Slovenské tenistky budú hrať vo Fed Cupe proti Austrálčankám

Dominika Cibulková
Zľava: Slovenské fedcupové reprezentantky Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková a Jana Čepelová. Foto: SITA/Ján Slovák

PARÍŽ 3. júna (WEBNOVINY) – Austrálske tenistky budú súperkami slovenských reprezentantiek 6. – 7. februára v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2016 družstiev žien. Rozhodol o tom stredajší žreb v Musée du Tennis v objekte parížskeho areálu Rolanda Garrosa počas rovnomenného antukového grandslamového turnaja.

Hrať sa bude v SR. Výhoda domáceho prostredia pre tím okolo kapitána Mateja Liptáka vyplynula z pravidla o reciprocite. „Teším sa, že hráme doma, to je prvoradé. Austrália je tenisová krajina s veľkou grandslamovou históriou, preto si myslím, že ten zápas bude atraktívny pre fanúšikov aj naše hráčky. Verím, že v tomto vyrovnanom súboji môže rozhodnúť domáce prostredie. Dúfam, že Dominika Cibulková bude dovtedy úplne fit a späť v dvadsiatke a možno aj desiatke rebríčka. Potrebujeme ju v tíme, lebo hrať proti Austrálii je veľká výzva,“ reagoval na výsledok žrebu generálny sekretár STZ Igor Moška.

Slovenky boli pri žrebe nenasadené

Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky vzhľadom na svoje terajšie postavenie vo fedcupovom renkingu krajín podľa Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) neboli pri žrebe nasadené. Nasadenú štvoricu tvorili Austrália, Srbsko, Poľsko a Kanada, nenasadené kvarteto malo zloženie SR, USA, Bielorusko a Španielsko. Okrem dvojice Slovensko – Austrália sa zrodili aj súboje Kanada – Bielorusko, USA – Poľsko a Srbsko – Španielsko.

Obrazom: Slovenky v apríli zdolala Švédky

„Každý z možných súperov by bol pre nás náročný. Austrália však má vo svojom strede vynikajúcu Samanthu Stosurovú, proti ktorej nemajú naše hráčky práve pozitívnu bilanciu. Okrem nej majú súperky ďalšie veľmi silné a vyrovnané hráčky a tiež kvalitnú štvorhru. Určite nás čaká ťažký zápas, v ktorom bude Austrália miernym favoritom. Nás však bude hnať dopredu domáce prostredie. Budeme sa snažiť zvoliť správny povrch, ale zo všetkého najdôležitejšie bude, v akom zložení oba tímy nastúpia a v akej forme budú práve v tom čase hráčky. Je pre nás dobré, že máme čoraz vyrovnanejší a stále mladý tím, a pokiaľ budeme v plnej zostave, aj za pomoci fanúšikov môžeme v tomto súboji uspieť. Vieme, že vo fedcupových zápasoch zohrávajú rolu mnohé faktory, tak uvidíme, aké to bude v čase konania tohto zápasu,“ upozornil pre SITA kapitán Matej Lipták.

Slovenky sa prostredníctvom aprílového bratislavského triumfu 4:0 nad Švédkami v play-off o II. svetovú skupinu udržali v druhej najlepšej osmičke. Ak zvládnu jej prvé a zároveň aj jediné kolo, zahrajú si 16. – 17. apríla 2016 o svetovú skupinu 2017. Ak nie, znova ich budú čakať záchranárske boje.

Slovenky dosiaľ v rámci MS tímov ITF bojovali s Austrálčankami raz: 22. – 23. apríla 1995 na tráve v Royal King´s Parku v Perthe prehrali v II. svetovej skupine tesne 2:3. Strojkyňou triumfu domácich bola s 2,5 bodmi Nicole Bradtkeová, ku ktorej sa vo štvorhre postavila Rennae Stubbsová. Za hostky – vedené Ľubomírom Kurhajcom – Karina Habšudová aj Radka Zrubáková zdolali Rachel McQuillanovú.

Jednotkou Austrálčaniek je Stosurová

Sprievodnou kuriozitou je fakt, že Austrália aj SR v tejto sezóne zhodne prehrali 1:4 s Holandskom na jeho pôde. Slovenky vo februári práve v 1. kole II. svetovej skupiny na antuke v Apeldoorne a Austrálčanky v apríli v play-off o elitu na najpomalšom podklade v Hertogenboschi.

Družstvo SR figuruje na 13. prieče v renkingu ITF, Austrálii patrí 9. pozícia. Austrálčanky sa dosiaľ radovali z celkového triumfu vo Fed Cupe sedemkrát, a to v rokoch 1964, 1965, 1968, 1970, 1971, 1973 a 1974. Znamená to druhé miesto v historickom poradí.

Kapitánkou Austrálčaniek je Alicia Moliková a hlavnou oporou univerzálna veteránka Samantha Stosurová – v singli dobyvateľka newyorských grandslamových US Open 2011 a v debli niekdajšia líderka počítačového poradia. Podobne všestranná, hoci menej renomovaná je Casey Dellacquová – momentálne 48. vo svojhre a 24. vo štvorhre.

Zo slovenského pohľadu by bol zaujímavý prípadný štart bratislavskej rodáčky Jarmily Gajdošovej, ktorá dlhodobo reprezentuje práve Austráliu. „Protinožci“ tradične disponujú mnohými „adoptovanými“ tenistkami (napríklad aj sestry Anastasia a Arina Rodionovové) a najnovšie medzi ne pribudli dravé talenty Daria Gavrilovová a Ajla Tomljanovičová.

„Austráliu považujem za ťažkého, ale prijateľného súpera. Disponujú pomerne početnou skupinou kvalitných hráčok, ale to platí aj o nás. Dôležitá je výhoda domáceho prostredia. Dúfam, že tenistky, ktoré prichádzajú v našom tíme do úvahy, budú zdravé. Môže to byť veľmi atraktívny zápas pre divákov. Čo sa týka Jarky Gajdošovej, ktorá reprezentuje Austráliu, dobre ju poznám od jej žiackeho veku ako aj mnohí ľudia v Bratislave. Veľa toho na Slovensku odohrala, je to veľmi kvalitná a príjemná hráčka a jej prítomnosť môže dodať zápasu osobitý punc,“ povedal prezident STZ Tibor Macko.

Najlepšie Austrálčanky vo svetovom rebríčku WTA:
Dvojhra:

22. Samantha Stosurová

48. Casey Dellacquová

53. Jarmila Gajdošová

195. Anastasia Rodionovová

————————————-

*46. Daria Gavrilovová

*58. Ajla Tomljanovičová

Štvorhra:

22. Anastasia Rodionovová

24. Casey Dellacquová

50. Arina Rodionovová

64. Jarmila Gajdošová

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alicia MolikováDaria GavrilovováDominika CibulkováIgor MoškaJarmila GajdošováMatej LiptákSamantha Stosurová