Slovenské volejbalistky potrápili favorita, vo štvrťfinále majstrovstiev Európy sú Talianky

VOLEJBAL ME: Taliansko - Slovensko
Zľava: Nikola Radosová, Michaela Spanková a Maria Kostelanska zo Slovenska počas osemfinálového zápasu majstrovstiev Európy (ME) 2019 žien medzi Taliansko - Slovensko. Bratislava, 1. september 2019.

Slovenské volejbalové reprezentantky skončili na 31. majstrovstvách Európy v osemfinále.

V nedeľňajšom súboji nestačili na hráčky Talianska, ktorým podľahli 0:3 na sety.

Výkonom potešili 6430 divákov

Vicemajsterkám sveta však boli dôstojným súperom a svojim výkonom potešili 6430 divákov, ktorí si našli cestu na Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave. Ide o historicky najvyššiu návštevnosť počas volejbalového zápasu na Slovensku. Doposiaľ bolo rekordnom 6400 divákov z prípravného duelu mužov medzi Slovenskom a Poľskom v roku 2015.

Slovenky vstúpili do úvodného setu bez zbytočného rešpektu a s favoritkami zápasu dlho držali krok. Prvýkrát Talianky odskočili hráčkam v červených dresoch až za stavu 11:11, keď na podaní predviedla trojbodovú šnúru Egonuová. Úradujúce vicemajsterky sveta následne svoj náskok zvýšili na 20:14 a donútili trénera Marca Fenoglia zobrať si druhý oddychový čas. Po ňom sa Slovenkám podarilo znížiť manko na rozdiel troch bodov, ale viac už súperky nepotrápili. Talianky sa ujali vedenia po tom, čo prvý set ovládli pomerom 25:20.

Slovenky boli blízko k zisku cenného setu

Aj v druhom sete sa družstvá „naťahovali“ o každý bod. Slovenky zlepšili obranu na sieti, znížili úspešnosť talianskeho útoku a pri podaní Karin Palgutovej si vypracovali náskok 12:9. Tím okolo kapitánky Cristiny Chirichellovej ale dokázal reagovať a do koncovky sa išlo za vyrovnaného stavu. Slovenky boli blízko k zisku cenného setu, v závere však predviedla dve esá Egonuová a upravila skóre na 25:23 v prospech krajiny z Apeninského polostrova.

V treťom sete Talianky rýchlo odskočili na 7:3 a bez väčších problémov dokráčali za postupom do štvrťfinále. Domáce hráčky síce príkladne bojovali, ale uhrali len 20 bodov. Okrem podania bol najväčší rozdiel na bloku. Slovenkám sa ani raz nepodarilo zablokovať útok súpera, Taliankam až desaťkrát. Zverenky Marca Fenoglia sa s turnajom lúčia v osemfinále, ale na konečné umiestnenie si musia počkať až do skončenia všetkých osemfinálových súbojov.

Majstrovstvá Európy vo volejbale žien 2019

• osemfinále

Taliansko – Slovensko 3:0 (20, 23, 20)
82 minút, rozhodovali: Muha (Chor.) a Halász (Maď.), 6430 divákov
Taliansko: Sorokaiteová 16, Malinovová 1, Folieová 7, Chirichellová 7, Syllová 8, Egonuová 17, libero De Gennarová (Orrová, Danesiová, Fahrová 2, Nwakalorová, Bosettiová 1, Parrocchialová, libero Enweonwuová)
Slovensko: Koseková, Palgutová 6, Pencová, Herelová 3, Radosová 9, Kostelanská 10, libero Španková (Hudecová, Hrončeková 1, Kijaková 4, Ovečková, Szaboóvá, Fričová, libero Jančová)