Slovanská epopej od Muchu musí do Prahy

Slovanská epopej
Alfons Mucha: Slavnost Svantovítova (1912). Foto: wikipedia.org

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Moravský Krumlov musí Prahe vydať kolekciu plátien Alfonsa Muchu s názvom Slovanská epopej. Rozhodol o tom Okresný súd v českom Znojme vo štvrtok. Rozhodnutie je v rozpore s platným opatrením Mestského úradu Moravský Krumlov. Sudca Roman Vystrčil neriešil Muchovu darovaciu zmluvu. „Vo veci vlastníctva epopeje nie je podaná žiadna žaloba, takže som túto otázku ani podrobnejšie neskúmal,“ vyjadril sa.

Sudca rozhodol na základe dokumentu, ktorým ministerstvo kultúry v roku 1993 previedlo plátna do majetku Prahy. Moravský Krumlov tak musí vydať dielo na prezentáciu na pripravovanej výstave v Národnej galérii v Prahe. Toto rozhodnutie nie je podľa sudcu konečné. Predpokladá totiž, že spor o vlastníctvo vyrieši žaloba na určenie vlastníctva alebo na vydanie veci, prípade obnovené dedičské konanie.

Rýchly verdikt prekvapil najmä starostu Moravského Krumlova Jaroslava Mokrého. Bol presvedčený, že súd rozhodne až v piatok, okrem iného preto, lebo do štvrtku do polnoci mali čas na vyjadrenie.

Domnievam sa, že došlo ku zvláštnemu omylu či nedorozumeniu. Praha podala žalobu na Moravský Krumlov a súčasne sa obrátila na súd, aby vydal predbežné opatrenie, ktorým prikazuje Moravskému Krumlovu vydať Slovanskú epopej. To je ale zle, pretože my máme protokol, že sme ju 20. júla odovzdali Galérii hlavného mesta Praha. Že potom dediči spochybnili vlastníctvo a požiadali o rozhodnutie podľa občianskeho zákonníka príslušný správny úrad je niečo iné,“ vyjadril sa Jaroslav Mokrý.

Zaráža ho, že list súdu dostal v pondelok a súd vo veci rozhodol pred uplynutím lehoty na vyjadrenie. „To je zle a my na to budeme reagovať. Samozrejme, reakcia bude možná až potom, čo sa zoznámime s rozsudkom,“ dodal.

Informácia pochádza z webovej stránky www.novinky.cz.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alfons Mucha