Slovenskí aktivisti vyzývajú Kubu, aby stopla zatýkanie

Oswaldo Paya
Foto: SITA/AP
Dostal
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Ondrej Dostál z Občianskej konzervatívnej strany a ďalší dvaja aktivisti doručili v piatok kubánskej ambasáde v Bratislave kondolenciu kubánskemu ľudu k úmrtiu disidenta Oswalda Payu.

Súčasťou kondolenčného listu je výzva na okamžité skončenie prenasledovania a zatýkania ľudí za slobodné a pokojné prejavovanie ich názorov.

List s kondolenciou a výzvou v slovenskom a v španielskom jazyku vhodili do poštovej schránky ambasády.

Chceli ho odovzdať osobne, no nik im na opakované zvonenie neotvoril ani neodpovedal.

Pred sídlom ambasády vystavili fotografiu zosnulého disidenta a zapálili pri nej dva kahance.

„Vyzývame kubánsku vládu, aby prestala s prenasledovaním politickej opozície, aby prepustila zostávajúcich politických väzňov a aby pristúpila k politickým reformám, ktoré zabezpečia na Kube slobodu a najmä uskutočnenie slobodných volieb a dodržiavanie ľudských práv,“ povedal pre agentúru SITA Dostál krátko po doručení listu zastupiteľstvu Kubánskej republiky.

List aktivisti zverejnia v piatok na portáli changenet.sk, kde ho svojím podpisom môže podporiť každý záujemca.

Doteraz sa pod neho podpísal okrem Dostála napríklad aj Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky, bývalý politik František Mikloško, politológ Miroslav Kusý či výtvarník František Guldan.

Oswaldo Payá

Oswaldo Paya
Foto: SITA/AP

Šesťdesiatročný Payá prišiel o život v nedeľu 22. júla vo východokubánskej provincii Granma medzi mestami Bayamo a Las Tunas, keď auto, v ktorom sa viezol, za nejasných okolností vybočilo z cesty a narazilo do stromu.

Podľa oficiálnych zdrojov pri nehode zahynul aj ďalší kubánsky opozičný aktivista Harold Cepero Escalante. Vozidlo údajne neriadil Payá, ale 27-ročný španielsky politik

Ángel Carromero Barrios, ktorého po prepustení z nemocnice v Havane v pondelok 23. júla zadržala polícia.

V aute sa nachádzal aj 27-ročný Švéd, ktorého ošetrili v miestnej nemocnici, švédske veľvyslanectvo na Kube však o ňom odmietlo poskytnúť ďalšie informácie.

Disidentovi rodinní príslušníci tvrdia, že nešlo o nehodu a vozidlo niekto úmyselne vytlačil z cesty. Kubánska polícia v utorok 24. júla zadržala niekoľko desiatok účastníkov jeho pohrebu.

Oswaldo José Payá Sardiňas bol známy ako zakladateľ skupiny Kresťanské oslobodzovacie hnutie, ktorá presadzuje politické zmeny na Kube. V roku 2002 mu Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Ministerstvo zahraničných vecí SR prijalo správu o tragickej nehode známeho kubánskeho disidenta so zármutkom. Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák požiadal vedúceho zastupiteľského úradu SR v Havane, aby tlmočil sústrasť rodine zosnulého.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František MikloškoMartin BútoraMiroslav KusýMiroslav LajčákOndrej DostálOswaldo Payá