Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze sudca sudcovia platy odskodnenie
Foto: ilustračné, Thinkstock
29. decembra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Slovenská ekonomika stagnuje pre nepriaznivý vývoj priemyslu

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Indikátor ekonomického sentimentu sa v decembri nezmenil. Zisťovanie potvrdilo hodnotu jeho trojmesačného kĺzavého priemeru na úrovni 102,8 bodu. Ako v pondelok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), priaznivý medzimesačný vývoj v sektore obchodu a medzi spotrebiteľmi bol tlmený nepriaznivým vývojom v priemysle a v službách. Aktuálne indikátor prevyšuje hodnotu rovnakého obdobia minulého roka o 7,4 bodu a jeho zaostávanie za úrovňou dlhodobého priemeru predstavovalo opäť 1,7 bodu.

Indikátor v stavebníctve stagnuje

Indikátor dôvery v priemysle v decembri poklesol oproti novembru o 5,6 percentuálneho bodu na 1,7 bodu a dostal sa mierne pod hranicu dlhodobého priemeru. „Pokles indikátora ovplyvnil nepriaznivý vývoj všetkých troch jeho zložiek: rast zásob priemyselných výrobkov, zníženie celkovej úrovne objednávok a očakávaný pokles produkcie na nasledujúce tri mesiace,“ uviedol ŠÚ.

V stavebníctve sa indikátor dôvery v decembri oproti hodnote predchádzajúceho mesiaca nezmenil a zostal na úrovni mínus 16,5 bodu. Priaznivejšie hodnotenia úrovne objednávok pritom boli negované nepriaznivejšími očakávaniami vo vývoji zamestnanosti. Aktuálny výsledok o 11,5 bodu prevyšuje dlhodobý priemer.

Zlepšila sa aj nálada spotrebiteľov

Indikátor dôvery v obchode s hodnotou 15 bodov vzrástol v decembri v porovnaní s novembrom o štyri percentuálne body, a to najmä vplyvom pozitívneho hodnotenia očakávaných podnikateľských aktivít a stavu zásob. „Hodnota indikátora dôvery v službách v decembri klesla o osem percentuálnych bodov na úroveň 13. Vývoj indikátora ovplyvnili negatívne hodnotenia všetkých troch jeho komponentov,“ dodal ŠÚ.

Nálada spotrebiteľov v SR sa tretí mesiac po sebe zlepšila. Oproti novembru 2014 indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol o 2,9 bodu na mínus 10,4. Priaznivý vývoj podporili všetky zložky, a to perspektívy úspor v domácnosti, očakávaný vývoj nezamestnanosti na Slovensku, odhadovaný vývoj finančnej situácie v domácnosti a predpokladaný vývoj ekonomickej situácie v krajine. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bol kompozitný ukazovateľ o 8,6 bodu vyšší a prevyšoval i dlhodobý priemer.

Odporúčané články

Tieto udalosti otriasli ekonomikou v roku 2014 Banky strednej a východnej Európy získali stabilný rating

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies