Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister financií Peter Kažimír Foto: SITA/Marián Peiger
1. októbra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia(7)

Slovenské elektrárne sú podľa Kažimíra možno nepredajné

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Predaj majoritného 66-percentného podielu Slovenských elektrární nebude taký jednoduchý. Myslí si to minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého je v Slovenských elektrárňach niekoľko nevyriešených právnych sporov, ktoré môžu celý predaj brzdiť. Minister dokonca hovorí, že elektrárne sú v súčasnom stave možno až nepredajné.

“Realita v Slovenských elektrárňach je asi tristnejšia, ako sa ju snažia talianski vlastníci prezentovať. Sú tam desiatky právnych sporov. Je tu otázka aj ochoty zo strany majoritného akcionára tieto spory riešiť. Z môjho pohľadu si myslím, že Slovenské elektrárne ako projekt predaja majú právne vady. A z tohto pohľadu sú možno aj nepredajné,” povedal po stredajšom rokovaní vlády Peter Kažimír.

O kúpe elektrární uvažuje aj štát

O navýšení podielu v Slovenských elektrárňach, teda o kúpe celého 66-percentného podielu respektíve jeho časti, uvažuje aj štát. Minister hospodárstva Pavol Pavlis sa nedávno nechal počuť, že štát by mohol za akcie elektrární zaplatiť prostriedkami získanými z predaja 49-percentného podielu firmy Slovak Telekom.

Minister Kažimír však tejto myšlienke nie je naklonený. “Delíme kožu medveďa, ktorý stále behá po lesoch. Budeme radi, ak sa nám podarí Telekom predať za čo najvyššiu cenu. Ja, ale budem žiadať, aby sa prioritne použil tento výnos na zníženiu dlhu, ako je to vo vládnom pláne,” povedal Kažimír. O inom použití prostriedkov z tohto predaja by musela podľa neho rozhodnúť vláda a následne parlament.

Taliani chcú predajom aktív zarobiť

Vedenie spoločnosti Enel začiatkom júla odsúhlasilo predaj svojho podielu v Slovenských elektrárňach. Okrem toho spoločnosť odsúhlasila predaj aktív v Rumunsku. Predaj aktív na Slovensku a v Rumunsku je súčasťou širšieho plánu predaja aktív v hodnote šesť miliárd eur. Tento program sa začal v roku 2013 a jeho cieľom je zníženie dlhu spoločnosti.

Otázne stále zostáva, koľko bude Enel za svoj podiel v elektrárňach pýtať. Známe je len to, že predajom Slovenských elektrární a aktív v Rumunsku by chceli Taliani získať aspoň 4,4 miliardy eur. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred ôsmimi rokmi necelých 840 miliónov eur.

Spoločnosť Slovenské elektrárne

je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu. V roku 2013 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,9 terawatthodiny elektrickej energie.

Odporúčané články

Kontrola Slovenských elektrární sa blíži, terčom sú financie Štát nemá na kúpu podielu Enelu v elektrárňach, hovorí KDH

Témy

Diskusia

elektrikarkka Trafená hus zagágala elektri-karka Vážená p. naprogramovaná! Najprv si preštudujte, za akých podmienok odpradal M+Dz za pomoci M. SE, a.s. Venujte pozornosť najmä procesom preceneniu majetku SE , ako podkladu na umelé zníženie zisku a podkladu pre vznik tlaku na nasledujúce zvyšovanie zisku! A... naša populistická vláda to zatiahne z našich peňazí. Naprogramovaná chudoba: Premiér Fico a šéf regulačného úradu Holjenčík majú cynický zmysel pre humor. Je to ich zvrátená energetická politika, ako cez zvýšené distribučné poplatky za elektrinu (za 5 rokov vzrástli aj o 636%) vyťahujú z priemernej domácnosti cca 43€ každoročne... Úžerník V prvom rade - ešte pred riešením problematiky energetiky na Slovensku by som ihneď dal do vyšetrovacej väzby a Leopoldova Dzurindu s Miklošom aj s pretekárom Malchárkom.......A hneď by sa veci v energetike /nie len v energetike / na Slovensku...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...