Slovenské hokejistky začínajú v Poprade bojovať o olympiádu

Hokej_ženy_reprezentácia
Slovenské hokejistky počas zápasu na olympijskom turnaji vo Vancouveri. Foto: SITA/AP

POPRAD 6. februára (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia žien bude bojovať od štvrtka 7. do nedele 10. februára v Poprade o druhú účasť na zimných olympijských hrách.

O jedinú miestenku do Soči 2014 sa budú pod Tatrami usilovať aj Nórsko, Japonsko a Dánsko.

Na základe postavenia v rebríčku Medzinárodnej hokejovej federácie sú favoritkami práve Slovenky, ktoré sa zúčastnili už na zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri.

Do Kanady sa vtedy prebojovali až ako sedemnásty tím poradia, s ich účasťou vtedy nikto nepočítal.

„Pred štyrmi rokmi sme vstupovali do olympijskej predkvalifikácie, ktorá sa konala v lotyšskej Liepaji, ako sedemnáste družstvo rebríčka IIHF. Naším cieľom bolo postúpiť do hlavnej kvalifikácie,“ spomína na webe Slovenského zväzu ľadového hokeja Iveta Karafiátová

Obrankyňa slovenskej reprezentácie ďalej dodala: „Do kvalifikačného turnaja, ktorý sa konal v nemeckom Bad Tölzi, sme postúpili ako najväčší outsider. Hneď v prvom zápase nás čakalo domáce Nemecko, hlavný ašpirant na postup na olympiádu do Vancouveru. Dovtedy sme proti Nemkám, ktoré mali bohaté skúsenosti z A-kategórie MS, nehrali. Nám sa ich podarilo zaskočiť, pozorne sme bránili a z rýchlych protiútokov sme skórovali. Vyhrali sme nad Nemkami a aj ďalšie dva zápasy a kvalifikovali sme sa na vancouverskú olympiádu. Bolo to niečo fantastické, neuveriteľné, o takom niečom sa nám pred tou sezónou ani len nesnívalo.“

Očakávania sú vysoké

Do terajšej kvalifikácie však vstupujú v inej pozícii. Slovenky majú už skúsenosti so zápasmi v A-kategórii MS, hrali na ZOH, v rebríčku IIHF sú vysoko.

Slovenské hokejistky sa budú musieť vyrovnať s oveľa väčším tlakom. „Určite aj očakávania verejnosti sú vyššie ako pred štyrmi rokmi, ale turnaj v Poprade bude nesmierne náročný. Dánky, ktoré postúpili z predkvalifikácie, sú v podobnej situácii ako my pred štyrmi rokmi – sú najväčšími outsiderkami turnaja. Silu Nórok a Japoniek poznáme, sú to nesmierne silné družstvá, Japonky v príprave na kvalifikáciu dvakrát vyhrali nad Češkami. V družstve je nás však viac, čo sme už odohrali veľa ťažkých zápasov, bude to len a len na nás, ako turnaj zvládneme. Myslím si, že všetko máme vo svojich rukách. Už aj kvôli mladším spoluhráčkam z kabíny by bolo úžasné znovu zažiť tú skvelú olympijskú atmosféru,“ doplnila pre hockeyslovakia.sk Iveta Karafiátová.

Odohrali aj prípravné zápasy

Miroslav Karafiát
Foto: SITA/Marián Peiger

Slovenky sa v Poprade pripravujú už druhý týždeň. V rámci kempu odohrali dva zápasy s Čínou (1:3, 5:2).

Tréner Miroslav Karafiát nemôže rátať s dvojicou legionárok z Agideľu Ufa – útočníčkou Nicol Čupkovou a brankárkou Janou Budajovou. „Obe sa z osobných dôvodov vzdali reprezentácie. Je to na škodu celého tímu, ale musíme sa s tým vyrovnať. Nahradili ich Nikola Gápová a Monika Kvaková. Dievčatá napísali, že sú to osobné dôvody. Môže za tým byť kadečo. Pre mňa je to uzatvorená vec. Musíme ísť dopredu a čo najlepšie pripraviť dievčatá na tri kvalifikačné zápasy,“ prezradil kouč slovenského družstva.

