Aktualizované: Slovenské štvorkajaky sa dostali do A-finále na ME v Belehrade, o medailu zabojuje aj dvojkajak

K4 kanoisti
  • aktualizované 8. júna 19:18

BELEHRAD 8. júna (WebNoviny.sk) – Dovedna päť slovenských lodí si v piatok vybojovalo postup do A-finále na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v srbskom Belehrade.

Mládková s dramatickým záverom

Priamo z rozjázd sa do finále kvalifikovať podarilo štvorkajaku v zložení Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr a Tibor Linka na 500 m trati aj posádke K4 na jednom kilometri v zložení Samuel Baláž, Milan Fraňa, Gábor Jakubík, Tibor Linka. Do záverečného boja o medaily ide aj dvojkajak Peter Gelle, Adam Botek, tí sa kvalifikovali do A-finále na 1000 m aj polovičnej trati.

Päticu slovenských finalistov popoludní skompletizovala Ivana Mládková v K1 žien na 500 m. V rozjazde, z ktorej priamo postupoval do finále len víťaz, skončila tretia a rovnakú pozíciu, postupovú, si vybojovala v dramatickom závere vo svojej semifinálovej jazde.

„Na semifinále som šla s vedomím, že je ťažšie než to druhé. Cítila som sa však dobre, mám lepšiu formu než iné roky, a tak som si povedala, že by som to mala zužitkovať. Vedela som, že tri moje súperky sú veľmi silné, navyše boli veľmi ťažké podmienky. Zdolala som štvrtú pretekárku zo Svetového pohára v Duisburgu, kde som ja bola za ňou piata, tak som jej to opätovala. Som rada, že som postúpila. Je to cieľ každého športovca, keď ide na takéto podujatie,“ povedala Ivana tesne po dojazde do cieľa na špecializovanom webe canoe.sk.

Splnený cieľ

Svoj komentár poskytol aj skúsený kajakár Erik Vlček po priamom postupe do finále v K4 500 m. „Rozjazdy a dráhy sa nasadzovali podľa minuloročných ME. Paradoxne, inú posádku mali Nemci, Španieli i Maďari, tieto lode skončili viac vzadu. Teraz sú to top lode, takže v jednej rozjazde sa stretlo 4-5 veľmi silných posádok, z ktorých postupujú len tri. V takejto zostave nik iný nemal nárok, Česi a Rusi museli ísť do semifinále. My sme využili, že v našej rozjazde boli relatívne slabšie lode,“ uviedol Vlček na webe canoe.sk.

„Bola to dobrá jazda, chlapci zozadu tlačili ako ´blázni´, išlo sa mi dobre, cítil som silu, kajak nespomaľoval, akurát také 3-4 vážnejšie myknutia sa pritrafili, čo nás rozhodilo, a tam nám Bielorusi odskočili na tri desatinky, čo bol rozdiel v cieli. To však nie je podstatné, lebo sme postúpili priamo do finále, to bol náš cieľ,“ dodal Vlček.

Semifinále

Zostávajúcich šesť slovenských lodí sa kvalifikovalo do semifinále – kajakár Matej Michálek a kanoista Matej Rusnák na jednom kilometri, Rusnák aj na polovičnej vzdialenosti, tiež ženský štvorkajak Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová, Martina Kohlová a Mariana Petrušová tiež na 500 m.

V semifinále sa predstavili aj Mariana Petrušová s Martinou Kohlovou v K2 na 500 m a Lucia Valová s Hanou Mikéciovou v C2 tiež na 500 m. Okrem Mládkovej postupu do boja o medaily si Slováci vybojovali aj tri pokračovania v B-finále počas víkendu, teda do bojov o celkové 10.- 18. miesto.

Dianie na ME 2018 v Belehrade pokračuje v sobotu od 9.31 h finálovými jazdami na 1000 a 500 m.

Majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike

• piatok, Belehrad:

1000 m
K1 muži – II. rozjazda: 5. Matej Michálek (SR) 3:47,669 – postúpil do semifinále
K2 muži – II. rozjazda: 1. Peter Gelle, Adam Botek (SR) 3:18,234 – postúpili do A-finále
K4 muži – II. rozjazda: 1. Slovensko (Samuel Baláž, Milan Fraňa, Gábor Jakubík, Tibor Linka) 3:06,976 – postúpili do A-finále
C1 muži – II. rozjazda: 6. Matej Rusnák (SR) 4:35,997 – postúpil do semifinále

500 m
C1 muži – III. rozjazda: 5. Matej Rusnák (SR) 2:07,810 – postúpil do semifinále
K4 muži – II. rozjazda: 2. Slovensko (Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka) 1:22,148 – postúpili do A-finále
K1 ženy – I. rozjazda: 3. Ivana Mládková (SR) 1:59,015 – postúpila do semifinále
K2 ženy – II. rozjazda: 7. Mariana Petrušová, Martina Kohlová (SR) 1:51,541 – postúpili do semifinále
K4 ženy – II. rozjazda: 6. Slovensko (Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová, Martina Kohlová, Mariana Petrušová) 1:42,063 – postúpili do semifinále
C2 ženy – II. rozjazda: 6. Lucia Valová, Hana Mikéciová (SR) 2:46,351 – postúpili do semifinále

SEMIFINÁLE

1000 m
K1 muži – I. semifinále: 8. Matej Michálek (SR) 3:54,853 – postúpil do B-finále
C1 muži – I. semifinále: 5. Matej Rusnák (SR) 4:24,530 – postúpil do B-finále

500 m
K4 ženy – I. semifinále: 6. Slovensko (Jessica Zatlkajová, Lucia Oršulová, Martina Kohlová, Mariana Petrušová) 1:43,083 – nepostúpili do finále
K1 ženy – II. semifinále: 3. Ivana Mládková (SR) 2:00,654 – postúpila do A-finále
C1 muži – II. semifinále: 5. Matej Rusnák (SR) 1:59,145 – postúpil do B-finále
K2 ženy – I. semifinále: 7. Mariana Petrušová, Martina Kohlová (SR) 1:50,150 – nepostúpili do finále
C2 ženy – II. rozjazda: 6. Lucia Valová, Hana Mikéciová (SR) 2:43,645 – nepostúpili do finále

Viac k osobe Adam BotekErik VlčekGábor JakubíkIvana MládkováJuraj TarrMariana PetrušováMartina KohlováMatej RusnákMilan FraňaPeter GelleSamuel BalážTibor Linka