Slovenská a ruská obchodná komora zlepšia vzájomné vzťahy v oblasti strojárstva a obchodu

Výroba
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Spoločné rokovanie predstaviteľov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a Obchodnej a priemyselnej komory Ruskej federácie (OPK RF) prinieslo aj diskusiu o zlepšení vzájomných slovensko-ruských obchodných vzťahov.

Obe krajiny chcú na základe svojich vyjadrení naďalej pokračovať v rozvoji vzájomnej spolupráce, a to najmä v oblasti strojárstva a pri investíciách do obchodu medzi oboma krajinami. Informovali o tom po spoločnom rokovaní predseda SOPK Peter Mihók, prezident Obchodnej a priemyselnej komory Ruskej federácie Sergej Katyrin a veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov.

Podľa údajov SOPK z roku 2016 vzrástol slovenský export do Ruska o 29,8 % a predstavoval hodnotu 585 miliónov eur. Vývoz pritom tvorili najmä automobily, ktoré z neho činili až 40 %. Naopak import z Ruska pred dvoma rokmi stúpol o 33,1 % a dosahoval hodnotu 2,33 miliardy eur.

Slovensko podľa prezidenta SOPK Petra Mihóka dodáva v súčasnosti do Ruska najmä strojárenské, elektrotechnické a chemické výrobky. Oproti ostatným rokom sa však podľa neho ukazuje pri exporte do Ruska absencia potravinárskych výrobkov.

Široký vzájomný záber aktivít

„Za 25 rokov existencie SR je toto prvá návšteva obchodnej komory z Ruska. Som rád, že sa táto akcia udiala, lebo Rusko je naším významným obchodným partnerom. Ak zoberiem iba údaje za rok 2016, vzájomný obchod predstavuje síce zápornú obchodnú bilanciu pre Slovensko, no nevyváženosť je daná podielom energetických surovín, ktoré potrebujeme. Nepredpokladám, že by sa táto vzájomná bilancia mala v budúcnosti meniť. Ceníme si prítomnosť pána veľvyslanca, ktorý s nami spolupracuje. Máme široký vzájomný záber aktivít, ktoré pripravujeme a ako komora máme v pláne tri cesty do Ruska v tomto roku. OPK RF naopak na jeseň tohto roka plánuje jednu cestu do Košíc,“ povedal k spolupráci Peter Mihók.

Hlavnou témou rokovania okrem rozvoja vzájomných obchodných vzťahov medzi krajinami bola aj certifikácia slovenských výrobkov na ruskom trhu či vzájomné obchodné investície.

„Na rokovaní sme prebrali to, s čím budeme spolupracovať a ako zlepšíme slovensko-ruské obchodné vzťahy. Náš obrat tovarov rastie a myslíme si, že vidíme perspektívu vzájomnej spolupráce. Uviedli sme kroky k prehlbovaniu medziregionálnej spolupráce či výstavby a informovali sme podnikateľov o vzájomnej spolupráci, kde momentálne do ruskej ekonomiky prúdi zo Slovenska 400 miliónov dolárov a ruské spoločnosti investujú na Slovensku okolo 30 miliónov eur. V Rusku pôsobí 60 spoločností so slovenským kapitálom, naopak z Ruska je u vás 120 spoločností s ruským kapitálom,“ ozrejmil Sergej Katyrin.

Fedotov si vážil slovenských podnikateľov

Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov si po rokovaniach vážil prístup slovenských podnikateľov voči sankciám Európskej únie voči Rusku.

„Stretnutie bolo veľmi dôležité pre naše obchodné vzťahy. OPK RF predstavuje záujmy podnikov, ktoré dvíhajú ekonomický level krajiny a komora si veľmi dobre uvedomuje, čo ľudia potrebujú pre lepší život. Určite sme si dnes uvedomili, že naše rokovania boli aj o sankciách, ktoré zaviedol Brusel. Ceníme si pozíciu SOPK a podnikateľov SR, ktorí si myslia, že sankcie nepomáhajú pri riešení problémov,“ povedal Alexej Leonidovič Fedotov.

Slovenská obchodná a priemyselná komora je verejnoprávna inštitúcia, ktorá vznikla v roku 1992. Pôsobí na celom území Slovenska a je zameraná na ochranu a podporu podnikania a na koordináciu spoločných záujmov svojich členov v podnikateľskej činnosti v tuzemsku i zahraničí.

Členovia SOPK sa podieľajú na tvorbe hrubého domáceho produktu Slovenska 84 percentami a na exporte Slovenska takmer 90 percentami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Mihók
Firmy a inštitúcie SOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora