Slovenské startupy sa financujú najmä z vlastných zdrojov

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenské startupy financujú svoje projekty najmä z vlastných zdrojov. Vyplýva to z prieskumu o startupoch Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE), podľa ktorého 83 percent opýtaných využíva na podnikanie vlastné financie. Startupisti ďalej využívajú financovanie pomocou podpory podnikateľských anjelov (30 percent) či miestnych a zahraničných fondov 24 percent.

Viac ako polovica z opýtaných podľa SAPIE rozvíja nový produkt alebo službu v troch najpopulárnejších oblastiach, a to v internetových službách (26 percent), v SaaS, čiže softvér ako služba (26 percent) a v mobilných softvérových službách (23 percent).

Z hľadiska právnej formy zakladatelia startupov podľa prieskumu preferujú spoločnosť s ručením obmedzeným, a to v 70 percentách prípadov. Akciovú spoločnosť si vybralo 17 percent startupov, na živnosť podnikajú tri percentá startupistov a 10 percent opýtaných označilo možnosť iné.

Prieskum sa zaoberal aj časom vzniku startupov, z ktorého vyplynulo, že 60 percent slovenských startupov bolo založených za posledné tri roky. Za vznikom spoločností sú podľa prieskumu najmä mladí ľudia, pretože v 83 percentách prípadov mali ich zakladatelia 20 až 39 rokov. Pomer žien v startupoch sa podľa SAPIE zlepšuje, 30 percent zo vzniknutých startupov založili ženy a 41 percent žien je v tomto type spoločnosti zamestnaných.

SAPIE je členská organizácia, ktorá reprezentuje viac ako štyridsať spoločností pri príprave a pripomienkovaní legislatívy na národnej a európskej úrovni, vytvára národné a regionálne partnerstvá a podporuje rozvoj inovácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom