Slovenské basketbalistky vyhrali v kvalifikácii v Slovinsku

Gabriela Kubatová
Zľava: Gabriela Kubatová zo Slovenska a Julie Vanloo z Belgicka v kvalifikačnom zápase C skupiny Slovensko - Belgicko o postup na ME 2013 v basketbale žien. Foto: SITA/Ivan Fleischer

ĽUBĽANA 26. júna (WEBNOVINY) – Basketbalistky Slovenska zvíťazili v utorňajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013 v základnej C-skupine v Ľubľane nad domácimi Slovinkami 72:61 (38:35).

Do tabuľky si pripísali tretie víťazstvo vo štvrtom súboji, čím výrazne posilnili svoje šance na účasť na budúcoročnom šampionáte vo Francúzsku, kam sa kvalifikujú dve najúspešnejšie družstvá zo skupiny.

Zverenky Ivana Vojtka nastúpia v ďalšom stretnutí v stredu 4. júla v Bruseli proti Belgičankám (20.00).

Výsledok – C-skupina – utorok:

Slovinsko – Slovensko 61:72 (16:24, 19:14, 15:20, 11:14)

Najviac bodov Slovinska: Piršičová 25 (11 doskokov), Kompletová 10

Zostava a body SR: Kupčíková 10, Černáková 8, Lukačovičová 6, Kubatová 5, Jurčenková 2 (Jalčová 15/3 trojky, Vyňuchalová 14, Lawlessová 8, Tetemondová 3, Minčíková 1)

TH: 15/11 – 13/10, fauly: 18 – 18, trojky: 2 – 8

I. polčas

Basketbal

Slovensko nastúpilo s netradičnou základnou päťkou, keď od úvodu stretnutia dostala namiesto Jalčovej na poste rozohrávačky-dvojky príležitosť 22-ročná Ružomberčanka Černáková.

Slovinky viedli 4:2, no 12-bodová šnúra, ktorú na konci 5. min zakončila dvojkou na 4:14 Kupčíková, posadila výber SR na koňa. Kubatová trojkou v 7. min zvýšila na 17:6 a Tetemondová takisto spoza oblúka v predposlednej minúte I. štvrtiny natiahla slovenský náskok až na 12 bodov – 24:12.

Domáce basketbalistky v druhej desaťminútovke podľa očakávania pridali. V 15. min „nebezpečne“ znížili na 23:28, ale Slovenky ešte včas zabrali. Jalčová trojkou zvýšila náskok SR na 33:23, po nej takisto trojbodovým košom Lawlessová na 36:27. Záver I. polčasu však Vojtkovým zverenkám vôbec nevyšiel. Inkasovali dve trojky z rúk Erkičovej a Kompletová 11 s pred odchodom do šatní dvojkou upravila na 35:38.

II. polčas

Po zmene strán sa začínalo akoby odznova. Do utorka nezdolané domáce znížili na začiatku 24. min na 41:43, no ďalšiu trojkou pridala Lawlessová a hostky na chvíľu znova mierne odskočili. Z tesného náskoku sa však netešili dlho, suverénne najlepšia strelkyňa duelu Piršičová v 25. min upravila na 44:46.

Ťahanice za „prsty“ pokračovali, až kým Jalčová svojou druhou trojkou v zápase nezvýšila na 53:46 pre SR. Kouč Slovinska Boris Zrinski si vzal oddychový čas, no krátko po ňom Černáková ďalšou trojkou natiahla slovenský náskok na 10 bodov – 58:48 v 29. min.

Aj v záverečnej časti hry sa duel vyvíjal v prospech Sloveniek. V 32. min viedli 58:51, v 34. min Jalčová svojou treťou trojkou upravila na 62:57 a rozhodujúci náskok mali reprezentantky SR v 38. min – 72:59.

Hlas:

Ivan Benninghaus (manažér reprezentácie): „Sme veľmi šťastní, že sme uspeli na palubovke doteraz nezdolaného tímu. Počas celého stretnutia sme dominovali a dovolím si tvrdiť, že už v I. polčase sme si mohli utvoriť 15-bodový náskok. Jedným z kľúčových momentov bola obrana Gabriely Kubatovej, ktorá veľmi dobre strážila domácu tvorkyňu hry Niku Baričovú. Nijaká z našich hráčok nejako strelecky nevynikla. Som rád, že po nie príliš vydarenom, aj keď víťaznom stretnutí proti Holandsku náš tím ukázal, že ešte zďaleka nepovedal posledné slovo. Škoda, že tí, ktorí ho zatracujú, nevideli tento duel.“

5. Holandsko 3 0 3 147:226 3

Zostávajúci program stretnutí ženskej basketbalovej reprezentácie SR v kvalifikácii o postup na ME 2013:

4. júla: Belgicko – SR (20.00, Brusel)

7. júla: SR – Litva (18.00, Poprad)

11. júla: Holandsko – Slovensko (19.30, Almere)

14. júla: SR – Slovinsko (17.00, Ružomberok)