Slovenka Czaková na MS výrazne zaostala za vlastným rekordom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Czaková
Tridsaťpäťročná Mária Gáliková v piatom štarte na svetovom šampionáte výrazne zaostala aj za vlastným slovenským rekordom. Foto: SITA/Zuzana Trojáková

PEKING 28. augusta (WEBNOVINY) – Slovenským atlétom sa v piatkových predpoludňajších súťažiach na 15. majstrovstvách sveta v Pekingu príliš nedarilo. V chôdzi žien na 20 km obsadila Mária Czaková 30. a Mária Gáliková 41. miesto. Výškarská kvalifikácia vôbec nevyšla Matúšovi Bubeníkovi, ktorý v nej skončil až 37. výkonom 217 cm.

Czaková chcels skončiť trochu lepšie

Slovenské chodkyne nepatrili k favoritkám a podľa toho vyzeralo aj ich účinkovanie na okruhu pri štadióne Vtáčie hniezdo. V polovici trate bola Czaková 39. (medzičas na 10 km 47:09), Gáliková dokonca až 45. (48:27) spomedzi 49 pretekárok na štarte.

Ôsma z júlovej Svetovej univerziády v Gwang-ču Czaková sa v druhej časti súťaže posunula o deväť miest dopredu a zopakovala svoje umiestenie z premiéry na MS v Dägu 2011. Zverenka trénerského dua Matej Spišiak – Martin Pupiš dosiahla čas 1:36:08 h, na víťaznú Chung Liou stratila 8:23 min.

„Tridsiate miesto nie je zlé, ale chcela som skončiť trošku lepšie. Začala som pomalšie, no to tempo mi vyhovovalo. Postupne som zrýchľovala. Na pätnástom kilometri ma však zabrzdil chrbát, mala som s ním problémy tesne pred odletom na šampionát. Čas nie je najhorší, chcela som sa v náročných klimatických podmienkach čo najviac priblížiť k osobnému rekordu. Dúfam, že o rok na olympiáde v Riu to bude lepšie,“ poznamenala 26-ročná Czaková.

O deväť rokov staršia Mária Gáliková v piatom štarte na svetovom šampionáte výrazne zaostala nielen za Číňankou (o 12:21 min), ale aj vlastným slovenským rekordom 1:31:42.

„Dnešná dvadsiatka bolela azda najviac zo všetkých v mojej kariére. Úvod pretekov nenaznačoval, že sa budem trápiť. Lenže čoskoro prišlo zistenie, že so súperkami nemôžem ísť rovnocenne, radšej som sa preto orientovala podľa vlastných pocitov a mala som jediný cieľ – dôjsť do cieľa. Dnes som mala totálne zlý deň. Mám pocit, že do cieľa mi telo ani nedošlo, došla iba hlava. Nemala som sily, aby som zrýchľovala v druhej polovici a predbehla nejaké súperky. Aklimatizáciu som zvládla, teplo mi vôbec neprekážalo. Ibaže nohy mi vôbec nešli. Nie som spokojná ani s časom, ani s umiestením. Nevládzem plakať ani zúriť – som strašne unavená,“ Vravela Mária Gáliková.

Pozitívum jej účinkovania v Pekingu je, že po dvoch nedokončených dvadsiatkach na MS (2009, 2013), sa tentoraz objavila až v cieli. „Marika Czaková predviedla štandardný výkon, za svojím osobným rekordom zaostala približne o toľko, o koľko za svojimi maximami špičkové chodkyne. Žiaľ, na lepšie ako 30. miesto to nestačilo. Preteky však ukázali, že môže myslieť v budúcnosti aj na prvú dvadsiatku,“ hodnotil vystúpenie chodkýň šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. „Maja Gáliková vyslovene nemala svoj deň. Celé preteky pretrpela, ale ja osobne oceňujem, že to nevzdala, zabojovala a došla až do cieľa.“

Matúš Bubeník
Foto: SITA/Pavol Uhrin

Bubeník zlý výkon nespájal so zdravotnými problémami

Kvalifikácia výškarov vôbec nevyšla striebornému zo Svetovej univerziády 2015 v Gwang-ču Matúšovi Bubeníkovi. Základných 217 cm prekonal na druhý pokus, ale s 222 cm si už neporadil. Dvadsaťpäťročného Holíčana klasifikovali celkovo na 37. mieste z 39 výškarov.

„Zo svojho výkonu som sklamaný. Fyzicky som bol pripravený, no psychicky evidentne nie. Nevyšlo mi to… Dosť mi to veru nevyšlo, čo ma mrzí. Príčiny nebudem hľadať v príprave. Toto bol nejaký skrat, technicky som skákal úplne zle. Pokusy na 222 neboli tesné, ale vyslovene som to netriafal. Niečo sa pokazilo,“ vravel sklamaný Bubeník.

Odmietol však teóriu, že pod jeho výkon sa podpísalo ochorenie po prílete do dejiska šampionátu. Najprv ho trápila viróza, neskôr mal žalúdočné problémy a schudol dve kilá.

„Zlý výkon by som nespájal so zdravotnými problémami, ktoré som mal po príchode do Pekingu. Cítil som sa fyzicky dobre, tam nebol absolútne nijaký problém,“ prízvukoval zverenec trénera Svatoslava Tona. „K odrazu som nedobiehal v takej pozícii, aby som mohol vypáliť hore. Musíme s trénerom niečo vymyslieť, aby sa už takýto ´prúser´v budúcnosti nikdy nestal. Dúfam že sa z tejto pokazenej kvalifikácie poučím. Asi budem musieť v tréningu častejšie skákať na vyšších výškach, aby som 222 cm zdolával aj o polnoci a nespoliehal sa len na to, že mi to azda vyjde.“

Bubeníkov výkon zhodnotil aj šéftréner Pupiš. „Matúš si ešte musí zvykať na atmosféru veľkých súťaží, nemá ich veľa za sebou. Potrebuje nazbierať skúsenosti.“

Finálové výsledky:
ŽENY

20 km chôdza: 1. Chung Liou 1:27:45, 2. Siou-č‘ Lu (obe Čína) 1:27:45, 3. Oľanovská (Ukr.) 1:28:13, 4. Cabecinhová (Portug.) 1:29:29, 5. Palmisanová (Tal.) 1:29:34, 6. De Senová (Braz.) 1:30:06, 7. Virbalyté (Lit.) 130:20, 8. A. Drahotová (ČR) 1:30:32,… 30. Mária Czaková 1:36:08, 41. Mária Gáliková (obe SR) 1:40:06.

Z kvalifikačných výsledkov:
MUŽI

Výška – kvalifikácia (limit (231 cm), do finále postúpili: Drouin (Kan.), Kuo-wej Čang (Čína), Bondarenko (Ukr.), M. Baršim (Katar), Starc (Aus.), Onnen (Nem.), Chondrokoukis (Cyp.), Bába (ČR), Baniótis (Gréc.) – všetci 231, Barry, D. Thomas (obaja Bah.), Tamberi (Tal.), Cyplakov (Rus.), Kynard (USA) – všetci 229,… 37. Matúš Bubeník (SR) 217 (17. v B-skupine).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária CzakováMatej SpišiakMatúš Bubeník