Slovan zdolal Skalicu až po samostatných nájazdoch

Slovan

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – 34. kolo základnej časti:

MHC Mountfield – MsHK DOXXbet Žilina 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Góly: 59. Uram (Macejka, Hriňa) – 4. Hreus (V. Nemec, Krčula), 23. Rúfus (Hreus, V. Nemec)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Bundil, M. Orolin, 1400 divákov

MHC Mountfield: Dzubina – Hriňa, Perniš, Brcko, I. Ďatelinka, Velebný, Danko – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, Juraj Faith, Macejka – Themár, Zeliska, Markovič – Galamboš

Žilina: M. Laco – Krčula, Dlouhý, Ďurkech, Heš, D. Devečka, Ftorek, Rúfus – V. Nemec, Hreus, M. Kokavec – Petruška, Horský, Stupka – Smotrila, T. Troliga, Martin Slovák – Drevenák, Valášek, T. Oravec

Martinčanom sa pred zápasom so Žilinou rozpadla obrana, chýbali skúsený Novotný, Klepáč aj Drgoň. Mladíci, ktorí ich nahradili, neraz nestíhali, preto bolo v defenzíve domácich priveľa okienok. Žilinčania začali lepšie, boli skôr pri puku a častejšie pred brankárom Dzubinom. V 4. min sa ujali vedenia, keď Hreus najskôr vystrelil na Dzubinu a potom aj gólovo dorazil svoju strelu – 0:1. MHC Mountfield sa pomaly rozbiehal. Prvú vážnejšiu šancu si vypracoval až v 11. min, no Faithovu strelu schovala rýchla Lacova lapačka. O dve minúty skončila Appelova paráda spoza bránky na pozornom Lacovi. V 16. min mali hostia smolu, lebo Smotrilova strela mieriaca do prázdnej bránky trafila iba spoluhráča Martina Slováka. V závere prvej tretiny opäť úradoval Laco, ktorý s prehľadom kryl Velebného strelu i Ďatelinkov teč v presilovke domácich.

Aj úvod do druhej tretiny mali lepší hosťujúci „vlci“. V 23. min sa v presilovke najlepšie zorientoval pred Dzubinovou bránkou Rúfus a poslal Žilinu už do dvojgólového náskoku. O minútu mohol znížiť Markovič, ale vo svojom nájazde na Laca nedotiahol blafák do gólového efektu. V 27. min hrali hostia osemdesiatsekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale Dzubinu vážnejšie ohrozil iba Kokavec. Domáci sa zdvihli a čoraz častejšie zamestnávali Laca, ktorý sa vyznamenal aj pri Beranovej šanci. V 37. min Laco iba vyrazil Ďatelinkovu strelu, ale odrazený puk už nestačil Markovič zasunúť do prázdnej bránky.

V tretej tretine hrali „kosačky“ už vabank, ale vpredu pri snahe o kontaktný gól často prepadali, a tak sa hostia dostávali do odkrytej obrany. Rozhodnúť zápas mohli postupne Kokavec i Drevenák, ale Dzubina svojimi zákrokmi rozdúchaval iskierku nádeje pre Martin. V 55. min mu pomohla pri Hreusovom zakončení aj žŕdka jeho bránky. Tréner Husár sa odhodlal stoštyridsaťdeväť sekúnd pred koncom pre power-play. Za 49 sekúnd Uram znížil, ale „vlci“ si už v dramatickom závere prvé víťazstvo nad Martinom v tejto sezóne nenechali vziať.

Jaroslav Husár (tréner MHC Mountfield): „O osude zápasu rozhodla efektivita streľby. Hráčom nemožno uprieť snahu, bojovali, dokonca sme súpera aj prestrieľali, ale hostia dali o jeden gól viac. Máme štyroch zranených obrancov a hráči, ktorí nastúpili, ich nedokázali plnohodnotne zastúpiť.

