Slovenská pošta hospodárila minulý rok so stratou viac než pätnásť miliónov eur

Slovenská pošta
Foto: ilustračné, www.facebook.com.

Slovenská pošta ukončila minulý rok so stratou 15,8 milióna eur. Na hospodárenie negatívne vplýval pokles záujmu o využívanie univerzálnych poštových služieb a služieb poštového platobného styku.

Príčinou vzniku straty bol nárast osobných nákladov z titulu rastu minimálnej mzdy aj negatívny vývoj situácie v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Výnosy klesli o jedenásť miliónov

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková, na hospodárskej situácii pošty v oblasti výnosov, ktoré medziročne klesli o takmer 11 miliónov eur na sumu 339,4 milióna eur, sa nepriaznivo podpísali protipandemické opatrenia vedúce k obmedzeniam pri medzinárodnej výmene tovarov.

Tie viedli k zníženiu počtu vstupujúcich zásielok, napríklad korešpondencie, o 21 percent a expresných balíkov a prime zásielok až o 32 percent. To spôsobilo pokles výnosov z medzinárodného poštového styku o 7 miliónov eur.

Pod negatívnymi hospodárskymi výsledkami Slovenskej pošty sa podpísalo aj zhoršovanie sa ekonomickej situácie podnikov a obyvateľstva, ktoré viedli k utlmeniu komunikácie a prechodu na jej elektronické formy.

Stalo sa tak najmä v oblasti univerzálnych poštových služieb a zmluvných listových zásielok vo vnútroštátnom styku, pri ktorých bol zaznamenaný pokles počtu podaja korešpondencie až o 16 percent a pokles výnosov o 3,4 milióna eur.

Náklady stúpli o sedem miliónov

Protipandemické opatrenia v prevádzkach pošty, dočasné uzatváranie pobočiek, úpravy otváracích hodín, pozastavenie poskytovania vybraných služieb viedli k prechodu najmä retailových zákazníkov na elektronické prevody peňazí.

To sa prejavilo v poklese výnosov z finančných služieb pošty, najmä z poštového platobného styku, pri ktorom bol zaznamenaný pokles počtu podaja až o 18 percent a pokles výnosov o 2 milióny eur.

K prehĺbeniu straty prispela aj stratovosť služieb vyplácania dôchodkov a dávok poskytovaných pre štát vo výške vyše 6 miliónov eur.

V oblasti nákladov, ktoré medziročne stúpli o 7 miliónov eur na vyše 355,2 milióna eur, bolo hospodárenie pošty ovplyvnené rastom osobných nákladov v súvislosti s úpravou miezd zamestnancov, hlavne v dôsledku rastu minimálnej mzdy v roku 2020 z 520 eur na 580 eur s dopadom až takmer 11 miliónov eur.

Osobné náklady presahujú polovicu

Rast osobných nákladov, ktoré v roku 2020 predstavovali viac ako 56 percent celkových nákladov, bol mierne korigovaný úsporou mzdových nákladov z dôvodu zvýšeného počtu prípadov PN a OČR (pandemických PN).

Hospodárenie ovplyvnil aj rast nákladov súvisiacich s výkonom expresných a balíkových služieb, najmä prepravného o takmer 4 milióny eur.

Podobne negatívny vplyv mal na financie Slovenskej pošty aj rast finančných nákladov, predovšetkým bankových poplatkov viac ako o 0,8 milióna eur.

Na hospodárenie pošty mali vplyv aj vyššie náklady cca o 0,8 milióna eur, vyplývajúce z nutnosti zabezpečiť plnenie protipandemických opatrení v snahe chrániť vlastných zamestnancov a klientov Slovenskej pošty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta Dorčáková
Firmy a inštitúcie Slovenská pošta