Slovenské národné divadlo zažiarilo, rozdali prestížne DOSKY

Jubilejný 20. ročník Divadelných ocenení sezóny DOSKY 2015
Zľava: Moderátori večera Kristína Farkašová a Juraj Ďuriš (na koni) počas 20. ročníka Divadelných ocenení sezóny DOSKY 2015 v Slovenskom národnom divadle (SND). Bratislava, 20. september 2015. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenské národné divadlo (SND) v nedeľu zažiarilo niekoľko ráz. Nielenže sa naša prvá divadelná scéna stala po prvý raz dejiskom udeľovania prestížnych cien ankety DOSKY – Divadelných ocenení sezóny, ale väčšina DOSIEK v nedeľu večer ostala v rukách divadelníkov zo SND.

Národné divadlo získalo za sezónu 2014/ 2015 DOSKY v kategóriách: najlepšia inscenácia, najlepšia réžia, najlepší ženský herecký výkon, najlepšia scénografia a najlepšia hudba. Všetkých päť ocenení získalo za jediný činoherný titul, inscenáciu Mojmír II. alebo Súmrak ríše. DOSKY oslávili tento rok 20. výročie a priniesli hneď niekoľko noviniek.

Obrazom: Jubilejný 20. ročník Divadelných ocenení sezóny DOSKY 2015

Najlepšou herečkou sa stala Dominika Kavaschová

Najlepšou inscenáciou sezóny 2014/ 2015 sa stala hra Viliama Klimáčka Mojmír II. alebo Súmrak ríše, ktorú priniesla Činohra SND v Bratislave. DOSKU za jej réžiu si odniesol Rastislav Ballek. DOSKA za najlepší ženský herecký výkon sezóny 2014/2015 patrí Dominike Kavaschovej za postavu Runy v hre Mojmír II. alebo Súmrak ríše. DOSKU udelili aj Jurajovi Poliakovi za scénografiu v inscenácii Mojmír II. alebo Súmrak ríše.

Prekvapenie sa vôbec nekonalo v kategórii najlepšia scénická hudba sezóny 2014/2015. Jej víťaz – Andrej Kalinka bol jasný od začiatku, keďže jeho tvorba mu zaistila všetky tri nominácie. DOSKY napokon získal za hudbu k inscenácii Mojmír II. alebo Súmrak ríše.

Divadelní kritici, teoretici a publicisti rozhodli, že DOSKY za najlepší mužský herecký výkon sezóny 2014/ 2015 patria Tamásovi Gálovi za postavu Zsolta Vidru v inscenácii Spiatočka / Rükverc košického Divadla Thália. Zaujímavosťou je, že Tamás Gál bol v histórii ocenení prvým nominovaným hercom z maďarského divadla.

Jubilejný 20. ročník Divadelných ocenení sezóny DOSKY 2015
Foto: SITA/Marko Erd

Odovzdala sa aj Cena Slovenského centra AICT

Ocenenie DOSKY za najlepší kostým sezóny 2014/ 2015 získala Eva Farkašová za kostýmy k inscenácii Zvedavý sloník v Bábkovom divadle Žilina. Objavom sezóny 2014/ 2015 a nositeľkami DOSIEK sa stali Veronika Pavelková a Lýdia Petrušová za koncept inscenácie „Mama ma má_ _ _“ v bratislavskom Divadle elledanse.

V rámci ceremoniálu sa po prvý raz odovzdala aj Cena Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Putovala do rúk operného historika a teatrológa Jaroslava Blaha, iniciátora Zámockých hier zvolenských a dlhoročného propagátora opery na Slovensku. Nová je aj Cena Bratislavské divadlo sezóny, o ktorej rozhodli v internetovom hlasovaní diváci.

Spolu 4065 hlasujúcich rozhodlo o víťazstve Divadla GUnaGU, ktoré získalo 808 hlasov, nasledovali ho Astorka Korzo ´90 s 659 hlasmi a Divadlo LUDUS – kreatívne centrom mladých s 488 hlasmi. Cena má podobu dlažobnej kocky pripomínajúce svojim tvarom symboliku mesta Bratislavy a ktorá má položí základ virtuálnej bratislavskej „broadway“.

Jubilejný 20. ročník Divadelných ocenení sezóny DOSKY 2015
Foto: SITA/Marko Erd

Jubilejný ročník sa niesol v znamení noviniek

Ceremoniál jubilejného 20. ročníka sa konal v spolupráci so Slovenským národným divadlom v Sále činohry, v novej budove SND v Bratislave. Režisérom podujatia bol Peter Oravec, moderovali ho Kristína Farkašová, Lujza Garajová Schrameková a Juraj Ďuriš. V galaprograme spoluúčinkovali Barbora Švidraňová, spevácky zbor Pressburg Singers pod vedením Janky Rychlej a tanečníci Baletu SND – Gloria Todeschini a Calogero Failla.

Jubilejný 20. ročník DOSIEK sa niesol v znamení niekoľkých noviniek. Po 19 rokoch v Nitre, kde ocenenia otvárali medzinárodný festival Divadelná Nitra sa DOSKY presunuli do Bratislavy, na scénu SND a lístky na ne si mohla kúpiť aj verejnosť.

Anketu DOSKY – Divadelné ocenenia sezóny vyhlasuje Asociácia súčasného divadla v spolupráci so Slovenským centrom AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov. Hlasovania sa v tomto roku zúčastnilo 36 kritikov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barbora ŠvidraňováKristína Farkašová
Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadlo