Slovanskú epopej do Prahy zatiaľ nepresťahujú

Slovanská_epopej
Foto: fredfred.net

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Z Moravského Krumlova mali dnes do Prahy previesť veľkoformátové obrazy českého maliara Alfonsa Muchu známe ako Slovanská epopej. Umelecké diela ale zatiaľ ostávajú na svojom pôvodnom mieste. Advokáti umelcovej rodiny v nedeľu večer podali žiadosť o predbežné opatrenie a súd ich argumenty uznal. Kým ten neurčí vlastníka, zostane epopej v krumlovskom zámku. „Darovacia zmluva, ktorou Alfons Mucha venuje epopej Prahe je síce platná, ale nie účinná. Nebola totiž splnená podmienka dôstojného a pre epopej výlučne určeného výstavného stánku,“ vysvetlil starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Práve nevhodné výstavné priestory boli hlavným argumentom tamojších obyvateľov, aby sa epopej neprevážala. „Praha pre epopej nepostavila vlastné priestory, takže by ju dostať nemala,“ uviedol jeden z účastníkov nedeľného protestu, na ktorom ľudia vyjadrovali nesúhlas s presunom obrazov do Prahy.

Na zákaze manipulácie začali na základe podnetu umelcovej rodiny krumlovskí úradníci pracovať dnes o siedmej hodine ráno. O predbežné opatrenie však žiadala Muchova rodina už skôr, ich žiadostiam ale súd nevyhovel.

Informáciu zverejnila webová stránka iDNES.cz.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alfons Mucha