Slovenské basketbalistky na záver skupiny podľahli Maďarkám

Basketbalistky
Slovenské basketbalistky nestačili na domáce Maďarky. Foto: facebook.com/SlovakBasket

ŠOPRON 15. júna (WEBNOVINY) – Basketbalistky Slovenska prehrali vo svojom pondelkovom záverečnom vystúpení v základnej D-skupine na majstrovstvách Európy v Maďarsku s domácou reprezentáciou 74:86 (27:47).

Už pred týmto posledným stretnutím v Šoprone však bolo isté, že bez ohľadu na jeho výsledok výber SR postúpi do ďalšej fázy šampionátu z 2. priečky a usporiadateľská krajina sa nepredstaví v najlepšej dvanástke „starého kontinentu“. Zverenky slovenského trénera Štefana Sviteka dosiahli na ME 2015 svoje vôbec prvé víťazstvo.

Slovenky odohrajú nadstavbovú fázu (najlepších 12 družstiev) v Györi, kde nastúpia 18., 20. a 22. júna proti trom postupujúcim družstvám z C-skupiny – Srbkám, Ruskám a Chorvátkam.

Výsledok – D-skupina – pondelok:
Slovensko – Maďarsko 74:86 (13:24, 14:23, 22:23, 25:16)

Zostava a body Slovenska: Toliverová 22, Kiššová 17, Bálintová 13, Jurčenková 3, Krč-Turbová 2 (Žirková a Tetemondová po 5, M. Páleníková 3, Janoščíková a D. Baburová po 2, Vyňuchalová 0)

Najviac bodov Maďarska: Quigleyová 26 (4 trojky), Vajdová (3 trojky) a Krivačevičová po 20

TH: 18/14 – 24/20, fauly: 26 – 22, trojky: 8 – 8

Hlas (zdroj: RTVS)

Maroš Kováčik (tréner Slovenska): „Dovolím si tvrdiť, že dievčatá nenastúpili na zápas až také koncentrované, ako sme avizovali. Súper navyše strieľal so skutočne vysokou úspešnosťou. Som rád, že hráčky sa zomkli a vývoj duelu ešte v poslednej štvrtine zdramatizovali.“

Skóre hry otvorili dvojkou domáce, ale Slovenky kontrovali 9-bodovou šnúrou. Tréner Maďariek Štefan Svitek však rýchlo zastavil nápor súperiek oddychovým časom a jeho zverenky ušli súperkám tesne pred koncom prvého polčasu až na 22 bodov – 47:25.

Slabá slovenská obrana v tretej štvrtine veľmi nespevnela, najvyšší rozdiel 23 bodov svietil na tabuli v závere tretej časti hry – 68:45. Posledná časť hry však už bola úplne z iného súdka. Slovenky v 39. min znížili až na 70:75, ale na pokus o zvrat im už nezvýšil čas. Rozhodujúci náskok 79:70 mali Maďarky necelých 57 s pred záverečným klaksónom po trojke Quigleyovej.

Ďalej proti Srbkám, Ruskám a Chorvátkam

Srbky (18. 6.), Rusky (20. 6.) a Chorvátky (22. 6.) budú v Györi v F-skupine (utvorili ju postupujúce tímy z C- a D-skupiny) súperkami Sloveniek v druhej fáze majstrovstiev Európy basketbalistiek v Maďarsku a Rumunsku 2015.

Slovensko si sebou prináša víťazstvo nad Litvou 85:79 a tesnú prehru so Španielskom 81:82, čo sú tri postupujúce krajiny z „céčka“. Na prienik do štvrťfinále potrebujú zverenky trénera Maroša Kováčika dosiahnuť proti spomenutej trojici určite aspoň jedno víťazstvo.