Slovenské elektrárne by kúpila aj strana SIEŤ, SaS je proti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenské elektrárne
Foto: SITA/Ján Lörincz

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Slovenské elektrárne (SE), ktorých 66-percentný podiel vlastnený talianskym Enelom je v súčasnosti na predaj, by okrem strany Smer-SD kúpili aj strana SIEŤ a SNS.

Strana Smer-SD, ktorá je v súčasnosti ako jediná vo vláde, už dlhšie avizuje, že plánuje posilňovať pozíciu štátu v energetických podnikoch. „Navýšiť podiel štátu v Slovenských elektrárňach tak, aby efektívne riadil a kontroloval tento strategický podnik je záujmom súčasnej vlády. Ide však o veľmi vážne rozhodnutie, preto mu musia predchádzať analýzy a rokovania, z ktorých vyplynie, že to bude pre Slovensko výhodná transakcia,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová.

Štát by mal usilovať minimálne o 17 percent akcií

Podľa strany Radoslava Procházku SIEŤ sa pre štát javí ako najvýhodnejší variant kúpiť od talianskej spoločnosti Enel 17-percentný podiel. Tým by si štát zvýšil svoj podiel v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny na majoritných 51 percent.

„Myslíme si, že minimálne o tých 17 percent by štát usilovať mal,“ uviedla hovorkyňa strany Karolína Ducká. Podľa strany SIEŤ je však taktiež potrebné prijať legislatívu o hmotnej zodpovednosti zástupcov štátu v podniku s jeho majetkovou účasťou.

„V opačnom prípade sa znovu raz môže stať, že podiel štátu sa stane priestorom pre lúpežné prepadnutia zo strany biznispolitického zákulisia,“ konštatovala Ducká.

Podľa SNS by mal štát odkúpiť celý podiel

Slovenská národná strana už dlhšie avizovala, že pre štát je najvýhodnejšie odkúpenie celého predávaného podielu Slovenských elektrární. „Vlastníctvo strategických podnikov štátom, za taký podnik považujeme aj Slovenské elektrárne, je jednou z našich priorít,“ dodala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.

Podľa podpredsedu KDH Jána Hudackého by mal štát kupovať len celý predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární a nie len 17-percentný, čo môže byť jednou z možností.

„Tento variant je však podmienený investovaním značného finančného kapitálu zo strany štátu, ktorým vláda v súčasnosti nedisponuje a v blízkej budúcnosti bez navýšenia deficitu verejných financií ani disponovať zrejme nebude,“ dodal Hudacký, podľa ktorého pre stabilitu verejných financií by len predsa bolo najlepšie, keby predávaný podiel elektrární kúpil nový investor.

Štát by sa mal zbaviť svojho podielu v elektrárňach, tvrdí SaS

Podľa politickej strany Most-Híd by štát nemal mať snahu o vstup do Slovenských elektrární, keďže v minulosti sa ukázalo, že nedokázal byť tak efektívny, ani ziskový ako zahraničný investor. O tom je presvedčená aj strana SaS. Tá dokonca navrhuje, aby sa štát zbavil aj svojho 34-percentného podielu v Slovenských elektrárňach.

„Slovenská republika by v žiadnom prípade nemala vstupovať kúpou ďalších akcií do tohto podniku. Pre Slovensko by bolo najvhodnejším riešením sa svojho zvyšného 34-percentného podielu zbaviť a doprivatizovať Slovenské elektrárne,“ konštatoval pre portál vEnergetike.sk tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.

Portál vEnergetike.sk oslovil k tejto téme aj politické strany OĽaNO, NOVA, SMK, SKOK, SDKÚ-DS a Šanca. Tieto strany však svoje odpovede neposlali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie Most-HídSaS Sloboda a SolidaritaSE Slovenské elektrárneSMER-SDSNS Slovenská národná strana