Slovenská ekonomika rastie rýchlejšie, ako je priemer EÚ

Peniaze
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny aj celej Európskej únie podľa sezónne upravených údajov v prvom štvrťroku tohto roka medzikvartálne posilnil zhodne o 0,4 percenta. Medziročne sa HDP eurozóny v prvom štvrťroku podľa sezónne upravených údajov zväčšil o percento a ekonomika celej EÚ vzrástla o 1,5 percenta. Vyplýva to z druhého odhadu, ktorý v utorok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Slovenská ekonomika v období januára až marca medzikvartálne aj medziročne rástla rýchlejšie v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj s priemerom za celú EÚ. Medzikvartálne sa slovenský HDP zväčšil o 0,8 percenta a medziročne vzrástol o 2,9 percenta.

V rámci členských krajín EÚ, z ktorých mal Eurostat údaje k dispozícii, medzikvartálne najviac vzrástol HDP Českej republiky (3,1 percenta), Cypru a Rumunska (zhodne 1,6 percenta), Poľska (1 percento), Bulharska a Španielska (zhodne 0,9 percenta) a Slovenska, Maďarska a Slovinska (zhodne 0,8 percenta). Medzikvartálny pokles HDP evidovali Litva (-0,6 percenta), Estónsko (-0,3 percenta), Grécko (-0,2 percenta) a Fínsko (-0,1 percenta).

Výdavky na konečnú spotrebu domácností v prvom kvartáli tohto roka stúpli v eurozóne aj v rámci celej EÚ zhodne o 0,5 percenta. Tvorba hrubého fixného kapitálu v eurozóne aj v rámci celej EÚ vzrástla zhodne o 0,8 percenta. Export eurozóny aj celej EÚ zhodne posilnil o 0,6 percenta. Dovoz eurozóny stúpol o 1,2 percenta a import celej 28-člennej EÚ sa zväčšil o 1,4 percenta. Konečná spotreba domácností v rámci eurozóny aj celej EÚ k rastu HDP v prvom štvrťroku prispela 0,3 percentuálneho bodu. Tvorba hrubého fixného kapitálu k rastu ekonomiky eurozóny aj celej EÚ prispela zhodne 0,2 percentuálneho bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom