Slovenské atómky zaťažia, majú odolať vode i zemetraseniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Mochovce
Akcia Havran preverila pripravenosť záchranárov
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) sa stotožnil s akčným plánom Slovenských elektrární, a.s. (SE) v otázke realizácie ďalších opatrení potrebných pre zvyšovanie bezpečnosti slovenských atómových elektrární.

Dozorný orgán už zaslal Skupine európskych regulačných orgánov pre jadrovú bezpečnosť (ENSREG) Národný akčný plán SR, ktorý je jeden z následných krokov v procese záťažových testov európskych atómových elektrární.

“Výsledky záťažových testov preukázali dobrú odolnosť atómových elektrární v prípade úplnej straty elektrického napájania a straty možností odvodu tepla z reaktora zapríčinených najmä zemetrasením a záplavami. Napriek tomu budú prijaté ďalšie opatrenia, ktorými sa úroveň jadrovej bezpečnosti ešte zlepši,“ povedala na utorňajšej tlačovej besede predsedníčka ÚJD Marta Žiaková.

Prevádzkovateľ slovenských atómových elektrární má do budúcnosti naplánované viaceré opatrenia pre zlepšenie ich bezpečnosti. Sú rozdelené na krátkodobé s ukončením do roka 2013 a strednodobé s ukončením do roku 2015.

Medzi ďalšie opatrenia napríklad patrí inštalácia mobilných zdrojov elektrického napájania, dieselgenerátorov na dobíjanie batérií, obstaranie mobilných vysokotlakových čerpadiel na dopĺňanie vody do parogenerátorov a tiež viacero organizačných opatrení na zlepšenie riadenia činnosti v prípade takzvanej ťažkej havárie. “Ďalšie opatrenia sa týkajú zabezpečenia odolnosti atómových elektrární proti veľmi málo pravdepodobným extrémnym externým ohrozeniam, ako napríklad záplavám a seizmickej udalosti,“ konštatovala Žiaková.

Slovenské atómové elektrárne prevádzkuje spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., v ktorých 66-percentný podiel drží talianska firma Enel. Závod Atómové elektrárne Bohunice V2 sa nachádza na západnom Slovensku, neďaleko mesta Trnava. Elektrická energia sa tu vyrába v dvoch blokoch s jednotkovým výkonom 505 megawattov, ktoré boli k energetickej sieti postupne pripojené v rokoch 1984 až 1985.

Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce sa nachádzajú na juhu Slovenska medzi mestami Nitra a Levice. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roku 1999. Inštalovaný výkon mochoveckých blokov je 940 megawattov.

Mochovce meškajú aj pre bezpečnosť

Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Marta Žiaková pripustila, že implementácia nových bezpečnostných prvkov mohla zdržať dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Slovenské elektrárne boli podľa nej povinné zanalyzovať a preveriť, či navrhované bezpečnostné opatrenia sú dostatočné. „Tie analýzy skutočne prebiehali minimálne rok. Museli počkať (Slovenské elektrárne – pozn. red.) na závery, a teraz v princípe navrhujú dodatočné opatrenia. Čiže je tam možný posun dostavby kvôli tomu, aby mohli implementovať všetko, čo treba,“ povedala Žiaková.

Podľa premiéra Roberta Fica dostavba tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach mešká zhruba 22 mesiacov. Žiaková nevedela konkretizovať, či implemntácia dodatočných bezpečnostných prvkov mohla spôsobiť až spomínané meškanie dostavby. “To sa ma už nepýtajte, či je to reálne, alebo nie. To je otázka na Slovenské elektrárne,“ konštatovala Žiaková. Pôvodne mal byť tretí mochovský blok uvedený do prevádzky koncom minulého roka, štvrtý blok o osem mesiacov neskôr.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň Mochovce