Anton Tomko (tréner Žiliny): „Sme spokojní s víťazstvom. Po tých prehrách to príde vhod. Hrali sme dobre takticky, disciplinovane a víťazstvo sme si zaslúžili. Išli sme do vedenia a v presilovke sme dali druhý gól. Škoda, že sme nepridali ešte jeden, v závere domáci ešte zdramatizovali zápas. Dúfam, že aj v nasledujúcom dueli budeme pokračovať v takom zodpovednom výkone.“

HKm Zvolen – HK Nitra 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 45. T. Bokroš (Ďaloga) – 3. Marek Slovák (Šumichrast, J. Polák), 29. Michal Novák (Spilar, H. Ručkay), 56. Michal Novák (M. Štefanka, Spilar)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország – Korba, Bednár, 610 divákov

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Hranáč, T. Bokroš, Ďaloga, Vosátko, Juraško, J. Valach, Zošiak – Kovář, L. Jurík, Michal Chovan – V. Baláž, P. Pucher, Zuzin – V. Škoda, M. Trochta, Záhorovský – Leskovjanský, Cútt, Otčenáš

Nitra: J. Laco – Fabian, L. Gabriš, Hlavačka, Rais, Michal Novák, J. Polák – Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay – S. Saliji, Marek Slovák, Šumichrast – Podstavek, T. Chrenko, Korhoň – Uhnák, O. Štefanka, Štumpf

Domácim hokejistom sa pred komornou atmosférou nehralo dobre. Oficiálne 610 divákov (údaj ašpiruje na najnižšiu návštevu v histórii Zvolena v extralige) už po dvoch minútach videlo gól súpera, keď Šumichrast vysunul Slováka a ten pred Škrečkom lišiacky skóroval. V prvej tretine sme veľa šancí nevideli, za zmienku stojí Balážov pokus pred brankárom Nitry Lacom v 16. min. Po ňom sa ešte pokúšal Škoda z ľavej strany prekonať hosťujúceho gólmana.

Na začiatku druhej tretiny sa dostal do dobrej príležitosti Nitran T. Chrenko, ale zblízka Škrečka neprekonal. Podarilo sa to až Novákovi v 29. min po strele od modrej – 0:2. Domáci brankár mal zakrytý výhľad. O minútu na to mohol znížiť Záhorovský, ktorý neprekonal Laca z prečíslenia dvoch na jedného, nabíjal mu dobre Škoda. Ten istý hráč sa nepresadil z dorážky v 33. min a o dve minúty neskôr to nevyšlo pred Lacom ani Zuzinovi. Naopak mohli to byť hostia, ktorí sa v oslabení dostali do prečíslenia dvoch na jedného. Korhoň prihral ideálne M. Štefankovi, ktorý stroskotal na Škrečkovi.

Až v tretej tretine mohol náročný divák sledovať lepší hokej. O vzruch sa postaral v 44. min v presilovke Zvolena Kovář, keď zakončoval zblízka, ale videorozhodca gól neuznal. O minútu neskôr Kovář mieril do žŕdky. Skórovať sa podarilo až v 45. min Bokrošovi, ktorý tečoval puk po strele Ďalogu od modrej – 1:2. Zvolenčania mohli vyrovnať v 48. min po strele Juríka z pravej strany. Domáci hráč už dvíhal ruky nad hlavu, ale Laco vytiahol zákrok zápasu. Rozhodujúci moment prišiel v 56. min, hostia hrali presilovku a obranca Novák si nakorčuľoval k hornému vnútornému kraju pravého kruhu a prekonal brankára Škrečka po druhý krát v zápase. Nitrania zvíťazili 3:1, pretože domáci nedokázali v závere streliť ani kontaktný gól.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Nemám veľmi čo hodnotiť. Nitra prišla s taktikou brániť na červenej čiare. Prepadli sme takmer vo všetkých činnostiach, boli sme v nich jaloví, nedokázali sme sa presadiť v útočnej fáze, ani v presilovkách. Z 19 striel sme dostali tri góly. Nezaslúžili sme si však ani bod, pretože sme podali výkon, ktorý nemôžeme podávať na domácom ľade. Nitra veľmi poľahky získala tri body.“

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Chlapci dodržali pokyny, hrali vysoko takticky a disciplinovane. A práve disciplinovanou hrou sme tento zápas vyhrali. Súpera sme nepúšťali do nášho obranného pásma, kde sme urobili minimum chýb, a preto sme triumfovali. Bol to upracovaný zápas, korčuliarsky náročný, ja môžem iba poďakovať chalanom za predvedený výkon.

