Aktualizované: Gelle a Botek obsadili na ME šieste miesto, medailu nezískali ani dvojkajak a štvorkajak

K4, Štvorkajak
  • aktualizované: 10. júna 17:02

BELEHRAD 10. júna (WebNoviny.sk) – Dve šieste a jedno siedme miesto pribudli v nedeľu predpoludním do bilancie slovenskej reprezentácie na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v Belehrade.

Šiesty bol mužský štvorkajak na 500 m a tiež dvojkajak na 500 m. Nemenej hodnotné siedme miesto si pripísala Ivana Mládková v K1 500 m. V nedeľu popoludní pridali ôsme miesta Mládková vo finále K1 200 m a tiež Samuel Baláž (K1) na dlhej trati 5000 m. V hre bol aj kanoista Matej Rusnák, ktorý v C1 5000 m dopádloval ako desiaty. Mariana Petrušová napokon nenastúpila v ženských pretekoch kajakárok na 5000 m.

Elitný slovenský štvorkajak v zložení Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka obsadil 6. miesto v A-finále na 500 metrov na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v srbskom Belehrade. Po hladkom postupe z 2. priečky v piatkovej II. rozjazde Slováci v K4 na olympijskej päťstovke napokon nevystúpili na medailové stupne a časom 1:21,376 min uzatvárali elitný poltucet. Na bronz maďarského kvarteta im chýbalo 1,437 sekundy. Zlato získalo Španielsko, striebro patrí Nemecku.

Základný cieľ bol dostať sa do finále, čo sa nám podarilo. Vo finále sme mali ambície byť v šestke, čo tiež vyšlo. Podľa mňa sme však mali na viac. Čo sa mňa týka, na prvú finálovú jazdu v seniorskej kategórii na ME to nebolo najhoršie. Pre mňa to bola pozitívna skúsenosť v tomto veku, dobrý tréning. Začiatok sme mali dobrý, ale stál nás veľa síl, a na konci sme to už nevedeli zdvihnúť. Ideálne to nebolo, možno prídu nejaké zmeny v zložení K4, my však o nich nerozhodujeme,“ uviedol Csaba Zalka na webe canoe.sk.

Gelle a Botek nestačili na päť lodí

Rovnako na 6. mieste finišovali v nedeľu aj Peter Gelle a Adam Botek na 500 m. Víťazi tejto disciplíny z nedávneho Svetového pohára v nemeckom Duisburgu tentoraz vo finále nestačili na päť lodí, za Rusmi Jurijom Postrigajom a Vasilijom Pogrebanom, resp. Španielmi Marcusom Walzom a Rodrigom Germadem (obe posádky boli zhodne strieborné) zaostali o 1,455 s. Zlato putuje do Maďarska zásluhou Milána Mozgiho a Tamása Somorácza (1:27,500). Botekovi a Gellemu o deň skôr v Belehrade o kúsok ušla medaila na dvojnásobnej trati K2 1000 m, keď za Španielmi Franciscom Cubelosom a Iňigom Peňom na treťom mieste zaostali o 90 tisícin sekundy.

Už pri rozjazďovaní pred pretekmi som cítil, že to nie je stopercentné a nemáme takú razanciu v zábere, čo sa ukázalo aj na trati. Veľmi nás to mrzí, ozaj sme chceli napraviť si chuť po sobote. Chýbala však iskra, pôsobilo to celé unavene, išli sme naplno, ale nevedeli sme sa do toho položiť. Človek však svalom niekedy nerozkáže, aby sa zapojili. Vyzeralo, ako keby sme šli do pretekov z plného tréningu,“ komentoval Peter Gelle.

V K1 žien na 500 metrov si Ivana Mládková vybojovala 7. miesto. Dvojnásobná finalistka z vlaňajších majstrovstiev sveta v českých Račiciach sa v srbskej metropole prebojovala v piatok z I. rozjazdy ako aj II. semifinále do nedeľňajšieho A-finále kajakárok z tretej pozície, medaila však v kvalitnej konkurencii bola privysoko. Mládková zaostala za bronzovou Poľkou Annou Pulawskou o 1,707 sekundy, zlato získala favorizovaná Maďarka Danuta Kozáková. Aj v ženskej C2 sa tešili Maďarky, uspela dvojica Virág Ballová, Kincsö Takácsová, v K2 zvíťazili Francúzky Manon Hostensová a Sarah Guyotová.

