Slovenské stavebníctvo sa pre koronakrízu prepadlo najviac z celej Európskej únie, lepšie sú na tom aj Česi

stavba, dom
Foto: ilustračné, Getty images

Stavebná výroba v eurozóne v auguste medzimesačne stúpla o 2,6 percenta a v rámci celej Európskej únie o 2,4 percenta. Medziročne však bola v eurozóne slabšia o 0,9 percenta a v celej EÚ o 1,5 percenta.

Banner, SPP

Na Slovensku sa medzimesačne aj medziročne stavebníctvo v auguste prepadlo najviac v rámci krajín, z ktorých boli údaje k dispozícii. Medzimesačne kleslo o 2,5 percenta a medziročne až o 18 percent. Vyplýva to z informácií, ktoré v pondelok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na druhej a tretej najhoršej priečke v rámci medzimesačného poklesu boli za Slovenskom Belgicko (-2 percentá) a Česko (-1,4 percenta). Najsilnejší medzimesačný rast stavebníctva v auguste dosiahli Francúzsko (4,9 percenta), Slovinsko (2,4 percenta) a Maďarsko (1,9 percenta).

V rámci medziročného oslabenia stavebníctva v auguste druhú a tretiu najnepriaznivejšiu pozíciu po Slovensku obsadili Maďarsko (-13,6 percenta) a Poľsko (-12,1 percenta). Najlepšie sa medziročne vyvíjalo stavebníctvo Rumunska s rastom o 12,4 percenta, Slovinska (4,8 percenta) a Fínska (2,2 percenta).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európska úniaEurostat