Video+foto: Slovensko remizovalo s Paraguajom. S reprezentáciou sa lúčili Škrtel, Hubočan a Nemec

FUTBAL: Slovensko - Paraguaj, Róbert Boženík
Zľava: Róbert Boženík a Richard Sánchez počas zápasu Slovensko - Paraguaj. Bratislava (Národný futbalový štadión), 13. október 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 13. októbra 23:08

Slovenskí futbalisti v nedeľňajšom medzištátnom zápase na bratislavskom Tehelnom poli remizovali s Paraguajom 1:1.

Góly padali až po zmene strán, keď najprv v 59. minúte otvoril skóre Róbert Boženík a potom sa v 85. minúte o vyrovnanie postaral .Alejandro Romero.

Druhý zápas zverencov trénera Pavla Hapala v rámci októbrového asociačného termínu patrí rozlúčke s troma dlhoročnými oporami národného tímu. Najcennejší dres si naposledy obliekli obrancovia Martin Škrtel s Tomášom Hubočanom a útočník Adam Nemec.

Škrtel nastúpil s kapitánskou páskou od začiatku stretnutia a rovnako ako Nemec hral úvodnú polhodinu duelu. Hubočan prišiel na trávnik v 87. minúte.

V minulosti sa Slovensko a Paraguaj stretli iba raz. Bolo to v skupinovej časti na majstrovstvách sveta 2010 v Juhoafrickej republike, v ktorom zverenci vtedajšieho kormidelníka Vladimíra Weissa st. prehrali 0:2.

Zo súčasného slovenského kádra sú pamätníkmi tohto súboja Peter Pekarík, Marek Hamšík, Juraj Kucka aj lúčiaci sa Škrtel.

Dosiaľ posledným vystúpením slovenských reprezentantov na Tehelnom poli bol prípravný duel proti USA (1:0) zo 14. novembra 2009. Odvtedy hrali Slováci najmä v iných mestách naprieč Slovenskom, väčšinou v Trnave a Žiline.

Návrat slovenskej reprezentácie na Tehelné pole sa niesol aj ako spomienka na 80. výročie od historicky prvého oficiálneho medzištátneho zápasu Slovákov proti Nemcom, ktorý sa uskutočnil 27. augusta 1939.

Futbal – medzištátny zápas

• Národný futbalový štadión (Bratislava)

Slovensko – Paraguaj 1:1 (0:0)

• hralo sa od 20.45

59. – 1:0 R. Boženík
85. – 1:1 A. Romero

Žlté karty: 1 – 3
42. D. Vavro – 62. M. Villasanti, 65. G. Gómez, 81. J. Morel

strely celkovo (na bránu): 8:18 (2:7) rohové kopy: 2:3, ofsajdy: 2:1, držanie lopty (v %): 42 – 58, rozhodcovia: Slavko Vinčič – Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič (všetci Slovin.), 6669 divákov

Slovensko: Greif – Šatka, Škrtel (32. Vavro), Valjent, Mazáň (87. Hubočan) – Greguš (46. Bero), Hrošovský (71. Hamšík), Duda (46. Bénes) – Ďuriš, Nemec (31. Boženík), Haraslín
Paraguaj: G. Fernández – Piris, G. Gómez, J. Alonso, Riveros (82. Espinoza) – Villasanti (62. A. Gamarra), Morel, R. Sánchez (77. C. Paredes) – Á. Romero (68. D. González), Lezcano (90.+1 Sanabria), Samudio (62. O. Romero)

I. polčas

V úvodnom dejstve mali juhoamerickí hostia územnú aj streleckú prevahu. V 5. min Hrošovský stratil loptu pred vlastnou šestnástkou, k prízemnej strele sa dostal Lezcano, ale brankár Greif jeho pokus kryl. Gólman bratislavského Slovana sa vyznamenal aj o deväť minút neskôr.

FUTBAL: Slovensko - Paraguaj, Ángel Romero, Ondrej Duda
Slovenský reprezentant Ondrej Duda padá po súboji s Paraguajčanom Ángelom Romerom. Bratislava, (Národný futbalový štadión), 13. október 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Po strieľanom pase krajného obrancu Pirisa si Á. Romero spracoval loptu, ale v najväčšej šanci prvého polčasu trafil iba do Greifa. Slováci sa prvýkrát dostali do zakončenia v 19. min po individuálnej akcií Haraslína, Ďurišova strela ľavačkou sa však nezmestila medzi tri žrde.

Po polhodine hry sa s reprezentačným dresom definitívne rozlúčili Nemec so Škrtelom, na trávniku ich nahradili Boženík a Vavro. V 45. min podnikli domáci peknú akciu po ľavej strane, po centri Mazaňa však Haraslín zvnútra „veľkého vápna“ zakončil iba do G. Gómeza.