Mládková cieľ v podstate splnila

Bola som v krajnej dráhe, takže som nemala veľmi kontakt so súperkami, ale šlo sa mi dobre. Išla som najlepšiu jazdu, akú dokážem momentálne dať, možno mi v závere trochu chýbali sily aj tým, že sa odrážali aj vlny od bočnej steny. Mojím cieľom bolo skončiť okolo šiesteho miesta, čo sa mi v podstate podarilo,“ referovala Mládková pre canoe.sk. Svoje ôsme miesto na 200 m popoludní zhodnotila nasledovne: „Neviem, ako som odštartovala, ale podľa môjho pocitu som chytila dobrý záber. Sústredila som sa sama na seba, dokonca som nevnímala ani súperku vedľa mňa. V cieli som nevedela, na ktorom mieste som skončila. Po päťstovke som už bola dosť unavená, ale takých, čo nás šlo obe disciplíny, bolo tuším päť.“

Kanoista Matej Rusnák obsadil konečné 13. miesto v disciplíne C1 na 500 metrov. V nedeľňajšom B-finále dopádloval do cieľa štvrtý, s odstupom 3,025 sekundy na Bulhara Angela Kodinova. Na kilometrovej trati skončil Rusnák v sobotu na 12. priečke. Zlatú medailu v tejto disciplíne si na 500 m vybojoval Martin Fuksa z Česka, ktorý triumfoval v sobotu aj na dvojnásobnej trati. Jeho krajan, kajakár Jozef Dostál, zvíťazil v K1 na 500 metrov. V C2 nechali Rumuni Leonid Carp a Victor Mihalachi za sebou všetkých súperov v belehradskom finále a radovali sa z prvenstva.

Popoludní na dlhej trati 5000 m predviedol dobrý výkon kajakár Samuel Baláž, skončil na 8. mieste výkonom 21:07,560. Zo zlata sa tešil Nemec Max Hoff (20:27,960).

Majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike

• Belehrad

500 m
C1 muži – A-finále: 1. Martin Fuksa (ČR) 1:47,404, 2. Sebastian Brendel (Nem.) 1:47,659, 3. Oleg Tarnovskij (Mold.) 1:48,454
C1 muži – B-finále: 1. (celkovo 10.) Angel Kodinov (Bul.) 1:51,265, …4. (13.) Matej Rusnák (SR) 1:54,290
C2 muži – A-finále: 1. Leonid Carp, Victor Mihalachi (Rum.) 1:38,165, 2. Pavel Petrov, Michail Pavlov (Rus.) 1:38,945, 3. Dmytro Jančuk, Taras Miščuk (Ukr.) 1:38,985
K1 muži – A-finále: 1. Jozef Dostál (ČR) 1:36,398, 2. Oleg Kucharyk (Ukr.) 1:37,333, 3. Fernando Pimenta (Portug.) 1:37,393
K2 muži – A-finále: 1. Milán Mozgi, Tamás Somorácz (Maď.) 1:27,500, 2. Marcus Walz, Rodrigo Germade (Šp.) a Jurij Postrigaj, Vasilij Pogreban (Rus.) obe lode 1:27,630,…6. Peter Gelle, Adam Botek (SR) 1:29,085
K4 muži – A-finále: 1. Španielsko (Saúl Craviotto, Cristian Toro, Marcus Walz, Rodrigo Germade) 1:18,559 min, 2. Nemecko (Max Rendschmidt, Ronald Rauhe, Tom Liebscher, Max Lemke) 1:18,573, 3. Maďarsko (Sándor Tótka, Péter Molnár, Miklós Dudás, István Kuli) 1:19,939, …6. Slovensko (Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka) 1:21,376

K1 ženy – A-finále: 1. Danuta Kozáková (Maď.) 1:47,742, 2. Volga Chudenková (Biel.) 1:48,762, 3. Anna Pulawská (Poľ.) 1:50,518, …7. Ivana Mládková (SR) 1:52,225
K2 ženy – A-finále: 1. Manon Hostensová, Sarah Guyotová (Fr.) 1:39,257, 2. Erika Medveczká, Tamara Csipesová (Maď.) 1:39,447, 3. Hermien Petersová, Lize Broekxová (Belg.) 1:40,412
C2 ženy – A-finále: 1. Virág Ballová, Kincsö Takácsová (Maď.) 1:55,678, 2. Nadežda Makarčanková, Volga Klimovová (Biel.) 1:56,238, 3. Irina Andrejevová, Olesia Romašenková (Rus.) 1:56,987

Viac k osobe Adam BotekErik VlčekIvana MládkováJuraj TarrMariana PetrušováMatej RusnákPeter GelleSamuel BalážTibor Linka