HK 36 Skalica – HC Slovan Bratislava 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 20. R. Školiak (Zálešák, M. Školiak), 60. R. Jarolín (T. Višňovský, M. Školiak) – 2. Šatan (Hujsa, Jackman), 41. Jackman (Kuľha, Demel), rozhod. sam. nájazd Šatan

Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: Šatan (Slovan) na 10 min za nešport. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – P. Stano, Šefčík, 2075 divákov

Skalica: Lakosil (65. Tomek) – M. Školiak, Gründling, Gula, Kloz, I. Jankovič, Magušin, Gróf – Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Lušňák, Mikušovič, J. Prokop – J. Jurík, Filip Novák, Konečný

Slovan: Pavol Rybár (65. Konrád) – Jackman, Hájek, Cartelli, Demel, J. Kováčik, Schnabel, Jendek, Bohunický – Kuľha, Hujsa, Šatan – Róbert Huna, Lipiansky, Richard Huna – L. Hudáček, Bulík, M. Bakoš – D. Skokan, Sloboda, D. Buc

Hostia nastúpili aj so Šatanom, ktorého bolo hneď od začiatku na ľade poriadne vidieť. A práve Šatan vsietil prvý gól hostí, keď počas presilovej hry Slovana nebol dôrazne pokrytý domácimi obrancami. Po prihrávke Hujsu z pravej strany prekonal Lakosila. Ďalšiu šancu hostí mal kanadský obranca Jackman, keď dostal ideálnu prihrávku na modrú čiaru, ale jeho tvrdý pokus Lakosil schoval vo svojej výstroji. V 7. min mohol vyrovnať Zálešák, no namiesto strely zvolil prihrávku, ktorú však nikto z domácich hráčov nespracoval. Desať sekúnd pred koncom prvej tretiny sa domácim predsa len podarilo vyrovnať. Tentokrát Zálešákova prihrávka už našla Reného Školiaka, ktorý utiekol hosťujúcim obrancom a so šťastím prekonal Rybára v bránke hostí.

V druhej tretine mohli poslať domácich do vedenia Zálešák a Kutálek v presilovej hre, no ich pokusy netrafili priestor bránky. V závere tretiny hostia pritlačili domácich, ale tvrdé strely Kuľhu a Jackmana zneškodnil dobre chytajúci Lakosil.

Tretia tretina začala gólom hostí, keď po dvadsiatich troch sekundách Jackman prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 1:2. V 47. min mohol zvýšiť na rozdiel dvoch gólov Lipiansky, ale Lakosil v poslednej chvíli vytesnil jeho pokus betónom mimo bránku. Domáci aj naďalej dobýjali bránku hostí, ale dobré strely Reného Školiaka a Zálešáka mierili tesne vedľa. Zvýšiť náskok Slovana mohol Richard Huna, ale jeho teč netrafil priestor domácej bránky. Vyrovnať mohol domáci Gula, keď ostal sám pred brankárom hostí. Snažil sa vytiahnuť Rybára von z bránky tak dlho, až sa dostal s pukom mimo strelecký uhol. Skalica v samom závere riadneho hracieho času vsadila na hru bez brankára a tento risk sa vyplatil, keď vyrovnal Jarolín z pravej strany. Nasledovalo predĺženie, v ktorom boli aktívnejší domáci hráči, ale ani Gründlingovi, ani Višňovskému sa nepodarilo Rybára prekonať.

Rozhodnúť museli samostatné nájazdy, v ktorých sa obaja tréneri prezentovali neštandardným ťahom – do bránky poslali náhradných gólmanov Tomeka, resp. Konráda. Ako jediný premenil svoj nájazd skúsený Šatan, a Bratislavčania si tak odnášajú zo Záhoria dva cenné body.

Dukla Trenčín – HC Košice 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Gól: 6. Trefný (Koložváry, O. Ďuriš), 24. Pardavý (Gašparovič, Bolf), 27. Pardavý (E. Bednár, Gašparovič), 60. Gašparovič (Pardavý) – 45. Vorel (Kristek, Homer)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Vorel (Košice) na 10 min za nešp. správanie , presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Milan Novák, J. Tvrdoň, 2830 divákov

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, M. Hruška, Bolf, S. Tomko, Trefný – Pardavý, Gašparovič, T. Melichárek – Tybor, Jánoš, R. Tvrdoň – M. Filo, O. Ďuriš, Koložváry – L. Ružička, P. Kopecký, Naurov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Michal Grman, Deyl, Šeda, Slimák – Michel Miklík, Kristek, Vorel – Dravecký, Jenčík, P. Bartoš – Marcel Haščák, Martin Frolík, Andrašovský – Matúš Chovan, Marcel Baláž, Huba

Od začiatku produkovali obe mužstvá rýchly a dynamický hokej, pričom prvá tretina sa lepšie vydarila domácim. Už v 6. min sa Trenčania ujali vedenia, keď Trefný nekompromisnou delovkou zužitkoval presilovku. Šance sa striedali na oboch stranách, no súvislejší tlak si vynútil až pred prvou prestávkou opäť Trenčín, ktorý vyprodukoval sériu veľkých šancí, ale Jánoš, Tvrdoň či Gašparovič stroskotali na brankárovi východniarov Hudáčkovi. V druhej časti chýbala hosťom herná ľahkosť a dôraz v koncovke, naopak, domáci začali byť efektívni. V 24. min Gašparovič skvele našiel Pardavého, ktorý v nájazde nezaváhal. Onedlho trenčiansky kapitán tesne pred J. Hudáčkom lišiacky tečoval Bednárom nahodený puk od modrej a Trenčín viedol už o tri góly. Ani za tohto stavu však neutíchala útočná snaha Košíc, dotieravé ataky však gólman Kováč v súčinnosti so spoluhráčmi vyriešil.

Novú dramatickú zápletku získal zápas po košickom znižujúcom presnom zásahu v 45. min, keď Vorel zblízka z prvej nedal brankárovi šancu. Domáci sa však už sústredili na pozornú obranu, narúšanie súperových akcií a taktickou hrou až do záverečnej sirény víťazstvo ustrážili. Navyše 23 sekúnd pred koncom ho ešte prikrášlil strelou z uhla Gašparovič.

HK Poprad – HC’05 Banská Bystrica 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 36. A. Lapšanský (Kmiť), 56. Klouda (A. Kroták, J. Kopecký), rozhodujúci sam. nájazd Lapšanský – 41. Šechný (Kútny), 51. Hvila (M. Hudec, M. Hlinka)

Poprad: Melicherčík – J. Kasík, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, J. Brejčák, Nádašdi, Kramár, Kledrowetz – Škovira, Lundberg, Bartečko – Kmiť, A. Kroták, A. Lapšanský – J. Kopecký, Klouda, L. Nagy – Paločko, Mlynarovič, P. Svitana

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cunik, Bambúch, Kubka, Vizváry, Vantroba, Biro – Tománek, M. Hudec, M. Hlinka – Hamrák, Šechný, Hvila – Rumpel, Paľov, Kútny – Vartovník, Heizer, Bendík

