Slovenská ekonomika by mala rásť, Fico aj Kažimír sa tešia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert Fico
Zľava: Predseda vlády Robert Fico a minister financií Peter Kažimír počas TK Ministerstva financií SR na tému: výber daní. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 1. apríla (WEBNOVINY) – Národná banka Slovenska (NBS) opäť navyšuje svoje odhady hospodárskeho rastu. Slovenská ekonomika by podľa jej aktuálnej prognózy mala v tomto roku stúpnuť o 3,2 percenta, kým ešte v januári hovorila o raste na úrovni 2,9 percenta.

Centrálna banka rovnako navýšila aj očakávania rastu na budúci rok o 0,2 percentuálneho bodu na 3,8 percenta. Na rok 2017 predikuje hospodársky rast na úrovni 3,5 percenta. Národná banka Slovenska pritom očakáva pozitívnejší vývoj exportu a domáceho dopytu a tým aj lepšiu situáciu na trhu práce. Do svojich prognóz prvýkrát zakomponovala aj pozitívne dopady kvantitatívneho uvoľňovania.

Podstatné sú štrukturálne reformy

„Zatiaľ čo pozitívny dopad poklesu ropy na ekonomiku sa od aktualizácie poslednej prognózy zmiernil z titulu nárastu eurovej ceny ropy, plne realizovaný program rozšíreného nákupu aktív by mal mať pozitívny dopad na slovenskú ekonomiku hlavne cez kanál vyššieho dopytu z eurozóny a slabšieho kurzu eura,“ konštatoval na tlačovej konferencii guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch.

Samotné kvantitatívne uvoľňovanie by pritom podľa prepočtov centrálnej banky malo v tomto roku pridať k hospodárskemu rastu 0,4 percentuálneho bodu, v budúcom roku 0,2 percentuálneho bodu.

Centrálni bankári však upozorňujú, že pozitívne vplyvy neštandardných opatrení, ako je aj program rozšíreného nákupu aktív, pomôže ekonomike len dočasne. Kvantitatívne uvoľňovanie totiž podľa Makúcha spôsobuje iba cyklické efekty a nie štrukturálne a nie je náhradou za nedostatočné úsilie jednotlivých krajín pri uskutočňovaní štrukturálnych reforiem.

„Je potrebné pokračovať v štrukturálnych reformách a dodržiavaní pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, v opačnom prípade toto naše úsilie nemusí byť dostatočné,“ vyhlásil.

NBS očakáva pokles cien

Program kvantitatívneho uvoľňovania spolu s nízkymi cenami ropy okrem vplyvu na hospodársky rast však budú výrazne vplývať aj na vývoj spotrebiteľských cien.

Pri nich centrálna banka opäť skorigovala svoje prognózy smerom nadol a aktuálne už očakáva v tomto roku pokles spotrebiteľských cien o 0,3 percenta, kým v januárovej prognóze hovorila o stagnácii cien.

Návrat k solídnejšiemu rastu cien na úrovni 1,7 percenta očakáva v roku 2016, čo je zase navýšenie predchádzajúcej prognózy o 0,3 percentuálneho bodu. V roku 2017 by mala harmonizovaná inflácia ešte zrýchliť na 2,4 percenta.

Zamestnanosť by mala stúpnuť

Spolu s pozitívnejším hospodárskym rastom centrálna banka predpokladá aj lepší vývoj na trhu práce. „Aj v tomto roku predpokladáme dynamickú tvorbu pracovných miest najmä v sektore služieb, ale z rastu ekonomiky budú profitovať všetky odvetvia,“ hovorí Makúch.

Očakávaný rast zamestnanosti v tomto roku NBS navýšila až o 0,5 percentuálneho bodu na 1,4 percenta a v roku 2016 o 0,4 bodu na 1,1 percenta. V roku 2017 by mala zamestnanosť podľa aktuálnych odhadov banky stúpnuť o 0,8 percenta. Miera nezamestnanosti by tak mala v tomto roku klesnúť z 13,2 percenta na 12 percent, v budúcom roku na 11 percent a v roku 2017 na 10,2 percenta.

V očakávaniach mzdového vývoja aktuálna prognóza NBS naopak výraznejšie zmeny nepriniesla. Rast nominálnych miezd by mal v tomto roku dosiahnuť 2,6 percenta, v budúcom roku by mal zrýchliť na 3,8 percenta a v roku 2017 na 4,3 percenta. Po započítaní inflácie by tak v tomto roku mali platy reálne stúpnuť o 2,7 percenta, v roku 2016 o 2,1 percenta a o rok neskôr o 1,8 percenta.

Fica a Kažimíra správy potešili

Podľa predsedu vlády Roberta Fica sú údaje, ktoré prezentovala centrálna banka, pre Slovensko mimoriadne povzbudivé.

„Pri takomto hospodárskom raste sa už úplne inak budeme pozerať na vývoj zamestnanosti a nezamestnanosti,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii. Cieľ dostať mieru nezamestnanosti na priemer eurozóny je tak podľa neho reálny.

Aktuálne dáta potešili aj ministra financií Petra Kažimíra. Ten ocenil najmä skutočnosť, že hospodársky rast už nie je ťahaný len zahraničným dopytom, ale posilňuje sa aj domáci dopyt. „Štruktúra rastu je vyváženejšia a zdravšia ako kedykoľvek predtým,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef Makúch
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska