4:1.

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Som spokojný s výsledkom aj predvedenou hrou. Stále sa dokazuje, že disciplinovanosť má svoj význam. Hrali sme zodpovedne a tímovo a to rozhodlo. Myslím si, že sme dnes chceli viac vyhrať ako Košice. U brankára Konráda bola cítiť istota, ale tá vychádza aj z obranných radov.“

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Nie sme spokojní s úvodom zápasu, keď sme dostali dva góly. Hráči ma nepotešili herným prejavom, ktorým sa na bratislavskom ľade prezentovali. Najviac chýb sme paradoxne urobili pri našom držaní puku ako v strednom tak aj v obrannom pásme. Tým sme značne pomáhali súperovi. V presilovkách sme si vytvorili veľký tlak, ale nebol tam z našej strany patričný dôraz a agresivita, a preto sme dali iba jeden gól.“

MsHK DOXXbet Žilina – HC’05 Banská Bystrica 1:6 (1:3, 0:0, 0:3)

Góly: 12. Vala (Rataj, D. Devečka) – 10. Miroslav Hlinka (Tománek), 16. Lažo (Šechný), 19. Tománek (Miroslav Hlinka, M. Hudec), 49. Tománek, 52. Hvila (Vantroba), 57. Rumpel (Hvila, Petro)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: , presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Baluška – Brath, J. Jankovič, 1153 divákov

Žilina: M. Laco 52. Johanes – Rúfus, Dlouhý, Krčula, Heš, D. Devečka, Milovanovič- V. Nemec, Hreus, M. Kokavec – Petruška, Rataj, Vala – Drevenák, Troliga, Martin Slovák – Hajnik, M. Horský, Stupka

Banská Bystrica: Fedor – Cebák, Biro, Vantroba, Bambúch, Paľov, Kubka – Miroslav Hlinka, M. Hudec, Tománek – Rumpel, Češík, Hvila – Weissmann, Šechný, Lažo 41. Petro

V úvodnej desaťminútovke sa hral obojstranne rýchly hokej. Oba tímy si vytvorili sľubné strelecké príležitosti, ale obaja brankári domáci Marek Laco aj Fedor na druhej strane boli pohotoví. Úvodný gól padol presne v 10. min, keď Tománek prihral Hlinkovi a ten z ľavej strany do poloodkrytej bránky prvýkrát skóroval. Pri vylúčení Laža mal najskôr dobrú príležitosť Šechný, ale neprepasíroval puk za chrbát žilinského gólmana. V závere presilovky unikol domáci Vala a vyrovnal na 1:1. Vzápätí zazvonila žŕdka žilinskej bránky pri strele Laža. Ten si to vynahradil v 16. min, keď z ťažkého uhla opäť dostal Banskobystričanov do vedenia – 2:1. Dve minúty pred koncom nikým nekrytý Tománek vsietil opäť do poloodkrytej bránky Žiliny tretí gól hostí.

Druhé dejstvo začala Žilina náporom, nevyužila však početnú prevahu pri vylúčení Bambúcha. Následne sa neujali strely domácich Drevenáka, Hreusa, Milovanoviča, Devečku a hostí Bira, Šebáka, Weissmanna, a tak sa stav hokejovo slabšej druhej tretiny nemenil.

V úvode poslednej tretiny mali dobre strelecké príležitosti Stupka a Hajnik. V 49. min bol vylúčený hosťujúci Češík. Tománek však v oslabení po samostatnom úniku prekonal Laca štvrtýkrát. Hostia výsledok vykrášlili v posledných minútach, keď v 52. min unikol domácej obrane Hvila. Rúfus naňho nestačil a bolo 5:1. Minútu pred koncom Rumpel už len korunoval zaslúžené víťazstvo Banskobystričanov, v tejto sezóne ešte len ich druhé v poradí.

