Slovenská ústava slávi svoje 25. výročie, jej prvopis je vyhotovený na ručne robenom papieri

Ústava SR
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 1. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská ústava slávi v piatok 1. septembra svoje 25. výročie od jej schválenia poslancami národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave.

Originál Ústavy SR je uschovaný v trezore v budove parlamentu. Výtlačok vo foyer dnešnej budovy Národnej rady SR, ktorý môžu obdivovať návštevníci a poslanci, je pôsobivé umelecké dielo, originál to však nie je.

Originál má mohutný obal

Originál Ústavy SR je síce v budove uschovaný, ale verejnosť si za necelé štvrťstoročie mohla jeho umelecké stvárnenie pozrieť na vlastné oči len niekoľkokrát.

Ako povedali pre agentúru SITA z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou, originál Ústavy SR má mohutný obal z drevených dosiek, ktoré sú potiahnuté hnedou kožou. Na prednej doske je štátny znak Slovenskej republiky a pod ním nadpis ÚSTAVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY s masívnymi písmenami z mosadzného kovu. Vnútrajšok je chránený pečaťou Slovenskej národnej rady a slovenskou trikolórou.

Prvopis ústavy je vyhotovený na ručne robenom papieri. Text najvyššej právnej normy štátu je kolektívnym dielom. Umelecká knižná väzba ústavy je však prácou jediného človeka – reštaurátora Ivana Galamboša.

Na poslednej strane vzácneho dokumentu sú podpisy dvoch vtedajších najvyšších ústavných činiteľov – predsedu Slovenskej národnej rady Ivana Gašparoviča a predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara. Slávnostná ceremónia parafovania Ústavy SR sa konala 3. septembra 1992 v Rytierskej sieni Bratislavského hradu.

Kožený obal ošetrovali v júni 2004

Najvzácnejší exemplár našej ústavy je odvtedy uložený v archíve organizačného odboru Kancelárie Národnej rady SR. Najskôr krátko v historickom Župnom dome a následne v novej parlamentnej budove na hradnom kopci. Z trezoru ho zamestnanci parlamentu vyberajú len vo výnimočných situáciách.

Na túto ústavu už viac ako dve desiatky rokov skladajú v rokovacej sále sľub poslanci Národnej rady SR. Mimo budovy odvážajú originál na pár hodín iba počas prezidentských inaugurácií. Jedna výnimka však predsa len bola, v júni 2004 ošetrovali jej kožený obal a jeho kovové časti.

Konzervovanie a reštaurovanie pozoruhodnej knižnej väzby urobili pracovníci odboru ochrany dokumentov Univerzitnej knižnice v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky