Slovenské hádzanárky úspešne vstúpili do kvalifikácie na MS, poradili si s najväčším konkurentom

HÁDZANÁ, Slovensko - Ukrajina
  • aktualizované 30. novembra 22:32

ŠAĽA 30. novembra (WebNoviny.sk) – Hádzanárky Slovenska zvíťazili na turnaji v Šali v piatkovom stretnutí I. fázy kvalifikácie majstrovstiev sveta žien 2019 v Japonsku nad Ukrajinkami 36:32 (17:13).

Triumfom nad svojím najväčším konkurentom v boji o prvenstvo v 1. skupine urobili výrazný krok k postupu do play-off.

Zverenky trénera Jána Packu k tomu ešte potrebujú zvládnuť zostávajúce dva víkendové zápasy – v sobotu proti Izraelčankám a v nedeľu proti Kosovčankám, oba so začiatkom o 18.00 h.

Do II. kvalifikačnej fázy (play-off), ktoré sa bude hrať od 31. mája do 6. júna 2019, postúpi víťaz skupiny a druhý tím konečného poradia za predpokladu, že bude mať najlepšiu bilanciu spomedzi všetkých štyroch družstiev na 2. priečkach jednotlivých skupín.

I. fáza kvalifikácie MS 2019 v Japonsku

• turnaj v Šali – 1. skupina

Kosovo – Izrael 25:28 (11:16)

Slovensko – Ukrajina 36:32 (17:13)
Zostava a góly SR: Medveďová, Gubiková, Oguntoye – Tulipánová 1, Trúnková, J. Vargová, M. Holešová 6, Patrnčiaková 4, Pócsíková, Popovcová, M. Rajnohová 12/5, Bujnochová, S. Szarková 9, Rebičová, Kučerová, Fiľková-Trehubová 4
Najviac gólov za Ukrajinu: Borščenková 7/1
pok. hody: 5/5 – 3/2, vylúčené: 3 – 4, rozhodovali: M. Sáová a V. Sáová (obe Portug.), 2200 divákov

sobota 1. 12.
Ukrajina – Kosovo (15.30), Izrael – Slovensko (18.00)
nedeľa 2. 12.
Ukrajina – Izrael (15.30), Slovensko – Kosovo (18.00)

Ján Packa (tréner SR): „Bol to ťažký zápas, ale zároveň aj veľmi dobrý. Hrala sa pekná hádzaná, o čo sa pričinili obe družstvá. Fungovali nám útok i obrana, všetko nám vychádzalo, takže je som veľmi spokojný. Dovolím si povedať, že teraz už postúpime. Ukrajina má skúsené hráčky, ktoré dokázali využiť naše slabšie chvíľky. Musím však vyjadriť spokojnosť, ako sme to uhrali. Pochvalu si zaslúži celé družstvo.“

Monika Rajnohová (spojka SR): „Bol to určite po veľmi dlhej dobe jeden z mojich najvydarenejších duelov, ale nebolo to len o mne. Darilo sa aj ďalším hráčkam, spomeniem napríklad Simu Szarkovú. Útočnú fázu sme mali dnes vydarenú, o čom svedčí aj 36 strelených gólov. Na defenzíve však ešte musíme popracovať. Ešte máme veľmi veľa čo zlepšovať, ale sme rady, že sme uspeli.“

Simona Szarková (spojka SR): „Keď sme hrali s Ukrajinkami pred dvoma rokmi, tak sme mali stabilizovanejší káder, boli sme dlhšie spolu. Aj preto som sa tohto stretnutia bála, ale teraz som veľmi šťastná, že to takto dopadlo. V útoku to bolo dobré, ale myslím si, že sme mali rezervy v obrane. V druhom polčase sa súperkám rozstrieľala Glibková a už sme toľko nedávali pozor na ich pivotku.“

I. polčas

Diváci v solídne zaplnenej šalianskej hale čakali na prvý gól až do 5. min, keď sa z kontry presadila Holešová. Ukrajinky síce z 0:2 vyrovnali na 2:2, ale Slovenky v ďalšom priebehu úvodného dejstva ani raz nepustili svoje súperky do vedenia. Za stavu 3:3 využili domáce reprezentantky presilovku, aby sa odpútali na 5:3 a vzápätí i 6:3.

Ich náskok narastal až do 19. min, keď na 11:6 skórovala Patrnčiaková. Ukrajinský tím si zobral oddychový čas, ktorým akoby na chvíľu vyhodil hráčky v bielych dresoch z rytmu. Začali robiť chyby a v 25. min sa ich náskok scvrkol na jediný gól (12:11). Záver I. polčasu však predsa len zvládli a na prestávku išli – aj vďaka päťgólovým strelkyniam Rajnohovej so Szarkovou – s nádejným vedením 17:13.

II. polčas

O to však v druhom dejstve prišli. Oguntoye síce chytila za stavu 21:19 v 39. min pokutový hod Glibkovej, ale o štyri minúty neskôr Borščenková do prázdnej slovenskej bránky vyrovnala na 22:22. Zásluhou strelecky disponovanej Rajnohovej a Holešovej bolo v 46. min 25:23 pre SR, ale ukrajinské družstvo opäť dokázalo vyrovnať.

O všetkom sa rozhodlo v zaverečnej desaťminútovke. Packove zverenky sa opäť odpútali, Rajnohová svojím jubilejným desiatym presným zásahom upravila v 54. min na 31:29. Slovenky už vedenie z rúk aj vďaka zákrokom Oguntoyeovej z rúk nepustili. Víťaznú poistku v 59. min pridala Rajnohová, ešte sa presadila aj Fiľková-Trehubová a slovenský gólový účet uzavrela opäť Rajnohová. Ukrajinky tesne pred záverečným hvizdom už len skorigovali na konečných 32:36.