Slovenská dvadsaťjednotka šokovala Holandsko, pobije sa o ME

Futbal 21

TILBURG 8. septembra (WEBNOVINY) – Futbalisti slovenskej reprezentácie do 21 rokov zvíťazili 1:0 (0:0) nad holandskými rovesníkmi v pondelkovom stretnutí v Tilburgu v rámci kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 hráčov tejto vekovej kategórie do Česka.

Zverenci Ivana Galáda ako prvé mužstvo 3. skupiny postúpili do baráže, kam sa kvalifikujú len víťazi desiatich skupín a štyri najlepšie tímy z druhých miest. Usporiadateľ kontinentálneho šampionátu má istý štart na podujatí. Jediný gól stretnutia v „krajine tulipánov“ dosiahol v 72. min hlavičkou útočník MFK Ružomberok Adam Zreľák.

Žreb play-off je na programe v piatok 12. septembra o 14.00 h vo švajčiarskom Nyone. Prvé súboje sa potom uskutočnia 8. a odvety 14. októbra.

Holandsko „21“ – Slovensko „21“ 0:1 (0:0)

Gól: 72. Zreľák, ŽK: 18. Hendrix – 64. Duda, 85. Škvarka, rozhodoval: Estrada (Šp.)

Holandsko: Hahn – Ligeon, Rekik, Van Aken, Aké – Van Ginkel, Hendrix (77. Sinkgraven), Trindade de Vilhena – Promes (56. Manu), Castaignos, Hupperts (82. Boetius)

Slovensko: Rusov – Pauschek, Hudák, Niňaj, R. Mazáň – Hrošovský (90. T. Malec), Lásik – Paur, Duda (85. Škvarka), Schranz – Zreľák

Hlasy (zdroj: futbalsfz.sk):

Ivan Galád (tréner SR 21): „Odohrali sme nádherný zápas, chlapci ukázali pekný, moderný futbal. Sme víťazi skupiny, všetci sa z toho tešíme, naše dobrodružstvo sa nekončí. Som hrdý na prácu všetkých ľudí, ktorí sa podieľali na tomto úspechu. Vyhrať skupinu je niečo neuveriteľné.“

Adam Zreľák (útočník SR „21“, autor gólu): „Podarilo sa mi streliť najdôležitejší gól kariéry znamenajúci postup do baráže. Dostal som loptu od Dudu, dával som ju pod seba, dostala sa k rohovej zastávke, Hrošovský ju poslal do šestnástky, snažil som sa zavesiť do vzduchu a dobre ju trafiť. Možno som mal šťastie, ale odrazila sa do siete. Keď som videl, že sa odrazila od brvna za čiaru, padol mi veľký kameň zo srdca.“

Richard Lásik (kapitán SR „21“): „Je krátko po zápase, zatiaľ je to len o veľkých emóciách. Podali sme fantastický výkon, mohli sme pokojne zvíťaziť 3:0 alebo 4:0. Možno mali Holanďania v istých fázach z hry viac, ale v tomto zápase vyhralo srdiečko a bojovnosť. Ďakujem spoluhráčom na ihrisku, ktorí odovzdali v stretnutí všetko.

Dobrivoj Rusov (brankár SR „21“): „Teraz sa mi už hovorí ľahko. Som prekvapený, že počas celého zápasu sme boli lepší. S výnimkou jednej šance sa súper k ničomu nedostal, na tento zápas nikdy nezabudnem. Po súboji so Škótskom nám asi nikto neveril, chvála Bohu, podarilo sa nám zvíťaziť.“

I. polčas

Úvod duelu nepriniesol veľa vzruchu. Hráči oboch tímov si uvedomovali dôležitosť tohto stretnutia, ale dominantnejší na ihrisku boli hostia. Prvú väčšiu možnosť mali Slováci v 24. min, keď strelu Hrošovského zblokoval až tesne pred bránkovou čiarou jeden z Holanďanov. Už o tri minúty sa dostal k odrazenej lopte po rohovom kope Niňaj a jeho prudký pokus z veľkej diaľky len tesne minul ľavú žrď. Krátko pred koncom prvého polčasu mohli udrieť domáci, ktorí sa dostali do mierneho tlaku. Strelu Trindadeho de Vilhenu však stihol zblokovať jeden z protihráčov.

II. polčas

Po polčasovej prestávke mal tutovku na kopačke Duda, ale vychytal ho Hahn. Holandský brankár sa zaskvel aj pri hlavičke Hudáka po rohu i ďalšej veľkej šanci Schranza. Slováci sa dočkali v 72. min, keď na center Hrošovského skákali Schranz i Zreľák a druhý spomenutý útočník Ružomberka poslal loptu hlavičkou aj s prispením brvna za bránkovú čiaru – 0:1. „Galádovci“ si už do konca duelu postrážili zaslúžené najtesnejšie víťazstvo i postup do