Slovanu sa nedarí a ďalej prehráva, tentoraz doma s Popradom

Slovan

BRATISLAVA 21. novembra (SITA) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 27. kola hokejovej Slovnaft extraligy:

HC’05 Banská Bystrica – HK Orange 20 6:1 (0:1, 4:0, 2:0)

Góly: 28. J. Sýkora (Hvila, Biro), 35. M. Hudec (J. Sýkora, M. Hlinka), 36. Hvila (Šechný, Rumpel), 38. M. Hudec (J. Sýkora, Cebák), 43. M. Hudec (Cebák, M. Hlinka), 59. Cebák (Heizer, Hvila) – 14. Vandas (P. Hraško, Andrej Šťastný)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Lokšík – Brath, Štefik, 1617 divákov

Banská Bystrica: Fedor (41. Beňo) – Cebák, Cunik, Vizváry, Biro, Kubka, Bambúch, Vantroba, Kolba – Hamrák, M. Hudec, M. Hlinka – J. Sýkora, Šechný, Hvila – Rumpel, Heizer, Kútny – Vartovník, Paľov, J. Babic

HK Orange 20: T. Pék – L. Kozák, Čerešňák, P. Hraško, Staňo, Obuch, Malina – T. Hrnka, Andrej Šťastný, Vandas – Murček, Petro, Jokeľ – Sobota, Šimčák, Takáč – Kalináč, Matoušek

Banskobystričania absolútne nezvládli prvú tretinu. Hrali nedôrazne, chýbala agresivita z ich strany, miestami to pripomínalo verejné korčuľovanie. Mladíci vycítili postupne šancu a nebezpeční boli hlavne po vyhratých vhadzovaniach v útočnej tretine. Hrozil Vandas, ktorý sa dostal do dvoch gólových príležitostí v 4. a 8. min. Brankár Banskej Bystrice Ivan Fedor sa nenudil a v polovici tretiny likvidoval Takáčovu šancu, o dve minúty zneškodnil prienik Jokeľa. Až v 14. min kapituloval po strele Hraška od modrej čiary, keď puk tečoval aktívny Vandas – 0:1.

Hráči spod Urpína sa prebrali až v druhej tretine. Začali hrať dôraznejšie a hneď sa to odzrkadlilo na ľade. V 28. min sa po Hvilovej strele dostal k odrazenému puku Sýkora a nemal problém skórovať do odkrytej Pékovej svätyne – 1:1. Do vedenia mohli ísť „barani“ v oslabení, ale Hudec s Hlinkom nenašli recept na brankára hostí. Na opačnej strane v presilovke o dvoch hráčov mieril od modrej čiary do žŕdky Hraško, aj videorozhodca potvrdil, že gól to nebol. Pre domácich snáď posledné varovanie. Prepli totiž na vyššie obrátky a začali súkať góly. V 35. min sa po Sýkorovej prihrávke presadil pred Pékom na viackrát Hudec – 2:1. O štrnásť sekúnd neskôr vyšlo domácim prečíslenie, keď Šechný z pravej strany naservíroval vľavo Hvilovi, ktorý pohotovou strelou po ľade zvýšil do odkrytej Pékovej svätyne. V 38. min strelil štvrtý gól opäť Hudec po akcii a parádičke Sýkoru, strelec „baranov“ dostal puk ako na podnose a vedel čo s ním v bránkovisku.

Aj v tretej tretine sa presadili iba domáci hokejisti. V 43. min zavŕšil po Cebákovej prihrávke hetrik Hudec, keď si vychutnal Peka zblízka. Hostia mohli korigovať iba v 52. min – Vandas sa preštrikoval pred Beňa, ktorý v tretej tretine nahradil Fedora, ale aj vďaka faulu Vantrobu a zákroku domáceho gólmana sa stav nemenil. V 59. min upravil na konečných 6:1 Cebák po prihrávke od Heizera.

