Slovenské hokejové tímy už v Erzurume trénovali

Hokejky
Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Havran

ERZURUM 25. januára (WEBNOVINY) – Slovenské hokejové tímy sa pred začiatkom jubilejnej XXV. svetovej zimnej univerziády (SZU) už pomaly udomácňujú v jeh dejisku v tureckom Erzurume. Ako agentúre SITA prezradil generálny sekretár Slovenskej asociácie univerzitného športu (SAUŠ) Mikuláš Ortutay, hokejové výbery mali menší problém pri prílete.

Príchod dvoch slovenských hokejových tímov spôsobil menší rozruch pri vstupe do dediny, ich batožina zapratala vstupné priestory. Zdĺhavá kontrola spôsobila, že sa športovci dostali do postele až o tretej ráno,“ informoval Ortutay a pokračoval: „V pondelok popoludní oba tímy absolvovali svoj prvý tréning v novučičkej športovej hale, kde sú dve ľadové plochy, na ktorých prebehnú všetky súťaže hokejového turnaja. Dievčatá nastúpia na svoj prvý zápas v deň otvorenia svetovej zimnej univerziády 27. januára proti družstvu USA. Muži odohrajú svoj prvý zápas so Španielmi už o deň neskôr.

Ako je známe, hokejisti budú v Erzurume obhajovať bronz z čínskeho Char-pinu 2009, ženy sa určite pokúsia minimálne zopakovať štvrté miesto spred dvoch rokov. V najbližších dňoch by mali do dejiska SZU prilietať ďalší slovenskí športovci. „Tešíme sa na príchod ďalších členov slovenskej výpravy, ktorí budú prichádzať do dejiska univerziády postupne, podľa športového programu. Celkovo bude mať slovenská výprava 61 športovcov. Slávnostné otvorenie sa uskutoční na futbalovom štadióne v Erzurume už vo štvrtok 27. januára vo večerných hodinách,“ informoval M. Ortutay a na margo podmienok v Turecku dodal: „Teploty v dejisku univerziády sa pohybujú cez deň do mínus šesť stupňov Celzia, vo večerných hodinách až do mínus osemnásť stupňov. Najväčší problém spôsobuje nedostatok snehu, predovšetkým na zjazdových tratiach. Služby pre jednotlivé výpravy pomáha zabezpečovať tím dobrovoľníkov. Sú to predovšetkým študenti tureckých univerzít.“

Samotný celosvetový sviatok univerzitného športu sa začne oficiálnym otvorením až vo štvrtok 27. januára a vyvrcholí 6. februára 2011. Najväčšou slovenskou nádejou bude rovnako ako pred odchodom do Char-pinu pred dvoma rokmi bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. Slováci budú mať zastúpenie v ôsmich športoch – okrem behu na lyžiach aj v biatlone, akrobatickom lyžovaní, hokeji, rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe, skokoch na lyžiach, snoubordingu a v zjazdovom lyžovaní, neobsadia curling, krasokorčuľovanie a severskú kombináciu.

Celkovo sa v Erzurume očakáva štart športovcov z 57 krajín, čo by bolo historické maximum SZU. Organizátori si trúfajú pokoriť aj rekord v počte účastníkov z Turína 2007, kde sa ich predstavilo takmer 2500. Slovenskí športovci si vybojovali pred dvoma rokmi v Char-pine tri medaily: Jaroslav Babušiak bol strieborný v super G a bronzový v kombinácii, hokejisti skončili tretí. Vďaka týmto úspechom získali Slováci na 24. SZU viac medailí ako v roku 2007 v Turíne aj v roku 2005 v Innsbrucku, kde sa radovali vždy z dvoch cenných kovov. Celkovo majú v ére samostatnosti na zimných univerziádach bilanciu 12 zlatých, 11 strieborných a 18 bronzových medailí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováJaroslav Babušiak