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Súper nás vyškolil z hokejovej moderny. Jeho skúsenosti sa prejavili najmä v prvej a druhej tretine. My sme hrali celkom dobre v druhej tretine, viac sme korčuľovali a vytvorili si aj šance. Hráči však mali určitú trému na hokejkách, preto z našej strany nepadli góly. Súperovi chcem pogratulovať k výsledku. Nás čaká ešte ťažká robota pri zlepšovaní defenzívy a zakončení.“

Vladimír Országh (asistent trénera Banskej Bystrice): „Sme radi, že sme to vyhrali. So Žilinou sme mali v tejto sezóne zlú bilanciu. Spokojní sme s výsledkom, aj keď sme vyrobili množstvo chýb, najmä v obrannej tretine. Máme na čom popracovať. Konečný výsledok 6:1 je síce krásny, ale nezodpovedá plne vývoju zápasu. “

HK Nitra – HK 36 Skalica 3:4 po predĺžení (2:0, 1:1, 0:2 – 0:1)

Góly: 3. Marek Slovák (Gabriš, Podstavek), 17. Podstavek (Marek Slovák), 31. Čaládi (T. Chrenko, Korhoň) – 26. Románek (Lušňák, Holovič), 50. Gründling (Zálešák, T. Višňovský), 58. Kutálek (Šátek, Bučka), 63. Románek (Lušňák)

Vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše: Hlavačka (Nitra) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Horínek, M. Orolin, 3276 divákov

Nitra: J. Laco – Fabian, Rais, Gabriš, Hlavačka, Michal Novák, Ďurák – Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay – Podstavek, Marek Slovák, S. Saliji – Korhoň, T. Chrenko, Čaládi – Štumpf, Uhnák, Šumichrast

Skalica: Lakosil – Gründling, M. Školiak, A. Kolník, Bučka, P. Kumstát, Magušin, Gula, Jaborník – Obdržálek, Zálešák, T. Višňovský – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Lušňák, Holovič, Románek – R. Konečný, T. Mikúš, Mikušovič

Úvod vyšiel lepšie Nitre, keď v 3. min Slovák zblízka využil Gabrišovu prihrávku – 1:0. Aj v ďalších minútach mali viac z hry domáci hráči, no hostí držal v hre brankár Lakosil. Nitra pridala druhý gól v 17. min. Slovák našiel pred bránkou Podstaveka a ten nezaváhal – 2:0. V 23. min zazvonila po Salijiho strele horná žŕdka skalickej bránky. Záhoráci odpovedali o minútu neskôr, keď prečíslenie dvoch na jedného zakončil do žŕdky Románek, o čom sa rozhodca musel poradiť s kolegom pri videu.

Spomenutý skalický útočník si však všetko vynahradil v 26. min, keď zakončoval do odkrytej bránky – 2:1. Hostia vycítili šancu, no vietor z plachiet im vzal v 31. min Čaládi. Domáci krídelník presnou strelou švihom z ľavej strany tretíkrát prekonal Lakosila. Dve minúty pred koncom druhej časti mohol po chybe Hlavačku znížiť Tibor Višňovský, ale sám pred Lacom neuspel.

V tretej tretine nebola núdza o nepremenené šance. Najskôr zaváhal proti Lakosilovi Spilar a neskôr v pokuse o blafák aj Ručkay. Za hostí neuspel osamotený Šátek, ktorý v dobrej pozícii trafil len do brankára Nitry. Hostia mali v tretej tretine prevahu a odmenou za aktívnu hru im boli v 50. min úspešný zásah Gründlinga a v 58. min aj vyrovnávajúci gól z hokejky Kutáleka. O zisku dvoch skalických bodov rozhodol v tretej minúte predĺženia Románek, ktorý presne zakončil.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Naši hráči dnes nehrali to svoje, čo je v nich. Aj preto to vyznelo takto bodovo aj herne. Škoda, že sme si nechali vziať dvojgólový náskok. Možno toho už majú chlapci dosť. V nedeľu je však ďalší zápas.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „V našej hre bola kvalita aj nasadenie a za predvedený výkon sme si zaslúžili zvíťaziť. Doviedli sme zápas proti Nitre do víťazného konca a musíme takto pokračovať aj naďalej.“

HKm Zvolen – Dukla Trenčín 5:1 (3:1, 2:0, 0:0)

Góly: 7. P. Barinka (L. Čierny, P. Pucher), 11. L. Jurík (Baláž, Ďaloga), 13. Zuzin (P. Barinka), 24. Juraško (P. Barinka, Zuzin), 33. Otčenáš (M. Trochta) – 9. P. Kopecký (Jánoš, M. Daňo)

Vylúčení: 9:9 na 2 min, navyše: Ďaloga na 5+DKZ za hru so zdvihnutou hokejkou, V. Baláž na 10 min za údery – P. Kopecký na 10 min za nešp. správanie, Martin Chovan na 10 min za údery, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Korba, Rovenský, 1320 divákov