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Začali sme veľmi zle, prvá tretina z našej strany nebola dobrá. Chýbal nám pohyb, viazla nám rozohrávka. V druhej tretine sme pridali na bojovnosti a na korčuľovaní. Prvé dva góly sme silou vôle dotlačili do bránky, od tej chvíle sa zlepšila kombinácia a hrali sme v pohybe. Bolo to oveľa lepšie a pridali sme ďalšie dva góly. V tretej tretine sme jasne dominovali, predviedli sme pekné akcie a kombinácie. S výsledkom sme spokojní, aj keď hra nebola optimálna.“

Miroslav Marcinko (asistent trénera HK Orange 20): „Dnešný zápas sme mali dobre rozohratý, naozaj sme hrali dobre až do 15. min druhej tretiny, keď prišiel nejaký skrat, nevyvarovali sme sa chýb a dostali sme tri rýchle góly. Potom už bola Banská Bystrica na koni, takže sa nám hralo o to ťažšie. Následne sme však opäť pokračovali v dobrom výkone, preto nás mrzí spomenutý krátkodobý výpadok. Musíme sa tohto vyvarovať, pretože to inak z našej strany nebolo zlé.“

HK Nitra – Dukla Trenčín 4:2 (0:0, 4:1, 0:1)

Góly: 23. S. Saliji (T. Chrenko), 25. M. Štefanka (Michal Novák, Spilar), 38. Čaládi (H. Ručkay, M. Slovák), 40. M. Štefanka (G. Saliji, Spilar) – 36. M. Filo (P. Kopecký, Ďuriš), 56. Jánoš (M. Hruška)

Vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák – Horínek, Tvrdoň, 2100 divákov

Nitra: Čiliak – König, Michal Novák, Fabian, Gabriš, Hlavačka, Ďurák, Bobček, J. Polák – Spilar, M. Štefanka, G. Saliji – S. Saliji, T. Chrenko, Podstavek – Čaládi, M. Slovák, H. Ručkay – Rais, O. Štefanka, Uhnák

Trenčín: V. Kováč (41. T. Hiadlovský) – M. Hruška, E. Bednár, Martin Chovan, Bolf, S. Tomko, Trefný, od 41. Jarábek – Gašparovič, Ölvecký, T. Melichárek – Tybor, Jánoš, R. Tvrdoň – Naurov, Vala, Koložváry – L. Ružička, O. Ďuriš, M. Filo – od 21. min P. Kopecký

V prvej časti mali viac z hry hostia. Tí však už v úvode stretnutia nevyužili dvojnásobnú presilovku, čo predznamenalo ich trápenie v ďalšom priebehu. V 16. min pripravil Tybor šancu pre Naurova, no ten neprekonal Čiliaka. V závere prvej časti sa nepresadil Samir Saliji, no domáci krídelník si všetko vynahradil v úvode druhej časti hry. V 23. min prekonal Kováča kurióznym gólom, keď spoza bránky nastrelil puk do gólmana hostí a od neho sa puk odrazil do bránky. Už o dve minúty využila Nitra ďalšiu presilovku, keď Štefanka šikovne tečoval Novákov pokus. Po následnom oddychovom čase hostí si „vojaci“ vypracovali viacero výborných šancí, no až do 36. min im Čiliak všetky úspešne maril. Martin Filo najskôr pripravil dobrú šancu Petrovi Kopeckému, aby napokon sám vzal v rohu klziska puk a na dvakrát prekonal Čiliaka – 1:1. Domáci však rýchlo odpovedali ďalšími dvoma gólmi. V 38. min Čaládi prekonal Kováča v rýchlom brejku, keď svoj krátky únik zakončil blafákom do bekhendu. Ovácie v nitrianskej aréne ešte neutíchli, keď zblízka pridal štvrtý gól Miroslav Štefanka.

V tretej tretine sa domáci sústredili na udržanie trojgólového náskoku. Hostia sa snažili vyrovnať, šance mali najmä v presilovkách, no skvele chytajúci Čiliak v nitrianskej bránke odolával. Až v 56. min na neho našiel recept skúsený Branislav Jánoš, keď na 4:2 z pohľadu domácich znížil po krátkom úniku. Nitrania si však už tretie domáce víťazstvo vziať nenechali a zaslúžene získali tri body.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Bol to vyrovnaný zápas od začiatku až do konca. Zlom nastal v druhej tretine za stavu 2:1, keď Čiliak vychytal štyri veľké šance. Neskôr sme dali na 4:1 a v tretej tretine sme už skóre udržali.“

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „Nitra podala bojovný výkon, ktorý jej stačil na víťazstvo. Nemuselo to však takto dopadnúť, keby sme premenili tutovky, ktoré sme si vypracovali. Škoda, mohli sme dnes siahnuť na nejaké body. Brankár Nitry dnes ukázal, že pre svoj klub môže byť prínosom.“

HKm Zvolen – MHC Mountfield 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Góly: 44. Hriňa (A. Novotný, Jonák), 60. Macejka