II. polčas

Po zmene strán musel opäť ako prvý zasahovať Greif. V 52. min stratil Mazáň loptu pri svojom ofenzívnom výlete, Á. Romero zakončil rýchly brejk hostí, ale s jeho technickou strelou si 22-ročný Bratislavčan poradil.

Diváci na Tehelnom poli sa dočkali gólu v 59. min. Boženík sa po strieľanom centri Bénesa z ľavej strany otočil s loptou v šestnástke súpera a pravačkou prekonal brankára G. Fernándeza – 1:0.

Slovenský reprezentant Róbert Boženík sa teší zo svojho gólu v sieti Paraguaja. Bratislava (Národný futbalový štadión), 13. október 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Hapalovi zverenci však napokon Národný futbalový štadión nepokrstili víťazstvom. V 85. min bol na konci bleskovej krídelnej akcie striedajúci A. Gamarra – 1:1.

Zverenci Pavla Hapala budú najbližšie v akcii v novembrovom asociačnom termíne, keď nastúpia vo dvoch záverečných stretnutiach E-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy – v Chorvátsku a doma proti mužstvu z Azerbajdžanu.

Hlasy

• zdroj: RTVS, SITA

Pavel Hapal (tréner SR): „Dnešný zápas mi ukázal, že sme hrali s kvalitným súperom, ktorému nechýbalo nič z futbalových schopností. Súper bol rýchly a dobre technicky vybavení. Bolo to veľmi náročné. Som rád, že sme to dotiahli aspoň k remíze. Možno sme v závere mysleli aj na triumf, ale súper bol veľmi kvalitný. Zápas nám ukázal schopnosti hráčov, ktorí doteraz nedostávali toľko priestoru. Priali sme si väčšiu podporu fanúšikov, najmä pri rozlúčke troch ikon. Verím, že v ďalších dueloch to bude lepšie. Všetkých troch odchádzajúcich chalanov som ešte nedávno prehováral, aby ešte zostali. Prajem im, aby sa im v kluboch darilo. Rád sa s nimi bude ešte stretávať, pre slovenský futbal urobili veľmi veľa. “

Eduardo Berizzo (tréner Paraguaja): „Myslím si, že tento zápas môžeme vnímať pozitívne. V prvom polčase sme dominovali, akurát sa nám nepodarilo skórovať. Hrali sme proti fyzicky zdatnému súperovi. Po prestávke sme dostali gól na 0:1. Museli sme zareagovať, ale podarilo sa nám to a nakoniec sme zaslúžene vyrovnali. Chcel by som zablahoželať hráčom, ktorí sa dnes lúčili. Viem, že boli pre Slovensko dôležití.“

Tomáš Hubočan (obranca SR, koniec reprezentačnej kariéry): „Som trochu sklamaný, že som nemohol hrať dlhšie, je za tým zranenie členka. Som však rád, že som aspoň na pár minút mohol nastúpiť. Keď rozhodca odpískal koniec, že to počujem na ihrisku v reprezentácii poslednýkrát. Sú tu však noví chlapci a verím, že ľudia ich prídu povzbudiť. S chalanmi sme si to dnes užili.“

Martin Škrtel (obranca SR, koniec reprezentačnej kariéry): „Nosiť reprezentačný dres už budem iba ako fanúšik, bude to niečo iné. Som rád, že som taký dlhý čas strávil v národnom tíme a bol som jeho súčasťou. Reprezentovať bola pre mňa vždy česť. Boli to emócie, keď som bol na ihrisku so synom. Škoda len, že sme nezvíťazili, bolo by to ešte krajšie. Bude mi smutno za tým všetkým, bol som dlhý čas členom reprezentácie. Boli sme vždy ako jedna rodina. Na ihrisku bolo vidieť len časť toho, čo sme prežili počas reprezentačných akcií. Nikdy som nebol veľký rečník, ale chcel by som sa všetkým fanúšikom poďakovať podporu, nie len mne, ale celému tímu. Verím, že všetci na mňa budú spomínať v dobrom.“

Adam Nemec (útočník SR, koniec reprezentačnej kariéry): „Už dávnejšie som vedel, že ten koniec je tu. Prakticky už pred rokom padlo to rozhodnutie a medzičasom sa veci v hlave usporiadajú. Dnešok som si chcel len užiť. Bol som vďačný za každú šancu reprezentovať. Nie vždy to vyšlo, ale na ihrisku som vždy nechal všetko. Odchádzam s pocitom dobre vykonanej roboty.“

Róbert Boženík (útočník SR, strelec prvého reprezentačného gólu na novom Tehelnom poli): „Pomaly sa oťukávam na medzinárodnom poli, zbieram skúsenosti a verím, že raz ich zužitkujem. Pre mňa je cťou, že som mohol byť na zápase, v ktorom sa lúčili s reprezentáciou tri legendy slovenského futbalu. Chalani nám v tíme budú chýbať.“