Slovenské investície smerujú do Gruzínska

Slovenské investície smerujú do Gruzínska
Slovenské investície smerujú do Gruzínska

BRATISLAVA 21. decembra (WBN/PR) – Slabá obchodná bilancia medzi Slovenskom a Gruzínskom by už v blízkej budúcnosti mohla byť minulosťou. Naznačujú to prvé výsledky bilaterálneho podnikateľského fóra v Tbilisi, na ktorom sa stretlo viac ako 60 podnikateľských subjektov z obidvoch krajín. Podnikatelia hľadali možnosti vzájomnej spolupráce, záujem bol predovšetkým o oblasti ako energetická efektívnosť, ľahký priemysel a cestovný ruch. Podujatie zorganizovala mimovládna organizácia Slovenská atlantická komisia v spolupráci s gruzínskym partnerom Nadáciou Levana Mikeladzeho a finančnou podporou SlovakAid.

„Úlohou fóra bolo identifikovať možnosti vzájomnej spolupráce oboch krajín, posilniť slovensko-gruzínske hospodárske vzťahy a podporiť hospodársky rozmer slovenskej zahraničnej politiky,“ vysvetlil Ján Cingel, programový riaditeľ Slovenskej atlantickej komisie. Okrem slovenských a gruzínskych podnikateľov sa fóra zúčastnili aj zástupcovia agentúry NADSME a slovenského Ministerstva zahraničných vecí. Gruzínsku stranu reprezentovala Gruzínska národná investičná agentúra, Gruzínska asociácia malých a stredných podnikov a Gruzínska medzinárodná obchodná komora.

Slováci postavia v Gruzínsku aquapark

Fórum oznámilo plánovanú investíciu slovenskej spoločnosti Eurocom Investment, ktorá u nás prevádzkuje Thermal Park Bešeňová. Tá postaví pri Tbilisi aquapark za 9,4 miliónov Euro. Stavebné práce začnú v januári 2012. Letná časť aquaparku otvorí svoje brány už v júli budúceho roku, zimná časť v decembri 2012. Takmer polovicu všetkých prác vykonajú slovenské firmy.

Priaznivé podmienky pre investovanie

Krajina sa snaží zahraničných investorov prilákať priaznivým investičným a podnikateľským prostredím. „Gruzínsko je odolné voči kríze, ekonomika rastie 6,5 percent ročne a turistický ruch v krajine v poslednom období vzrástol o 47 percent,“ upozornil Giorgi Tsikolia, z Gruzínskej národnej investičnej agentúry (GNIA). Lákadlom môže byť aj 18 percentná DPH a daň z príjmu právnických osôb na úrovni 15 percent. Krajina dokonca neukladá podnikateľom povinnosť platiť sociálne odvody.

„Investovať v Gruzínsku je jednoduché. Založiť firmu trvá len jeden deň, cudzinci môžu kupovať nehnuteľnosti aj pôdu bez obmedzení,“ doplnil riaditeľ Gruzínskej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania, Kakha Kokhreidze. Uľahčiť obchodovanie s EÚ a odstrániť niektoré colné poplatky by mala dohoda o voľnom obchode medzi Gruzínskom a EÚ. Rozhovory o nej začnú už budúci rok.

Gruzínsko chce turistov

Podľa gruzínskych predstaviteľov má najväčší investičný potenciál turizmus. Krajina by chcela návštevníkov prilákať najmä do hôr, veľa sa hovorí aj o kúpeľnej turistike. K súčasným trom lyžiarskym strediskám by tak mohli čoskoro pribudnúť aj ďalšie. Okrem toho, Gruzínci plánujú rozvíjať aj iné oblasti napríklad hydroenergetiku, či strojárstvo najmä v súvislosti s energetickým priemyslom. Krajina je tranzitným uzlom medzi Európou a Áziou, dôležitý je preto rozvoj logistických kapacít. Potenciál majú najmä oblasti ako modernizácia železníc, budovanie infraštruktúry či skladovacích kapacít. Gruzínska vláda by pozornosť investorov rada upriamila aj na poľnohospodárstvo a potravinársky priemysel.

Vzájomná obchodná bilancia doteraz neoslnila

Obchodná výmena obidvoch krajín je zatiaľ len veľmi skromná. Podľa údajov GNIA v roku 2010 dosiahla obrat približne 7,7 mil. USD. Minulý rok Slováci do kaukazskej republiky vyviezli tovar a služby v hodnote 6,6 mil. USD, opačným smerom putoval tovar v hodnote len o málo prevyšujúcej jeden milión USD. Tohtoročné čísla zatiaľ potvrdzujú dramatický pokles predovšetkým v našom exporte, keď sme za prvých deväť mesiacov vyviezli tovar v hodnote len 2,4 mil. USD a doviezli tovar v hodnote 1,5 mil. USD.

Najživšia obchodná výmena medzi obomi krajinami bola v rokoch 2004 a 2005, keď sme z Gruzínska doviezli tovar v hodnote 2,6, resp. 2,9 mil. USD. Do krajiny sme najviac vyviezli v roku 2008 – 8,9 mil. USD. Vzájomný obchod narušila vojna s Ruskom, doteraz sa výmena nenaštartovala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SAC Slovenská atlantická komisia