Slovenskému poľnohospodárstvu sa darí, už tretí rok po sebe bolo ziskové

žatva
Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák.

BRATISLAVA 1. septembra (WebNoviny.sk) – Poľnohospodárstvo na Slovensku dosiahlo v minulom roku kladný hospodársky výsledok 50,4 milióna eur pred zdanením.

Bol to tretí ziskový rok po sebe. V porovnaní s rokom 2015 sa hospodársky výsledok zvýšil o 37 %. Vyplýva to zo Správy o poľnohospodárstve a potravinárstve na Slovensku za rok 2016, ktorú vypracovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

V minulom roku sa zvýšila aj nominálna mesačná mzda v pôdohospodárstve o 7,2 % na sumu 718 eur za mesiac, zatiaľ čo v potravinárstve rástla mzda o čosi miernejšie, konkrétne o 4,1 % a dosiahla úroveň 818 eur za mesiac. Ako však uviedol rezort pôdohospodárstva, v oboch odvetviach bola mzda v porovnaní s priemerom ekonomiky Slovenska nižšia, a to v pôdohospodárstve o 21,27 %, v potravinárstve o 10,31 %.

V minulom roku sa podiel ziskových podnikov zvýšil, ziskových firiem zameraných na poľnohospodárstvo bolo 76 %. V potravinárstve bolo 68,3 % ziskových podnikov. Rezort pôdohospodárstva zároveň skonštatoval, že zahraničné saldo s agropotravinárskymi výrobkami sa opäť prehĺbilo, vlani tak dosiahlo 1,274 miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR