Slovenská komora učiteľov podporuje dokument Učiace sa Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 10. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenská komora učiteľov (SKU) vyjadruje oficiálnu podporu dokumentu Učiace sa Slovensko. Ako agentúru SITA v piatok informoval šéf SKU Vladimír Crmoman, komora zásadne nesúhlasí s vyjadreniami ministerstva školstva, ktoré označilo reformný dokument za nepoužiteľný.

Návrh dokumentu nazvaného Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko pripomienkovala SKU s plnou vážnosťou a s vedomím, že sa po vyhodnotení pripomienok stane Národným programom rozvoja výchovy a vzdelávania.

Reforma už mala byť realitou

Komora učiteľov tvrdí, že vláda SR mala na prípravu dokumentu dostatok času. Napriek tomu je dnes osud tohto dokumentu neistý a jeho realizácia sa odkladá na neurčito.

„Dnes mala byť reforma už realitou. Namiesto toho ministerstvo školstva vytvára ďalšiu expertnú skupinu s cieľom prepracovať autorský dokument Učiace sa Slovensko. Vyjadrujeme dôrazný nesúhlas s tým, aby sa takto hazardovalo s osudmi detí i celej našej spoločnosti. Učiace sa Slovensko je vízia, v ktorej sa nachádzajú konkrétne kroky v jednotlivých oblastiach nášho vzdelávacieho systému, v mnohých opatreniach aj s určením zodpovednosti za ich realizáciu. Neustále odkladanie termínu realizácie programu Učiace sa Slovensko vníma odborná i laická verejnosť s veľkým znepokojením a vyhodnocuje to ako neochotu vlády a parlamentu pristúpiť k uskutočneniu konkrétnych krokov vedúcich k záchrane školstva na Slovensku,“ uviedla SKU vo svojom stanovisku.

Výzva Ficove vláde

Slovenská komora učiteľov vyzýva vládu SR, aby pristúpila k nevyhnutným a očakávaným krokom realizácie programu Učiace sa Slovensko, v súlade s vlastným programovým vyhlásením. Žiadame, aby sa program Učiace sa Slovensko začal realizovať v čo najkratšom čase ako prioritný apolitický dokument, nevyhnutný pre efektívne fungovanie a rozvoj školstva na Slovensku.

Učiace sa Slovensko navrhuje, čo všetko by sa malo zmeniť v školstve v horizonte desiatich rokov. Reforma napríklad ráta s predĺžením povinnej školskej dochádzky o jeden rok, zo súčasných 10 na 11 rokov. Ďalej by sa mal zmeniť systém známkovania, znížia sa počty žiakov na osemročných gymnáziách, budú stúpať učiteľské platy, najmä začínajúcim učiteľom. Ide o jedno z opatrení, ktoré ma zatraktívniť povolanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martina LubyováVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľovVláda SR