Slovenské firmy plánujú investovať do kvalifikovaných zamestnancov, zamerajú sa aj na inovácie

Podnikateľ, podnikanie
V budúcnosti chce energetické odvetvie najviac investovať do automatizácie. Primárnym dôvodom investovania do nových technológií je zníženie nákladov. Foto: www.thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Spoločnosti na Slovensku plánujú smerovať svoje investície v najbližších troch rokoch najmä do inovácií svojich produktov či spôsobov podnikania.

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KPMG s názvom Pulse of Economy 2017, v ktorom sa takto vyjadrili tri štvrtiny najvyšších predstaviteľov firiem v krajine. Prieskum sa uskutočnil v októbri a novembri minulého roka vo ôsmich stredo- a východoeurópskych krajinách na vzorke takmer 700 podnikových manažérov.

Prioritami udržanie kvalitných zamestnancov a digitalizácia

Druhou najčastejšou odpoveďou pri otázke smerovania investícií v najbližších rokoch bola digitálna infraštruktúra, ktorú uviedlo 64 % opýtaných na Slovensku. Prioritou pre firmy na Slovensku je však aj udržanie kvalitných zamestnancov, čo konštatuje až 83 % respondentov.

Jednou z najvýznamnejších oblastí investovania by tak mali byť aj školenia súčasných zamestnancov, kde plánuje v najbližších troch rokoch vynakladať prostriedky 67 % slovenských spoločností.

Firmy sa sústredia na získanie kvalitnej pracovnej sily

Situácia na trhu práce je zároveň podľa prieskumu v súčasnosti aj najväčším problémom, ktorému podniky na Slovensku čelia a ktorý zároveň bráni v raste ich obratu. Ako zásadnú prekážku vníma nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily 62 % firiem na Slovensku. Do náboru nových pracovníkov preto plánuje v najbližších troch rokoch investovať šesť z desiatich spoločností, 14 % dokonca výrazne.

Z pohľadu rizík podnikania šéfovia firiem na Slovensku vnímajú ako najväčšie riziko vývoj regulácie, čo uviedlo 45 % respondentov. Druhým najdôležitejším je na Slovensku prevádzkové riziko, ktoré spomenulo 37 % opýtaných, o tretie miesto sa delí strategické riziko a riziko súvisiace s nedostatkom talentov, ktoré v oboch prípadoch uviedlo 32 % manažérov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom