Slovenská K4 vo finále na 1000 m posledná

Kajak

BELEHRAD 18. júna (WEBNOVINY) – Slovenský štvorkajak s posádkou Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Tarr obsadil vo finále K4 mužov na 1000 m na XIII. majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v srbskom Belehrade posledné 9. miesto.

Komárňanské kvarteto, ktoré pravidelne vozievalo z vrcholných podujatí medaily, už vlani na šampionáte starého kontinentu v španielskej Trasone vyšlo naprázdno, keď skočilo štvrté, jeho výkonnostný pád sa však ani tým nezastavil.

V extrémne rýchlych pretekoch v srbskej metropole zvíťazili prekvapujúco Portugalci v zostave Fernando Pimenta, Joao Ribeiro, Emanuel Silva, David Fernandes. Aj druhé Nemecko, ktoré obhajovalo minuloročné zlato, dosiahlo čas pod hranicou snov – 2:50 min. Bronz brali Rumuni. Slováci za víťazným družstvom zaostali o takmer 4 sekundy.

„Boli to naozaj mimoriadne rýchle preteky, je vidieť, že kvalita neustále rastie. Hlavným dôvodom nášho umiestnenia je zdravotný stav Juraja Tarra. Od príchodu sem na šampionát má črevné problémy, trikrát denne dostáva infúzie. Počas finálovej jazdy mal silné kŕče, ťahali sme prakticky traja. V závere sa to prejavilo. Napriek tomu sme aj my dosiahli dobrý čas, s takým sa ešte pred pár rokmi vyhrávalo, teraz sme boli poslední. Je jasné, že nie sme zvyknutí na takéto výsledky. Keby bol však Ďuro v poriadku, určite by to bolo iné. Netvrdím, že by sme vyhrali, ale boli by sme oveľa vyššie. Je to škoda, veľa sme pre úspech v tréningu urobili, nevyšlo nám to. Nie, znechutení nie sme, práve že nás to nakopne k ešte tvrdšej príprave smerom k majstrovstvám sveta. Máme na to ešte dva mesiace,“ povedal pre agentúru SITA Richard Riszdorfer.

Kmeťová s Kohlovou neobhája striebro

Slovenské kajakárky Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou neuspeli v semifinále K2 žien na 200 na XIII. majstrovstvách Európy v srbskom Belehrade a nepostúpili do finále. V disciplíne, v ktorej mali obhajovať striebornú medailu z minuloročného šampionátu v španielskej Trasone, dopádlovali do cieľa v semifinále na piatej pozícii, do finále postupovali iba prvé tri lode. Od postupu ich delilo 774 tisícin sekundy. Kmeťová s Kohlovou si vybojovali medailu v tejto disciplíne na posledných štyroch ME, tentoraz sa šnúra ich úspechov pretrhla.

„Dievčatá sú z toho veľmi sklamané. Bude dôležité, aby sa do nedeľného finále na päťstovke dali dokopy najmä psychicky. Hlavný dôvod tohto výsledku vidím v tom, že Ivana je po chorobe, na osem dní musela úplne vypustiť tréningy. Potom sa učila na štátnice. Pred majstrovstvami sme absolvovali iba tri či štyri dobré tréningy, naozaj to je málo. Teraz je z nich taká smutná hŕbka nešťastia. Samé cítia, že sa trápia, že im to nejde tak, ako by chceli. Budem ich musieť presvedčiť, že teraz sa musia sústrediť na olympijskú päťstovku, ktorá je ich hlavnou disciplínou a v nej dokázať, že patria medzi špičku,“ skomentoval ich vystúpenie tréner Filip Petrla.

V nedeľnom finále na tejto najkratšej trati sa tak zo Slovákov predstaví iba kanoista Ľubomír Hagara, ktorý si účasť medzi elitnou deviatkou vybojoval tretím miestom v semifinále C1.