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Hraško, Kučný – P. Barinka, P. Pucher, Zuzin – Kovář, L. Jurík, V. Baláž – V. Škoda, M. Trochta, Marek Haščák – Leskovjanský, M. Jurík, Otčenáš

Trenčín: V. Kováč (od 41. min Hiadlovský) – S. Tomko, E. Bednár, J. Jarábek, M. Hruška, Martin Chovan, Trefný (od 33. min Imrich), Naurov – Pardavý, Blatný, T. Melichárek – Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň – P. Kopecký, M. Daňo, Jánoš – M. Filo, O. Ďuriš, Koložváry

Vo Zvolene sa hral obojstrane rýchly, kombinačný a útočný hokej. Už v prvej minúte zvonila žŕdka na bránke hostí po strele Baláža. Niečo cez tisíc divákov však videlo prvý gól až v 7. min. Po strele L. Čierneho od mantinelu neudržal gólman hostí Kováč puk, ktorý pred bránkou pohotovo dopichol Barinka. Vedenie Zvolena však trvalo iba 109 sekúnd. Cez deravú domácu obranu prenikli Daňo s Jánošom a Kopecký pohodlne poslal puk za chrbát Škrečka do prázdnej bránky – 1:1. V 11. min však bolo už 2:1, keď sa po prihrávke Baláža presadil v strede pred bránkou Trenčína L. Jurík. Puk presne mieril pomedzi betóny Kováča. O necelé dve minúty Zvolen pridal aj tretí zásah, Barinka od zadného mantinelu prihral puk medzi kruhy, odkiaľ pohotovo strieľal k žrdi Zuzin. Potom zaujala bitka Martina Chovana s Vladislavom Balážom, vyhral ju trenčiansky hokejista. V 18. min hral zvolenský obranca Ďaloga so zdvihnutou hokejkou a Lauff mu udelil prísny trest na 5 min plus do konca zápasu.

Oslabenia domáci prežili bez ujmy aj na začiatku druhej tretiny. V 23. min sa dostal do šance mladý Daňo, preveril Škrečka, no vzápätí sekal a zbytočne oslabil tím. Zvolen najprv nevyužil 14-sekundovú presilovku štyroch proti trom a následne ani 44-sekundovú piatich proti trom. Až v početnej výhode o jedného hráča Barinka poslal puk z pravej strany do ľavého kruhu, kde si nakorčuľoval obranca Juraško, ktorý už potom nemal problém poslať puk do odkrytej trenčianskej svätyne – 4:1. Aj v druhej časti sa hral svižný hokej, do jej záveru však bola gólová iba akcia domáceho tímu v 33. min. Otčenáš sa zmocnil puku v strednom pásme, prihral ho na pravú stranu Trochtovi, ktorý mu ho vrátil v pravej chvíli pred Kováča – 5:1.

Do tretej tretiny nastúpil Trenčín v bránke s Hiadlovským, ktorý nepustil za svoj chrbát žiaden puk. Hostia sa snažili o skorigovanie nepriaznivého stavu. V prvej časti tretej tretiny nevyužili dve presilovky po sebe. Najnebezpečnejšia bola iba strela Martina Chovana od modrej čiary. Rozhodca Lauff často vylučoval hráčov na oboch stranách, kúskoval hru, a tak sa z ľadu vytratila aj herná kvalita. Zvolenčania v závere tretiny predsa len mohli zvýšiť svoje vedenie, ale Hraško dvakrát nevedel trafiť puk do odkrytej bránky hostí.

Milan Hovorka (asistent trénera Zvolena): „Vedeli sme, že v dnešnom zápase ide o šesť bodov, pretože Trenčín je náš hlavný konkurent v boji o play-off z hľadiska nášho postavenia v tabuľke. To, čo sme si povedali, hráči na ľade splnili. Po treťom góle sa prejavila na našich hokejkách istota, využili sme slabiny súpera a dali sme góly. Zápas sa musel divákom páčiť, zahrali sme si schuti a potvrdili sme stred tabuľky, čomu sme veľmi radi.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Do Zvolena sme prišli s úplne iným zámerom a nie s tým, čo sme ukázali. Zvolenu sme pomohli vytvoriť si náskok našimi chybami a po troch góloch jasne dominoval a zaslúžene vyhral. Nehráme dobre, prehrávame osobné súboje, chybujeme v herných činnostiach, nedôrazne korčuľujeme, preto je prehra vo Zvolene zaslúžená.“

HK Poprad – MHC Mountfield Martin 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)

Góly: 12. Lundberg (Škovira, Kuľha), 14. A. Kroták, 18. Kmiť (J. Kopecký, S. Jasečko), 60. J. Kopecký (Klouda) – 10. Themár (Markovič, Brcko), 27. I. Ďatelinka (Velebný)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: J. Brejčák na 10 min za nešp. správanie – Velebný na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország – Kalina, M. Smrek, 3218 divákov

Poprad: Melicherčík – J. Kasík, R. Suchý, S. Jasečko, D. Brejčák, Kledrowetz, J. Brejčák, Kramár, Rapáč – Kuľha, Lundberg, Škovira – A. Lapšanský, Kmiť, A. Kroták – J. Kopecký, Klouda, T. Jaško – P. Svitana, Mlynarovič, Vandas

MHC Mountfield: Volentier – A. Novotný, I. Ďatelinka, P. Klepáč, Hriňa, Velebný, Brcko, Obuch – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, Zeliska, Važan – Markovič, Galamboš, Themár – M. Jonák, Sobota

Martinčania sa v úvode stretnutia prezentovali odvážnou aktívnou hrou a využíval každú príležitosť na rýchly protiútok. Po úvodnom zastreľovaní v 10. minúte učebnicovo zvládli prečíslenie dvoch na jedného hosťujúci Themár s Markovičom a získali hosťom vedenie. Popradčania však rýchlo odpovedali akciou v presilovke, ktorá bola tiež učebnicovo zvládnutá, keď po vyšachovaní zavesil zblízka Lundberg. Po boxerskej vložke J. Brejčáka s Velebným išli domáci do vedenia, keď do čierneho trafil z ľavého kruhu Kroták.

V druhej časti Martin pridal, čoho výsledkom boli viaceré nebezpečné situácie pred Melicherčíkovou bránkou, ktoré pripravoval najmä prvý útok hostí. Kontaktný gól vsietil v 27. minúte Ďatelinka a Martin tak zdramatizoval stretnutie. Poprad sa stále snažil tvoriť hru, no pred Volentiera sa už nedostával tak často. V 35. minúte predviedol cit pre prihrávku v ideálnom čase Klouda, ktorý naservíroval Kledrowtzovi, no ani jeho príklep neskončil v sieti.

Domáci stiahli hru na tri päťky v snahe držať krok s dobre korčuľujúcimi hosťami. Hneď v úvode tretieho dejstva spálil obrovskú šancu Kroták, ktorý nepretlačil puk za Volentierov betón a Poprad stále viedol iba o gól. Domáci nevyužili ani ďalšie šance a slamky sa tak chytal ich súper, ktorý mal možnosti najmä v presilovej hre päť minút pred koncom tretej tretiny. Popradčania si napokon v závere svoje víťazstvo ustrážili, trojbodový zisk v poslednej minúte korunoval skvelou koncovkou Kopecký, ktorý unikol súperovým obrancom.

Ján Jaško (tréner Popradu): „Vôbec nemôžem byť spokojný s prístupom hráčov k zápasu. Začali sme vo veľmi vlažnom tempe, čo až na výnimky pokračovalo celý zápas. Našťastie sme boli efektívni v presilovkách, korčuliarsky sme však za súperom zaostávali a pomohlo nám trochu šťastia. Vyvodíme z tohto výkonu nejaké dôsledky.“

Jaroslav Husár (tréner MHC Mountfield): „O osude stretnutia rozhodla prvá tretina, kde bol súper efektívny vo využití presilových hier. V druhej tretine sme znížili na rozdiel jediného gólu a snažili sa o vyrovnanie, no minútu pred koncom sme inkasovali štvrtý gól.“

Tabuľka slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 po piatkových zápasoch 46. kola:

Poradie  Mužstvo  Zápasy Výhry Výhry po predĺžení Prehry po predĺžení Prehry Skóre Body
1. HC Košice 48 30 9 3 6 172:89 111
2. HK Poprad 48 27 5 5 11 157:106 96
3. HC’05 Banská Bystrica 48 24 5 5 14 157:120 87
4. HC Slovan Bratislava 48 21 4 5 18 141:120 76
5. HKm Zvolen 48 19 5 7 17 137:124 74
6. Dukla Trenčín 49 21 3 3 22 121:147 72
7. MHC Mountfield Martin 49 18 1 7 23 128:154 63
8. HK Nitra 48 17 3 5 23 139:164 62