Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlajky SR a Gruzínska
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Slovenské skúsenosti s integráciou rezonovali v Gruzínsku

BRATISLAVA/TBILISI, 6. marca (WBN/PR) – Pred niekoľkými dňami sa na gruzínskom Ministerstve hospodárstva a udržateľného rozvoja uskutočnilo stretnutie slovenských expertov so štátnym tajomníkom rezortu, Mikheilom Janelidzem. Diskutovalo sa o možnostiach spolupráce Slovenska s Gruzínskom v oblasti odovzdávania skúseností s predvstupovým procesom do Európskej únie. Gruzínsko ako krajina Východného partnerstva EÚ, otvorene proklamuje svoj záujem o vstup do Únie. Krajina nedávno zavŕšila dvojročný proces prípravy na začatie rozhovorov s EÚ o vytvorení rozsiahlej a komplexnej zóny voľného obchodu (DCFTA). Prvé kolo rokovaní prebehne na konci marca 2012, rozhovory by sa mohli ukončiť do dvoch rokov.

Gruzínska strana sa zaujímala aj o rozvojové programy Slovenskej republiky, ako aj o druhy a formy ďalšej pomoci, ktorú môže Slovensko kaukazskej republike poskytovať. Za slovenskú stranu sa stretnutia zúčastnili veľvyslanec František Ružička, zo slovenského Ministerstva zahraničných vecí, veľvyslanec Róbert Kirnág, vedúci Zastupiteľského úradu SR v Macedónsku a Ján Cingel zo Slovenskej atlantickej komisie.

Gruzínci ocenili podporu Slovenska svojmu euro-integračnému úsiliu. Zástupcovia rezortu zodpovedného za agendu DCFTA sa počas diskusie intenzívne zaujímali o slovenské skúsenosti v rôznych oblastiach súvisiacich so zapojením sa Slovenska do jednotného vnútorného trhu EÚ. „I napriek pomerne odlišným charakteristikám ekonomík oboch štátov sú slovenské skúsenosti a know-how z obdobia ekonomickej transformácie pre kaukazskú krajinu veľmi prínosné. Môžu byť nápomocné pri prijímaní a úspešnej realizácii potrebných opatrení na ceste do Európy,“ konštatuje projektový manažér Slovenskej atlantickej komisie Ján Cingel.

Stretnutie sa uskutočnilo v rámci tretej fázy projektu „Georgia: Knocking on the EU’s Door,” ktorý od novembra 2011 realizuje Slovenská atlantická komisia v spolupráci s gruzínskou organizáciou Levan Mikeladze Foundation za finančnej podpory SlovakAid. Jeho hlavným cieľom je prispieť k posilneniu demokratických inštitúcií v Gruzínsku a podporiť jeho euro-atlantické integračné ambície prostredníctvom transferu unikátnych slovenských skúseností a know-how.

Odporúčané články

Analytici: Ruská propaganda je systematicky organizovaná Na GLOBSEC pricestuje Z. Brzezinski i ministri zahraničia V4

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X