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brill, Ország – Bundil, Korba, 2512 divákov

Zvolen: Kristín – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč – Kovář, Marek Haščák, Záhorovský – P. Barinka, P. Pucher, V. Baláž – Škoda, L. Jurík, Otčenáš – Leskovjanský, Zuzin, Marcinek

MHC Mountfield: Križan – Hriňa, A. Novotný, Drgoň, P. Klepáč, Velebný, I. Ďatelinka – Jonák, M. Beran, Macejka – Appel, Juraj Faith, Važan – Rechtorík, Galamboš, Markovič

Na Martinčanoch sa od začiatku prejavovala absencia viacerých hráčov. V prvej tretine boli aktívnejší domáci, aj keď prvú veľkú šancu si vypracoval ich súper. Na začiatku 3. min sa po Hranáčovej strate puku rútil na Kristína osamotený Rechtorík tiesnený vracajúcim sa zvolenským bekom však nedokázal skórovať. Potom už prevzali iniciatívu domáci. V 6. min počas signalizovaného vylúčenia bol pred Križanom úplne voľný Baláž, poslal však puk tesne vedľa jeho pravej žŕdky. Vzruchu pred bránkami potom trocha ubudlo. Domáci testovali Križanovu pozornosť najmä strelami z diaľky a Martinčania boli v útoku dosť platonickí. Až minútu pred koncom tretiny vo vlastnom oslabení unikli Markovič s Galambošom a Záhorovský takmer tečoval puk za chrbát Kristína.

V prostrednej časti nebolo tempo hry až také rýchle. Zvolenčania sa snažili útočiť, dlho si však nedokázali vytvoriť vážnejšiu gólovú príležitosť. Hosťom stačilo pozorne brániť, pričom sa spoliehali na rýchle brejky a bezchybný výkon brankára Križana. Nezáživný hokej výraznejšie oživil až moment v 35. min, keď Otčenáš dorážal úplne sám pred martinským brankárom, ale nepodarilo sa mu pretlačiť puk do siete. Následne sa pred hosťujúcou bránkou strhla šarvátka, po ktorej išli na dve minúty L. Jurík s Rechtoríkom.

V záverečnej tretine vyvrcholila domáca nemohúcnosť. V 44. min išli hostia do vedenia, keď sa v presilovke oprel do puku Hriňa a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Domáci znervózneli a začali kopiť chyby, čoho dôsledkom bola tutovka Markoviča v 51. min po zlyhaní obrany HKm. Zvolenčania mali od 53. a 55. min výhodu dvoch presiloviek, v ktorých však úplne zlyhali a nedokázali vážnejšie ohroziť súperovu bránku. Keď necelú minútu pred koncom odvolali brankára, Martinčania sa dostali do útočného pásma a Macejka strelou do prázdnej bránky spečatil zaslúžené víťazstvo martinského tímu.

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Dnes sme si nezaslúžili vyhrať, pretože náš výkon nezodpovedal výkonom z predchádzajúcich zápasov. Strácali sme puky, nedokázali sme sa presadiť v presilovkách, nemohli sme sa oprieť ani o jednu päťku. Žiaľ, inkasovali sme gól v oslabení, ktorý rozhodol o výsledku. Taký zlý výkon sme v domácom prostredí ešte nepodali.“

Branislav Stolárik (asistent trénera MHC Mountfield): „Sme spokojní s tromi bodmi. Zápas mal náboj a tempo. Smeroval k tomu, že rozhodne jeden gól. Vyšiel nám úvod tretej tretiny, kedy sa nám podarilo skórovať. Podržal nás výborný Križan a ďakujem chlapcom za bojovný kolektívny výkon.“

MsHK DOXXbet Žilina – HK 36 Skalica 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)

Góly: 32. M. Kokavec (Krčula), 41. Hreus (V. Nemec) – 10. R. Jarolín (Kutálek), 13. Kutálek (R. Jarolín, Kloz), 52. T. Višňovský (R. Školiak, Zálešák), 58. Šátek (z tr. strieľania)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: Kumstát (Skalica) 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Bednár, Tornay, 1249 divákov

Žilina: M. Laco (od 13. min Lipovský) – Krčula, Dlouhý, Ďurkech, Heš, D. Devečka, Rúfus, Ftorek – V. Nemec, Hreus, Stupka – Petruška, Palovčík, M. Kokavec – Hajnik, T. Troliga, Valášek – Drevenák, Horský, Smotrila

