Slovenky v úvode šampionátu hladko prehrali so Švédkami 1:5

Hokejistky trénovali v Bratislave
Tréning slovenských hokejistiek pred odchodom na Majstrovstvá sveta žien do USA. Foto: SITA/Marián Peiger

BURLINGTON 7. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia žien prehrala v sobotňajšom úvodnom stretnutí v B-skupine elitnej kategórie majstrovstiev sveta s favorizovaným Švédskom 1:5.

Slovenky opäť vďaka výbornej brankárke Zuzane Tomčíkovej držali s troma korunkami pomerne dlho krok.

Na rozdiel od minulosti a súbojom s tímami elitnej štvorky tentoraz aj častejšie strieľali, najmä v prvej tretine boli smerom dopredu aktívne.

Skóre otvorila v 19. min v presilovke Holmlovová, po prvej prestávke však rovnako v početnej výhode vyrovnala Karafiátová. V polovici zápasu sa Švédky ujali druhýkrát vedenia a v tretej tretine troma gólmi potvrdili svoje víťazstvo. V slovenskom drese nastúpila aj Alica Miháliková, ktorá chodí na Riceovu školu v Burlingtone.

Na opačnej strane hrala Klara Myrenová, ktorá navštevuje University of Vermont, tá sa tiež nachádza v organizujúcom meste ženského šampionátu. Sú to jediné zástupkyne hokeja v Burlingtone, ktoré hrajú na tohtoročných MS.

Švédky po zisku troch bodov vykročili za očakávaným postupom z B-skupiny do štvrťfinále, Slovenky čaká boj o druhé postupové miesto so Švajčiarkami a Nemkami. „Proti vysokofavorizovaným Švédkam sme odohrali solídny zápas, založený na kolektívnom výkone i hernej disciplíne. Už samotný vývoj skóre naznačuje, že sme veľmi dlho odolávali Severankám a ak by sa do našej hry v závere nevkradli individuálne chybičky, mohlo to byť ešte zaujímavejšie.

Za stavu 1:2 v závere druhej tretiny sme počas presilovky dostali súperky pod tlak a Veličková mala blízko k vyrovnaniu. Švédske hokejistky však potvrdili vysokú triedu, kvalita bola na ich strane, perfektne pracovali s pukom, skvele zakladali svoje útočné akcie. Striedali sme šesť obrankýň a štyri útočné formácie, aby sme ušetrili nejaké sily na nedeľňajší súboj so Švajčiarkami, ktorý môže byť jedným z kľúčových,“ povedal po stretnutí pre web SZĽH tréner ženského tímu SR Miroslav Karafiát.

V A-skupine, v ktorej sa bojuje o nasadenie pre play-off, zdolali domáce hráčky USA v zámorskom derby Kanadu nečakane vysoko 9:2. Kanaďanky ešte v žiadnom oficiálnom zápase nedostali toľko gólov. Američanky mali skvelý vstup do zápasu, za necelých šesť minút dali 5 gólov.

Výsledky MS v hokeji žien:

B-skupina:

Slovensko – Švédsko 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Góly: 22. Karafiátová (Kapustová, Čupková) – 19. Holmlovová, 31. Svedinová, 48. Asserholtová, 52. Olofssonová, 53. Udenová-Johanssonová

Vylúčené: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Picavetová (Fr.) – Arazimová (ČR), Caugheyová (Kan.), 243 divákov

Zostava SR: Tomčíková – Országhová, Brémová, Lalíková, Karafiátová, Kežmarská, Žitňanská – Džurňáková, Čulíková, Miháliková – Kapustová, Veličková, Čupková – Herichová, Jurčová, Sroková – Mikesková, Gápová, Ihnaťová – Lúčová

Švajčiarsko – Nemecko 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)