Zo zdravotných dôvodov nemôže vo februári reprezentovať ani obrankyňa Nikola Balášová, ktorú v kádri národného tímu nahradila Alexandra Turcsányiová, a pre zlomeninu ruky vypadla z nominácie skúsená Anna Džurňáková. Zodpovednosť bude predovšetkým na pleciach skúsených harcovníčok Zuzany Tomčíkovej, Ivety Karafiátovej a Jany Kapustovej.

Aj keď je tím SR spomedzi reprezentácií na popradskom turnaji najvyššie v hodnotení krajín, jednoduché to mať nebude. „Čakajú nás tri ťažké zápasy. Štýl nórskych a dánskych hokejistiek je založený na silovom poňatí hry. Veľmi ťažko sa odstavujú od puku, budú to náročné a veľmi boľavé zápasy. Japonské hokejistky sú ako ´malé motorové myši´. Veľmi dobre korčuľujú, hýbu sa, kričia si na ľade a pomáhajú si. Dievčatá vedia, o čo sa hrá. Verím, že vydajú zo seba maximum, veď ide o obrovský turnaj, ktorý sa hrá raz za štyri roky. Tam musí ísť bolesť bokom a dievčatá musia zo seba vydať maximum,“ dodal Miroslav Karafiát. Zápasy Slovenska vysiela v priamych prenosoch Dvojka RTVS.

Okrem Popradu sa o ďalšiu miestenku na ZOH 2014 bude hrať aj v nemeckom Weidene, kde sa predstavia domáce hráčky, Kazašky, Češky a Číňanky. Priamy postup do Soči si na základe rebríčka IIHF vybojovali Američanky, Kanaďanky, Švajčiarky, Fínky, Švédky a Rusky.

Káder slovenskej ženskej hokejovej reprezentácie pred februárovým turnajom C-skupiny finále ženskej kvalifikácie o postup na ZOH 2014 do Soči (Poprad/SR):

Brankárky: Monika Kvaková (ŽHKm Zvolen), Zuzana Tomčíková (HC Tornado Moskva/Rus.), Romana Kiapešová (HC Spišská Nová Ves/MHK Dolný Kubín)

Obrankyne: Alexandra Turcsányiová (HC Spišská Nová Ves), Barbora Brémová (HK Poprad), Iveta Karafiátová (HC Plzeň 1929 ženy/ČR), Barbora Kežmarská (HC Spišská Nová Ves), Denisa Lalíková (HK Púchov/HC Topoľčany), Michaela Matejová (Brandis juniors Ladies Team/Švaj.)

Útočníčky: Janka Čulíková (HC Topoľčany), Mária Herichová (Wiener Eislöwen/Rak.), Nikola Gápová, Viktória Ihnaťová (obe SK Karviná – ženy/ČR), Petra Jurčová (HC Spišská Nová Ves), Jana Kapustová (HC Tornado Moskva/Rus.), Lívia Lučová (Banff Hockey Academy/Kan.), Alica Mihaliková (Vermont Stars/USA), Miriam Mikesková (HC Topoľčany), Miroslava Plencnerová (HC Spišská Nová Ves), Petra Pravlíková (Artkyk Universitet Uchta/Rus.), Lenka Sroková (HC Spišská Nová Ves), Martina Veličková (HC Pantera Minsk/Biel.)

Program C-skupiny finále ženskej kvalifikácie o postup na ZOH 2014 do Soči (Poprad/SR):

štvrtok 7. februára: Nórsko – Japonsko (14.00), Slovensko – Dánsko (18.00)

piatok 8. februára: Nórsko – Dánsko (14.00), Japonsko – Slovensko (18.00)

sobota 9. februára: voľný deň

nedeľa 10. februára: Dánsko – Japonsko (14.00), Slovensko – Nórsko (18.00)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta KarafiátováMiroslav KarafiátZuzana Tomčíková
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia žien