Skalica: Lakosil – M. Školiak, Gründling, I. Jankovič, Kloz, Kumstát, Jaborník, Magušin, Gula – Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Lušňák, Mikušovič, J. Prokop – Štepán, J. Jurík, Konečný

V úvode zápasu sa hral rýchly hokej, oba tímy však nevyužili niekoľko dobrých streleckých príležitostí. Pri vylúčení hosťujúceho Gulu nahodil Dlouhý žabkou puk pred Lakosila, ale ten bol pozorný. V 9. min vsietil po strele Kutálka od modrej čiary z pravej strany René Jarolín úvodný gól hostí, ktorý hlavný rozhodca Pavol Grečko uznal po niekoľkominútovej analýze záznamu z videokamery. V 13. min našiel Kloz padáčikom Jarolína, ktorý v nájazde prihrával ešte Kutálkovi a ten upravil na 0:2. Tento gól znamenal výmenu v žilinskej bránke, keď Laca nahradil Lipovský. V závere tretiny mali dobré príležitosti Žilinčania Valášek a Petruška, ale Lakosil sa nedal nachytať.

V druhej tretine sa mohlo skóre zmeniť hneď v úvode, ale dvojnásobné príležitosti domáceho Ďurkecha a hosťujúceho Zálešáka zostali nepremenené, podobne ako následné presilové hry oboch mužstiev. V 32. min prihrával od vlastnej modrej čiary Krčula do brejku Kokavcovi a najproduktívnejší hráč Žiliny vsietil kontaktný gól na 1:2. Po ňom domáci pridali na obrátkach, príležitosť na vyrovnanie mali Drevenák a v záverečných sekundách aj Dlouhý, ale stav sa nemenil.

Žilinčania mali raketový nástup do záverečnej tretiny, keď kapitán Hreus po nezištnej prihrávke Nemca vsietil vyrovnávajúci gól – 2:2. Hostia udreli v 52. min, keď kapitán Tibor Višňovský prekonal skalického rodáka Lipovského – 2:3. Domáci Nemec z protiútoku vsietil vyrovnávajúci gól, ale opäť sa niekoľko minút nehralo. Rozhodca Grečko gól neuznal, pretože puk neprešiel za bránkovú čiaru. V 58. min domáci obranca Ďurkech fauloval v nájazde Skaličana Šáteka, sám poškodený premenil trestné strieľanie a stanovil konečný výsledok na 2:4. Žilinčania prehrali tretíkrát v rade.

Anton Tomko (tréner Žiliny): „Odohrali sme trochu smoliarsky zápas. Po dvoch strelách sme prehrávali 0:2, podarilo sa nám však vyrovnať. V tretej tretine sme mali viacero šancí, dostali sme súpera pod tlak, ale ten sme nevyužili. Dúfali sme v nerozhodný stav aspoň v riadnom hracom čase, ale inkasovali sme tretí gól a štvrtý z trestného strieľania a o výsledku bolo rozhodnuté.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Víťazstvo v Žiline nás teší. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene, hrali sme dobre. Podarilo sa nám nadviazať na víťazstvá z predchádzajúcich stretnutí. Body nám pribúdajú a v tabuľke sa posúvame vyššie.“

HC Slovan Bratislava – HK Poprad 4:5 po predĺžení (1:2, 2:1, 1:1 – 0:1)

Góly: 20. Lipiansky (Richard Huna, L. Hudáček), 37. Lipiansky (Hájek, Konrád), 37. Schnabel (Kapuš, D. Skokan), 48. Demel (Kuľha, Hujsa) – 6. Kmiť (A. Kroták, Jasečko), 7. Paločko (P. Svitana, Mlynarovič), 27. L. Nagy (D. Brejčák, Kmiť), 49. Lapšanský (Klouda, Nádašdi), 62. Škovira

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Novák, Stano, 2 959 divákov

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Hájek, Bohunický, Cartelli, Schnabel, Jendek, Janík – Kuľha, Bulík, Hujsa – L. Hudáček, Lipiansky, Richard Huna – D. Skokan, Kapuš, D. Buc – Róbert Huna, Demel, M. Bakoš

Poprad: Melicherčík – J. Kasík, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, J. Brejčák, Nádašdi, Dubaj, R. Rapáč – Škovira, Lundberg, Bartečko – L. Nagy, Kmiť, A. Kroták – J. Kopecký, Klouda, A. Lapšanský – Paločko, Mlynarovič, P. Svitana