Bystričania si v súboji o druhú priečku extraligovej tabuľky hneď z úvodu „zavarili“ a nechali sa dvakrát vylúčiť, domáci však ešte neboli v prevádzkovej teplote natoľko, aby dokázali početné výhody využiť. Na ľade sa od úvodu iskrilo, oba tímy sa prezentovali veľkým dôrazom a chcením vsietiť prvý gól. Časté narúšanie rozohrávok spôsobovalo gólmanom nemalé vrásky na čele, v prvom dejstve však obaja muži v maskách dominovali. V dobrej šanci najskôr neskóroval hosťujúci Hudec, na opačnej strane Šimonoviča márne pokúšali Kroták, Škovira i Bartečko. Tománek potom predviedol, prečo patrí k ťahúňom svojho mužstva. Puk z nemožného uhla dostal pred Melicherčíka, no jeho trefa nebola uznaná kvôli postaveniu v bránkovisku a keď popradský brankár semaforom zneškodnil aj Hvilovu strelu, mužstvá odchádzali do kabín za bezgólového stavu. V 18. min však ten istý hráč stroskotal na Kasíkovi a pri páde sa zranil, pričom zasahovať musel až lekár.

Začiatok druhej časti sa niesol v znamení dominancie Popradu. Jeho hráči pálili na Šimonoviča snáď z každej pozície. Tlak modro-bielych narušila až výmena názorov medzi Kasíkom a Hvilom, po ktorej sa do hry dostali aj „barani“. Obaja brankári svojimi zákrokmi postupne privádzali súpera do zúfalstva. Melicherčík sa zaskvel najmä pri Hlinkovej strele, Šimonovič zase likvidoval nebezpečné trefy „kamzíkov“ počas presilovky o dvoch hráčov. Domácich napokon dostal do vedenia v 36. min Lapšanský, ktorému prihrával Kmiť. Zo záverečnej tretiny ubehlo len 33 sekúnd, keď sa hostia zásluhou Šechného tešili z vyrovnávajúceho gólu. V 51. min sa presadil Hvila a Bystričania po zlepšenom výkone na popradskom ľade dokonca viedli – 1:2. Domáci nezložili zbrane a v 56. min v presilovej hre, keď hostia pykali za príliš veľký počet hráčov na ľade, vyrovnával Klouda. Napínavý súboj sa posunul do predĺženia, a keď ani nadstavená päťminútovka nerozhodla, pristúpilo sa k nájazdom. V nich bol jediným úspešným strelcom už v úvodnej sérii Lapšanský, ktorý zabezpečil Popradu cenné 2 body.

Súhrn výsledkov piatkových stretnutí druhej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže – I. ligy 2010/2011:

MHk 32 Liptovský Mikuláš – HC 07 Detva 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 29. Lištiak, 56. Mravec – 33. Mahdalík, 330 divákov

HK Trnava – HC Prešov 07 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Góly: 5. Mišura, 22. Mertel, 26. Hlavna, 57. Čunderlík – 18. Hopkovič, 28. Kövér, 240 divákov

HC Dukla Senica – HK 95 Považská Bystrica 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Góly: 26. a 38. Lelkeš, 51. Ch. Draschkowitz – 41. Koleda, 51. Bubela, 252 divákov

ŠHK 37 Piešťany – HK Brezno 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)

Góly: 12. Rosa, 17. Peško, 26. Holovič, 27. Chylo, 28. Románek – 23. Drotár, 559 divákov

MHK Dolný Kubín – HC Topoľčany 4:5 po predĺžení (1:1, 2:3, 1:0 – 0:1)

Góly: 2., 31. a 51. Bonda, 34. Hančiak – 23. a 36. Dobrý, 20. Mihalik, 38. Gráčik, 64. Drahovský, 220 divákov

dohrávka 21. kola:

HK Trebišov – HK Spišská Nová Ves 2:6 (0:4, 2:1, 0:1)

Góly: 23. Cvejn, 36. Findura – 13. a 30. Dubec, 3. Farkašovský, 14. J. Čierny, 20. Holečko, 57. Koky, 730 divákov

Viac k osobe Juraj FaithMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkMilan NovákRichard HunaRóbert Huna