Slovenskí a rakúski záchranári simulovali zásah pri nehode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom
Simulovaný záchranársky zásah na najvyššej úrovni pri hromadnej nehode osobného vlaku s autobusom so sedemdesiatimi zranenými, ktorých zachraňujú tímy zo Slovenska a Rakúska. Bratislava, 18. október 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Slováci a Rakúšania budú spoločne zachraňovať. Užšiu spoluprácu záchranárskym zložkám oboch štátov umožní nový projekt KATKOM. Na dôležitosť užšej spolupráce záchranných zložiek v pohraničí Rakúska a Slovenska, ktoré je čoraz hustejšie osídlené, poukázalo podľa riaditeľa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR Igora Brizláka aj dnešné cvičenie v Bratislave, agentúru SITA o tom informoval hovorca záchranárov Boris Chmel.

Dnešné cvičenie simulovalo vážnu hromadnú nehodu neďaleko štátnej hranice na diaľnici D2. Autobus z neznámych príčin prerazil cestné zátarasy a vyletel na železničné priecestie, kde doň narazil osobný vlak premávajúci medzi Bratislavou a Viedňou. Zranilo sa 70 ľudí zo Slovenska a Rakúska.

Obrazom: Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom

Riziko spoločných zásahov je vysoké

„Na miesto vyrazili záchranári z Rakúska aj Slovenska. Operátori z oboch krajín totiž prijali volanie na tiesňovú linku od zranených cestujúcich,“ priblížil cvičenie Chmel. Doplnil, že zasahovalo 9 posádok zo Slovenska a 6 z Rakúska, tiež zložky Hasičského a záchranného zboru, Červeného kríža a Modrého anjela.

Podľa prezidenta Rakúskeho Červeného kríža Burgenland Bruna Wögerera je riziko spoločných zásahov vysoké a preto musia byť záchranári dobre pripravení. Umožní im to spoločný projekt KATKOM na vytvorenie Kompetenčného centra záchranných zdravotných služieb pre školenia a ochranu pred katastrofami v pohraničnej oblasti Rakúsko – Slovensko, ktorý sa financuje z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013.

Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom
Foto: SITA/Ján Slovák

Vytvoria aj slovník záchranárskych výrazov

Na projekte sa ako partner podieľa Operačné stredisko ZZS SR a krajinský zväz Rakúskeho Červeného kríža zo spolkovej krajiny Burgenland. Spolupracujú aj ďalšie odborné a záchranárske subjekty. Podľa šéfa našich záchranárov Igora Brizláka je dôležitou súčasťou projektu napríklad aj „snaha otvoriť diskusiu o otázkach legislatívy určujúcej pravidlá pre cezhraničnú spoluprácu záchranných zložiek, a to nielen pre prípad katastrof“.

„V rámci projektu si budú záchranári vymieňať skúsenosti, školiť a trénovať sa navzájom, simulovať a testovať rôzne situácie v pohraničí. Okrem toho vytvoria aj rakúsko-slovenský slovník špecifických záchranárskych odborných výrazov. Do budúcna by mali Rakúšania vybudovať aj tréningové a logistické centrum pre tieto účely,“ dodal Boris Chmel v tlačovej správe.

Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom
Foto: SITA/Ján Slovák
Simulovaná nehoda osobného vlaku s autobusom
Foto: SITA/Ján Slovák

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať