Slovenské trio kanoistiek sa dostalo do semifinále na MS vo vodnom slalome, pustup majú Grigar a Halčin

Soňa Stanovská, kanoistika
Slovenská reprezentantka Soňa Stanovská vo vodnom slalome Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 27. septembra, 20:42

RIO DE JANEIRO 27. septembra (WebNoviny.sk) – Kompletné trio slovenských kanoistiek Soňa Stanovská, Simona Maceková aj Monika Škáchová postúpilo hneď z prvej kvalifikácie do semifinále na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v brazílskom Riu de Janeiro. K postupujúcim sa neskôr pridalo aj duo kajakárov Jakub Grigar a Martin Halčin. V slovenských farbách vo štvrtkových kvalifikačných jazdách neuspel len Jakub Stanovský.

Ťažko do prvej bránky

Stanovská v prvej kvalifikačnej jazde v dejisku OH 2016 skončila pätnásta, Maceková šestnásta a Škáchová dvadsiata. „Pred cestou do Ria som mala obavy, ale som milo prekvapená. Je tu jeden z najkrajších kanálov. V kvalifikácii sa mi jazdilo ťažko do prvej bránky. Stred trate vyzeral náročnejšie, no prešla som ho dobre, čo ma prekvapilo,“ povedala po kvalifikácii Soňa Stanovská.

Priamo do semifinále sa kvalifikovalo dvadsať najlepších, na ďalšie pretekárky čakajú opravné jazdy. Víťazstvo si vybojovala favorizovaná Austrálčanka Jessica Foxová. Monika Škáchová nebola po svojej jazde spokojná.

„Som rada, že som postúpila, ale nebola to veľmi dobrá jazda. Môžem si oddýchnuť a pripraviť sa na semifinále. Koniec bol ťažký, nemala som tam veľa síl. Aj ma tam spláchlo, ale zvládla som to,“ poznamenala.

Medzi kajakármi má semifinálovú miestenku vo vrecku Jakub Grigar, ktorého v prvej jazde klasifikovali na štvrtej pozícii iba jednu sekundu za víťazným Čechom Ondřejom Tůnkom.

„Mám za sebou fajn jazdu, ktorú som si užil. Dobre som sa pripravil. Aj keď som musel zmeniť pár vecí, celkovo to bolo dobré, šiel som plynulo. Celá trať je podľa mňa technicky náročná, všade sa dá stratiť aj získať. Keď človek ide s vodou, tak všetko prejde bez problémov. V závere sú veľké a silné valce a tam môže človek veľmi rýchlo prísť o dobrú jazdu,“ zhodnotil Grigar.

Ďalší dvaja Slováci Martin Halčin a Jakub Stanovský skončili mimo elitnej tridsiatky, preto museli absolvovať aj druhú kvalifikáciu. Halčin v nej skončil tretí a postúpil do semifinále, kým Stanovský chytil na 15. bránke „päťdesiatku“ a to bol koniec nádejí na pokračovanie v súťaži. Napokon obsadil predposledné 39. miesto. Semifinále kategórii K1 muži a C1 ženy príde na rad v sobotu 29. septembra, finále o deň neskôr.

Po 20.00 h SELČ je naplánovaná kvalifikácii v extrémnom slalome aj so Soňou Stanovskou a Jakubom Stanovským.

Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome

  • Rio de Janeiro – štvrtok

K1M – I. kvalifikácia (30 najlepších do semifinále): 1. Ondřej Tůnka (ČR) 84,87 (0), 2. Zeno Ivaldi (Tal.) 85,52 (0), 3. Joseph Clarke (V. Brit.) 85,86 (2), 4. Jakub Grigar 85,87 (0) – postúpil do semifinále, … 32. Martin Halčin 92,16 (0), 43. Jakub Stanovský (všetci SR) 95,92 (2) – obaja zatiaľ nepostúpili do semifinále

K1M – II. kvalifikácia (10 najlepších do semifinále): 1. Martin Srabotnik (Slovin.) 85,79 (0), 2. Samuel Hernanz (Šp.) 86,35 (0), 3. Martin Halčin 87,11 (2) – postúpili do semifinále,…39. Jakub Stanovský 141,59 (50) – nepostúpil do semifinále.

C1Ž – I. kvalifikácia (20 najlepších do semifinále): 1. Jessica Foxová (Aus.) 101,32 (0), 2. Mallory Franklinová 101,61 (0), 3. Kimberley Woodsová (obe V. Brit.) 108,30 (2), … 15. Soňa Stanovská 119,68 (6), 16. Simona Maceková 120,17 (4), 20. Monika Škáchová (všetky SR) 122,00 (0) – všetky postúpili do semifinále

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakub GrigarMartin HalčinMonika ŠkáchováSimona MacekováSoňa Stanovská