Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Logo
Foto: Slovenské elektrárne, a. s.
30. mája 2014 SprávySlovensko od WBN/PRSITA Diskusia()

Slovenské elektrárne otvárajú elektrárne

BRATISLAVA 30. mája (WBN/PR) – Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel pozývajú verejnosť na ôsmy ročník podujatia Otvorená elektráreň, ktoré začína 31. mája o Vojanoch a končí 28. júna pri vodnej elektrárni Ružín.

Populárna víkendová akcia prinesie zábavu, poučenie, kreatívne hry, hudobné vystúpenia slovenských i regionálnych hviezd, kulinárske špeciality, tvorivé dielne tradičných remesiel regiónu, ako aj prehliadky elektrární v sprievode expertov pripravených vysvetliť detaily prevádzky každého zdroja. Od prvého ročníka v roku 2007 navštívilo podujatia Otvorené elektrárne takmer 81 540 ľudí.

Jednotlivé elektrárne budú otvorené pre dospelých aj detských návštevníkov v týchto termínoch:

Vojany / 31. máj / Areál elektrárne

Mochovce / 7. jún / Areál elektrárne

Nováky / 14. jún / Štadión Z. Kostoľany, areál elektrárne, Štadión Nováky

Bohunice / 21. jún / Jaslovské Bohunice amfiteáter,

Ružín / 28. jún / areál vodnej elektrárne

Túto sobotu, 31. mája, uvidia návštevníci Elektrární Vojany blokovú dozorňu („velín”), kotolňu, turbogenerátor a ďalšie technológie, ktoré menia uhlie a biomasu na elektrinu a teplo. Nebude chýbať mix zábavy a atrakcií – hasičská šou, či lietajúce dravce, maľovanie na tvár, ľudové remeslá a súťaží. Najpopulárnejšou bude tradičná súťaž vo varení gulášu s ochutnávkou! Medzi vystupujúcimi budú Agatangel, folklórny súbor Vánok, Krtkovčatá a Reverz park. Program pod taktovkou moderátora Peter Strachan začína o 9,00 hod.

Prvá z dvoch atómových elektrární, ktoré aj v tomto roku otvoria svoje brány návštevníkom sú Elektrárne Mochovce. 7. júna opäť umožnia návštevníkom „zahrať sa“ na operátora na trenažéri – simulátora jadrovej elektrárne. Záujemcov o diskusiu o aktuálnych otázkach budú očakávať zástupcovia Občianskej informačnej komisie. Moderátorka Vera Wisterová bude riadiť súťaže, tombolu a zábavu pred elektrárňou. Ťahákom tohto ročníka bude superstarista Ben Cristovao.

Elektrárne Nováky privítajú prvých návštevníkov 14. júna od 9,30 hod, pričom program na futbalovom štadióne bude prebiehať súbežne s prehliadkou elektrárne, a to až do 15,30 hod. Špecialitou budú dračie lode na nováckom jazere, na ktoré bude zabezpečená kyvadlová doprava každú hodinu a pol v čase od 10.00 do 14.30 h. V spolupráci s Klubom rýchlostnej kanoistiky Nováky budú môcť deti i dospelí absolvovať kajakársky trenažér na futbalovom štadióne v Kostoľanoch.

Deti dostanú aj možnosť vyrobiť si svoj darček v tvorivej dielni u ľudových remeselníkov, vytvoriť si vlastné maľby či zasúťažiť si s historickou skupinou predvádzajúcou Harryho Pottera. Pódium ožije vystúpením talentov zo Základnej umeleckej školy z Bojníc, finalistov regionálnej speváckej súťaže Krištáľová váza, folklórneho súboru Vtáčnik, Lučiná z obce Koš či Hviezdička z Hriňovej. Vystúpi aj tanečná škola Xoanna a popoludní čaká návštevníkov interaktívna škola ľudového tanca pod taktovkou choreografa z Lúčnice.

Podujatie Otvorená elektráreň v AE Bohunice V2 bude 21. júna súčasťou deviateho ročníka festivalu slova, hudby a tanca „V Bohunicách pri kaštieli“. Program osláv, ktoré začínajú v piatok, potrvá až do neskorých poobedňajších hodín v nedeľu. Program v amfiteátri začína 21.6. o 10,00 hod. a do 17. hodiny prinesie najrôznejšie atrakcie. Návštevníci budú môcť stretnúť so zástupcami miestnej samosprávy a štátnej správy a Občianskej informačnej komisie, ktorá celý rok úzko spolupracuje s elektrárňou. Zlatým klincom programu bude vystúpenie superstaristky Moniky Bagárovej.

Vodná elektráreň Ružín uzatvorí sériu podujatí Otvorená elektráreň 2014. 28. júna budú návštevníci môcť vidieť technológie a vnútro vodnej elektrárne a popri tom zažiť atrakcie, zábavu a vystúpenia slovenských i regionálnych umelcov, podobne ako v ostatných elektrárňach. Na Ružíne bude dňom sprevádzať obľúbený moderátor Alex Štefuca.

Upozornenie: Vzhľadom na prísne pravidlá bezpečnosti bude vstup do areálu Atómových elektrární umožnený len registrovaným návštevníkom. Prosíme, aby osobné údaje: meno, priezvisko, dátum narodenia, číslo občianskeho preukazu, alebo cestovného pasu, u detí od 5 do 15 rokov číslo preukazu poistenca verejného zdravotného poistenia a adresa bydliska elektronicky zaslali záujemcovia o návštevu do 3. 6. na adresu infocentrum@enel.com, v prípade AE Bohunice V2 do 16. 6. na adresu: infoebo@enel.com

Pri vstupe do areálu ktorejkoľvek elektrárne sa musí každý návštevník preukázať platným uvedeným dokladom totožnosti.

Odporúčané články

Za posúvaním dostavby Mochoviec je viacero faktorov Slovenské elektrárne odstavili druhý mochovecký blok

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...