Favorizovaní hostia z Popradu si na ružinovskom zimnom štadióne vybudovali veľmi rýchlo dvojgólový náskok. Najprv ponúkol hosťom šancu svojím vylúčením Lipiansky a druhej päťke Podtatrancov stačilo 28 sekúnd na jej využitie. Arne Kroták na pravej strane tak dlho čakal, až našiel presne pred bránkou hokejku Kmiťa, ktorý poslal zo skrumáže puk v 6. min prvýkrát do Konrádovej bránky. Už o 42 sekúnd viedli hostia 2:0, keď sa Patrik Svitana dokázal pretlačiť stredom obrany domácich až pred Konráda, ten jeho strelu vyrazil, no Paločko z druhého sledu nedal Konrádovi šancu. Slovanisti sa triasli aj pri Hujsovom vylúčení, no Konrád bol už na mieste. Hostia kontrolovali hru, no 12 sekúnd pred koncom prvého dejstva neustrážili Lipianskeho, ktorý obkorčuľoval Melicherčíkovu bránku a dokázal prepasírovať puk za jeho chrbát.

V druhej tretine začal Slovan tlakom. Najväčšiu šancu na vyrovnanie mal Jozef Kováčik, ktorého pri úniku fauloval Mlynarovič, no obranca domácich nariadené trestné strieľanie nepremenil. Iniciatívu opäť prevzal Poprad. Slovanisti mali veľké problémy najmä z jeho rýchlou rozohrávkou. V 27. min výborne prešiel stredné pásmo drobný obranca Daniel Brejčák a našiel pred odkrytou bránkou Slovana Nagya, ktorý bez problémov zvýšil na 3:1. Poprad mal hru pod kontrolou, no prišla 37. min. Najprv Lipiansky nachytal na hruškách presnou strelou spoza modrej čiary k bližšej žŕdke hosťujúceho gólmana Melicherčíka a v rovnakej minúte o 22 sekúnd neskôr Schnabel zachytil na modrej vyhodenie popradských obrancov a puk vrátil na prekvapenie všetkých až do Melicherčíkovej siete – 3:3.

V tretej tretine už hosťom chýbala suverenita z predchádzajúcich minút a Slovanisti sa osmeľovali. V 48. min zopakoval Demel to, čo sa podarilo Lipianskemu na konci prvej tretiny, obišiel bránku a na dvakrát pretlačil puk medzi bližšiu žŕdku a Melicherčíkov betón. Slovanistom však prvé vedenie v zápase vydržalo len 81 sekúnd, potom Lapšanský po rýchlej akcii a presnej prihrávke z pravého kruhu spoza obrancu presnou strelou prekonal Konráda – 4:4. Diváci sledovali výborný hokej, v ktorom sa oba tímy usilovali strhnúť víťazstvo na svoju stranu, no do konca tretej tretiny gól nepadol. Rozhodnutie tak prinieslo až predĺženie, keď v 62. min Škovira z pravej strany prestrelil Konráda a získal pre Poprad cenné dva body.

Zdeno Cíger (tréner HC Slovan Bratislava): „Chalani dali do toho všetko. Niet im čo vyčítať. Vyskytli sa však opäť individuálne chyby. Bol to kvalitný zápas s dobrým súperom. Z našej strany je v tom kus psychiky, no proti Popradu sa chalani dokázali dať dokopy a vyrovnať nepriaznivý stav. Máme na čom pracovať, v defenzíve je veľa chýb, ktoré nás ubíjajú. Treba však chalanom poďakovať za dobrý výkon a pokračovať týmto smerom. Ľubo Vaic je zranený. Pred zápasom dostal nevinnú strelu do tváre a odnieslo si to niekoľko zubov. Je to dosť vážne zranenie, neviem, kedy sa vráti.“

Róbert Spišák (asistent trénera HK Poprad): „Bolo to kvalitné stretnutie, mali sme ho veľmi dobre rozohrané. Viedli sme o dva góly 2:0 aj 3:1, no prišli sme dvoma strelami z diaľky o vedenie. Pozitívne bolo, že sme v závere aj za nepriaznivého stavu dokázali otočiť výsledok. Bolo to vydreté víťazstvo.“

Viac k osobe Andrej ŠťastnýAnton TomkoArne KrotákErnest BokrošJozef KováčikJuraj FaithMiroslav ChudýRichard HunaRóbert HunaZdeno Cíger