Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Thinkstock
13. 12. 2016 16:26 Ekonomika od SITA SITA Diskusia

Slovenské banky patria medzi najstabilnejšie v regióne

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Výsledky bánk v strednej Európe sú v mnohých oblastiach lepšie v porovnaní s bankami v eurozóne. Banky v strednej Európe majú vyššiu návratnosť vlastného kapitálu (ROE) a zároveň dosahujú rýchlejší rast úverov. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Deloitte o výhľade pre bankový sektor CE Banking Outlook. Dlhodobo sa zlepšuje aj ukazovateľ kvality aktív slovenských bánk, pričom v regióne je jedným z najlepších.

Ako uviedol partner zodpovedný za služby pre sektor finančných služieb spoločnosti Deloitte Peter Longauer, kým v eurozóne sa v rokoch 2016 až 2018 očakáva pomalšia expanzia, pre stredoeurópske banky by ekonomické podmienky mali zostať pomerne priaznivé. Napríklad medziročný rast úverov nefinančným spoločnostiam v strednej Európe sa v roku 2015 zrýchlil na 3,4 %, čo je o tri percentuálne body viac ako v eurozóne.

Banky upúšťajú od krízového režimu

Dynamika medziročného rastu by sa podľa Deloitte mala naďalej zlepšovať a v roku 2018 dosiahnuť až 5 %. „Vidíme tiež veľmi povzbudivý pokles pomeru nesplácaných úverov z regionálneho maxima vo výške 11 percent v roku 2013 na 8,8 percenta v roku 2015, pričom do roku 2018 by sa tento ukazovateľ mal ďalej znížiť na 7 percent,“ dodal Longauer.

Hoci sa v súvahách väčšiny bánk ešte objavujú určité stopy z predchádzajúceho obdobia, vedenia bánk podľa Longauera jednoznačne upúšťajú od krízového režimu a vracajú sa k normálnej prevádzke. Intenzívne pracujú na príprave a realizácii strednodobých stratégií, ktoré odzrkadľujú množstvo aktuálnych zmien v bankovníctve.

Manažérka na oddelení poradenstva firmy Deloitte Katarína Vršanská dodala, že priemerná návratnosť kapitálu bánk na Slovensku sa aj v roku 2016 udrží nad úrovňou 8 %. „Avšak v priebehu nasledujúcich dvoch rokov je očakávaný jej pokles najmä kvôli hranične nízkym úrokovým maržiam ako aj v dôsledku ďalších faktorov, ktoré majú negatívny dopad na ziskovosť bankového sektora,“ dodala. Na druhej strane ukazovateľ kvality aktív slovenských bánk sa vplyvom pozitívneho vývoja ekonomického prostredia dlhodobo zlepšuje a patrí medzi najlepšie v regióne.

Lídrom digitalizácie je Poľsko

Z pohľadu hodnotenia vyspelosti digitálnych technológií sa slovenské banky umiestnili na druhej priečke hneď za Poľskom, ktoré je lídrom digitalizácie v krajinách strednej Európy. „Slovenské banky dosiahli najvyššie hodnotenie bežne využívaných bankových funkcionalít, ktoré sú považované za výnimočné v rámci všetkých porovnávaných krajín. Naopak v rozvoji vzťahov so zákazníkmi zaznamenali naše banky len priemerné hodnotenie,“ skonštatovala Vršanská.

Banky v súčasnosti čelia exponenciálne rastúcej digitálnej výzve. Hoci väčšina bánk má už digitálne stratégie vypracované, stále experimentujú s online a mobilnými funkcionalitami. Podľa Deloitte zatiaľ čo popredné banky podnikajú prvé kroky k úplnej digitalizácii predajných procesov, niektoré banky stále vyvíjajú základné transakčné bankové funkcionality. Analýza digitálnych kanálov spoločnosti Deloitte v 76 bankách v strednej Európe odhalila, že viac ako 80 % inštitúcií má k dispozícii len 13 % funkcionalít.

Spoločnosť Deloitte zverejnila výhľad bankového sektora do roku 2018 CE Banking Outlook pre osem krajín strednej a východnej Európy. Správa hodnotí výsledky bankového sektora z pohľadu rastu objemu a úrovne kvality aktív, dosahovanej ziskovosti, ale aj porovnanie kľúčových hráčov a možnej konsolidácie na bankovom trhu. Obsahuje tiež špeciálnu analýzu úrovne digitalizácie bánk, v ktorej sa porovnávalo viac ako 350 unikátnych funkcionalít mobilného bankovníctva zo vzorky až 76 bánk pôsobiacich v regióne strednej Európy.

Odporúčané články

Väčšina Slovákov považuje ich osobný účet za výhodný Slováci si do bánk odložili viac peňazí ako vlani

Neprehliadnite

Zo slovenskej zahraničnej politiky sa vytratil konsenzus, tvrdí poslankyňa Cséfalvayová Eurovolieb sa plánuje zúčastniť asi štvrtina Slovákov, išlo by o „historický výkon“ Šatan a Ramsay urobili výrazné zmeny v nominácii, v kádri sú už aj hráči z NHL Ako europoslankyňa by urobila Nicholsonová viac, nechce už riešiť „prízemných ľudí“ Britská kráľovná Alžbeta II. sa dožila 93 rokov, oficiálne oslavy tradične počkajú Útok na Srí Lanke: Výbuchy zabili vyše 200 ľudí, polícia zadržala podozrivých (video) Pápež František požehnal Mestu a svetu, odsúdil útoky na Srí Lanke Austrálsky bezdomovec smútil za potkanom, pomohli mu dobrí ľudia a policajti

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.